şükela:  tümü | bugün
 • prof dr. ahmet ercan'ın 13 ocak 2018 tarihinde habertürk'te ettiği acı ve gerçek cümle.

  kaynak

  "insanlar canını çok sevmiyor; malını daha çok seviyor. çocuğunu ve torununu sevmiyor. deprem varsıl insanın sorunu değildir. yoksulluk ve geçim sıkıntın varsa eğer sen depremde ilk ölecek insanlardan birisin. savaşta ilk bunlar ölürler. ya açlıktan ölür ya da şehit olacaksın gazıyla ölür. televizyonda hep izliyoruz işte pkk'ya karşı savaştı, suriye'de savaştı diye orada bir tane zengin çocuğu var mı? yok, orada da yoksullar ölür. depremde de öyle. kişi kirayı dahi zor verir, onun sağlam bir evde oturma seçeneği yoktur. şu an kentsel dönüşüm beşiktaş'ın görkemli yerleri ve bağdat caddesi'nde gerçekleşiyor. türkiye'nin sorunu bağdat caddesi midir?"
 • doğru tespittir.

  this is kapitalizm bro !!!

  (bkz: survival of the fittest)

  serbest piyasa ekonomisinin temel ilkesi olan “laissez faire” - “bırakınız yapsınlar” - kavramının sosyal darwinizmle -survival of the fittest- birlikte daha güçlü bir biçimde dillendirilmeye başlamasıyla;

  güçlü olanlar zenginliklerini artırmak için fakir ve işsiz olanları karın tokluğuna çalıştırmayı, hasta, bakıma muhtaç olanları kendi haline terk etmeyi ahlaki bir ilke olarak benimsemişlerdir.

  böylece güçlü olanın veya en uygun olanın hayatta kaldığını ileri süren evrimin ilkesi evrimci etiğe de uygun düşecek biçimde ekonomik kalkınmaya uygulanmıştır.

  evrimci düşünür herbert spencer (ö. 1903) de tek tek bireylere yardım eli uzatmanın toplumsal kalkınmanın önünde önemli bir engel olduğunu ileri sürmüş dolayısıyla devletin fakir ve güçsüz olanlara yardım etmekten vazgeçerek doğal seleksiyon sürecinin engellenmemesi gerektiğini söylemiştir.

  bugün rekabete dayanan ancak rekabete katılamayanlar üzerinden daha çok kazanarak refahı artırma ve böylece ilerlemeyi amaçlayan serbest piyasa ekonomisinin gerisinde adı geçen düşüncenin biyolojik ve ahlaki evrimle ilgili görüşleri yer almaktadır sevili romalılar.
 • allah rahmet eylesin denir.

  iyi adamdı denir.

  çünkü, ayda 1500 lira için sabah 7'de çıktığı evine akşam 9'da dönerdi.
  çünkü, etliye sütlüye karışmazdı.
  çünkü, içinde yaşadığı düzeni değiştirmek aklının ucundan bile geçmezdi.
  çünkü, amacı sadece varlığını devam ettirmekti, bir inek gibi, bir kedi gibi, bir badem ağacı gibi ama hiçbir zaman bir insan gibi değil.