şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sürekli olarak enerji ve yaşama isteği emen sevgili çeşididir. her zaman hali hazırda bir sorunu vardır, her zaman hayat kötü gider ve belki biraz sizden başka kimse onu anlamaz. her zaman mutsuz ve umutsuzdur, iki lafından biri ölümdür. hep onun sorunları vardır, hep "geçti artık"lar ve "herşey çok güzel olacak"larla telkin edilmek zorundadır. sizin ufak şeylere kafanızı bozma hakkınız yoktur, otobüsün geç geldiğine, şemsiyeniz olmadığı için yağmurda ıslandığınıza ve bu gibi şeylere sinir bozmaya hakkınız yoktur. çekilecek çile değildir, ruh sağlığı için derhal mekandan uzaklaşılmalıdır velhasıl kelam aşk dediğimiz şey buna izin vermez, o iyi olsun diye çabalanır durulur hep..(bkz: ömür törpüsü)

  - would you die tonight for loveee...baby join me in deaaaath...rım rııııııım rımmmmmmmm
  - bu şarkı bizim şarkımız olsun sevgilim...hayat çok kötü.
  - öeh.
 • hemen her ortamda bunalima girmek icin cogu firsati kollarlar . her $eyi kar$indakilerin burnundan getirirler . bir $eyi uzattikca uzatirlar ta ki siz yaka silkene ya da what is the matrix deyip cinnet gecirene kadar . cok kotudurler . uh ah sevgili, depresif sevgili .

  edit: anammmmmmmmmmmmmmm (a'lar ince okunacak, acima ve sevgi kari$ik). sana cok ama cok yazikmi$. hay allahim.
 • böyle bir sevgiliyle mümkün olduğunca çabuk ilişkiler kesilmelidir, çünkü depresiflik bulaşıcıdır. böylesi sevgililer mutsuzluğu bulaştırdıkları, mutlu olabilmeyi unutturdukları gibi insanın kendine güvenini de baya sarsarlar. insanın elini korkak alıştırırlar* adeta. her türlü tribal insandan uzak durmak uzun vadede çok faydalıdır. büyük ihtimalle bu triballiklerinin sebebi ilgi odağı olmak, ilişkinin merkezi olmak* gibi kaygılardandır. nazdır*.
 • bu kisiler devamli "depresyondayim, unutuldum aldatildim" seklinde dolasirlar. olaya kafiye katip "e yanindayim ya ne aldatilmasi amina koyayim" seklinde bogurseniz bile gecerli degildir onlar icin. cunku bunlar devamli "ay necla olur mu hayat bak ne guzel uzme kendini bibibibibibi" seklinde davranilmaya alisiktirlar. eger "ya hagaden de ne bicim hayat bu yaa" derseniz afallarlar, kendilerine gelemezler. bu saskinlik ani icinde olabildigince kaciniz onlarin yanlarindan. suphesizdir ki, depresyonda olan sevgili kafanizi siker, siktirmeyin efendim kafanizi. (benden kucuk olanlara abi, buyuk olanlara ise bir dost tavsiyesidir bu, stop.)
 • tencere yuvarlanip kapagini bulursa pek guzel vezüv dağindan içeri atlayabilecek sevgililer
 • hatta tencere yuvarlansın,kapagını bulsun,bu buluş bize entry olarak dönsün:
  (bkz: depresif sevgililer)
 • melankolik sevgililer... gene ne yaptım da kırdım diye düşündürür insanı sık sık, şakayla söylenmiş bir lafı ciddiye alır sorun eder,ağlar sızlar..ama yok kıyamazsınız.sürekli bir suçluluk duygusu uyandırırlar insanda,gene de seversiniz..yapacak birşey yoktur netekim onun değişmesini beklemek bencillik olacaktır belki de daha hassas, ince davranmak gerekmektedir.. zordur onlarla beraber olması. ilgiye hasrettirler, çıkarmak gerekir onları ardına girdikleri kara bulutların öte yanına.
 • sevdiğiniz insanın depresyonu (kendinizinki kadar) zordur, yıpratıcıdır. sabırlı olmak, güçlü olmak gerekir ... ki her zaman öyle olamazsınız, olmak istemezsiniz; "yeter, içimi çürüttü" dersiniz zaman zaman, "normal" insanlara, ya da yalnızlığınıza kaçmak istersiniz.

  mantıksız olduğunu bile bile, "o da biraz çaba gösterse, düzelmeye çalışsa ya" diye düşünürsünüz. kimse bacağı kırık sevgilisi koşmaya çıkmıyor, ya da kör sevgilisi sinemaya gitmiyor diye kızmaz, ama işte insan, depresif sevgili hayatının kontrolünü elinden kaçırdı, öyle bir köşede melul melul oturuyor diye içerler.

  hiç kolay değildir, evet.

  ama sonuçta unutmamak gerekir ki depresyon, bir "personality disorder" değil, "mood disorder"dır. sevdiğiniz insan başka birine dönüşmemiştir, içinden daha önce gizlemeyi başardığı bir canavar çıkmış filan da değildir. bir süreliğine duman rengi kalın bir camın arkasına çekilmiştir: ne o dünyayı olduğu gibi algılayabilir bu süre boyunca, ne de siz onu doğru dürüst görebilir / duyabilirsiniz. ama o hala aşık olduğunuz kişidir. hasta ve mutsuzdur, ama oradadır.
 • uzun vadede kanser edebilen sevgili çeşidir. neşteri vurmak lazımdır. her bünye kaldırmaz. kaldırmak istemez.