şükela:  tümü | bugün soru sor
 • depresyonda ana belirti çökkün duygudurum ve ilgi-istek azalmasıdır. genel olarak depresyon tanımlandığında 4 alanda bozulma görülür.

  1. duygudurum alanı: çökkün, kederli, üzgün ve acı verici duygular baskındır. bu duygular hastanın kendisi tarafından söze dökülebilir. yüz görünümünden, ses tonundan ve davranışlarından anlaşılabilir ya da yakınları üzgün ve mutsuz olduğunu anlatır. ilgi ve istek azlığı, hoşlandığı etkinliklerden ve yaşamdan zevk alamama (anhedoni) belirgindir.

  2. psikomotor etkinlik: daha sıklıkla psikomotor yavaşlama belirgindir. devinimlerde yavaşlama, yorgunluk, bitkinlik, konuşmada yavaşlama, zamanın yavaş geçmesi görülür. psikomotor ajitasyon da olabilir.

  3. bilişsel alan: düşünce içeriğinde kayıp düşünceleri, umutsuzluk,karamsarlık, yetersizlik, suçluluk ve ölüm düşünceleri olur.

  4. vegetaif alan: uyku ve iştah bozuklukları, menstürel düzensizlik, cinsel isteksizlik gözlenir.

  depresif durumun özellikleri:

  1. önceden yapılan işlerden ve aktivitelerden zevk almamak ve onlara yönelik ilgi kaybı
  2. çabuk sinirlenme.
  3. her gün düzenli şekilde kendini üzgün hissetme.
  4. iştah ve uyku bozukluğu.
  5. bir işe motive olamamak.
  6. kilo kaybı ya da alımı.
  7. intihara meyilli hâle gelme.
  8. cinsel isteksizlik,yorgunluk hissi.

  bu belirtilerin hepsinin olması şart değildir. bir kısmı da olsa depresyon için yeterli olabilir. ama bu belirtilerin 15 gün boyunca var olması gerekmektedir.

  ülkemizde yapılan çalışmalarda yaygınlık %10 dolaylarındadır. kadınlarda erkeklere otanla iki kay daha fazladır. başlama yaşı 20-50 arasında ortalama 40 yaşları dolayındadır.