şükela:  tümü | bugün
  • özellikle 1999'daki gölcük depreminin çok sıcak havalarla beraber gelmesi üzerine her türlü sıcak havanın depreme yorulması sonucu ortaya çıkmış bir terim
  • 1999 oncesi de a$iri nemli sicak yapi$ yapi$ nefes alinamayan sicaklar icin kullandigimiz tabir.
    (bkz: som agizlilik)
  • havanın bir yandan bunaltıcı şekilde sıcak ama aynı anda da kapalı ve kasvetli olduğu zamanları betimlemek için kullanılır.
  • şu son 3-4 gündür tekirdağ civarında gözlemlenen şey. sokakta kiminle konuşsam "deprem sıcağı var" ifadesini kullanıyor.

(bkz: 24 mayıs 2014 gökçeada depremi)

5-6 gün önce gayet serin olan havanın bir anda 10-15 derece ısınması bunda en önemli etken diye tahmin ediyorum. bir de sıcaklığın ve de nemin yüksek olması buna karşın bir türlü yağmur yağamaması. e mecbur, yağmur yağamayınca deprem oluyor*

bu arada sıcağı sınıflandırma ve isimlendirme konusundaki başarımız takdire şayan. bir diğer sıcak türü için:

(bkz: gavur amı sıcakları)
  • bu muhabbetin nereden çıktığını araştırdım. bir kısım bilim adamı bilimsel olarak bunun gerçek olamayacağını iddia ederken diğer bir grup bilim adamı da topraktaki iyonların hareketinin deprem öncesindeki 2-5 günlük süreçte hava sıcaklığını arttırdığını iddia ediyorlar. öteki adamlar da ya olur mu öyle şey hareket eden levhalar var, bunlar birbirine zaten sürekli sürtüyor, sürterken sıkışıp birden bire sürtünce biriken enerji deprem olarak ortaya çıkıyor diyor. eğer bir sıcaklık olursa bu ancak depremden sonra olabilir diyorlar. öteki adamlar da tamam kardeşim işte o sıkışma levhalarda iyonların dışarı çıkmasına sebep oluyor falan diyor. benden bu kadar.

geçmişteki eski bilim insanları, mö 4. yüzyılda aristo falan da diyormuş ki; rüzgarlar yer altındaki mağaralara girip hapsoluyorlar, bunlar orada sıkışıp deprem yapıyorlar, o yüzden e depremden önceki bir kaç gün aşırı sıcak ve rüzgarsız oluyor diyormuş. antik çinliler falan da depremden önce sıcak olduğuna hem fikirler.

bir kısım insan da magma akıntılarının deprem öncesi magmayı yerin derinliklerinden yer yüzüne yaklaştırdığı için yer küreyi ısıttığını iddia ediyor.

çok yüzeysel bir entry oldu ama merak eden varsa onlar da okumuş olur. yani böyle bir tartışma var, hurafe değil.
  • tüm ülkenin gavur şarabı gibi yandığını düşünürsek şayet doğruysa ülkecek sıçtığımızın resmidir. hemen kılıf olması için toplu bir günah bulmamız gerekir.
  • an itibari ile izmirde aniden bastıran geceyarısı sıcağıdır.

tüm camlar açık olmasına rağmen balkonda terlediğim nadir günlerden birini yaşıyorum. cırcır böcekleri de car car ötüyor kuşlardan hafif hafif homurdanma var az önce bi baykuş viyakladı yılan görmedim bak yalan yok.

olm çok sıcak lan!

edit: deprem olursa benden bilmeyin lan!

edit 2: bu sıcak 5 küsür sallar gibi geliyor ya hadi hayırlısı...
  • iki gündür istanbul'u kavuran hava sıcaklığına yakıştırdığım tanım.

yoksa geliyor mu?