şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sevdiğiniz insanın depresyonu (kendinizinki kadar) zordur, yıpratıcıdır. sabırlı olmak, güçlü olmak gerekir ... ki her zaman öyle olamazsınız, olmak istemezsiniz; "yeter, içimi çürüttü" dersiniz zaman zaman, "normal" insanlara, ya da yalnızlığınıza kaçmak istersiniz.

  mantıksız olduğunu bile bile, "o da biraz çaba gösterse, düzelmeye çalışsa ya" diye düşünürsünüz. kimse bacağı kırık sevgilisi koşmaya çıkmıyor, ya da kör sevgilisi sinemaya gitmiyor diye kızmaz, ama işte insan, depresif sevgili hayatının kontrolünü elinden kaçırdı, öyle bir köşede melul melul oturuyor diye içerler.

  hiç kolay değildir, evet.

  ama sonuçta unutmamak gerekir ki depresyon, bir "personality disorder" değil, "mood disorder"dır. sevdiğiniz insan başka birine dönüşmemiştir, içinden daha önce gizlemeyi başardığı bir canavar çıkmış filan da değildir. bir süreliğine duman rengi kalın bir camın arkasına çekilmiştir: ne o dünyayı olduğu gibi algılayabilir bu süre boyunca, ne de siz onu doğru dürüst görebilir / duyabilirsiniz. ama o hala aşık olduğunuz kişidir. hasta ve mutsuzdur, ama oradadır.
 • sürekli olarak enerji ve yaşama isteği emen sevgili çeşididir. her zaman hali hazırda bir sorunu vardır, her zaman hayat kötü gider ve belki biraz sizden başka kimse onu anlamaz. her zaman mutsuz ve umutsuzdur, iki lafından biri ölümdür. hep onun sorunları vardır, hep "geçti artık"lar ve "herşey çok güzel olacak"larla telkin edilmek zorundadır. sizin ufak şeylere kafanızı bozma hakkınız yoktur, otobüsün geç geldiğine, şemsiyeniz olmadığı için yağmurda ıslandığınıza ve bu gibi şeylere sinir bozmaya hakkınız yoktur. çekilecek çile değildir, ruh sağlığı için derhal mekandan uzaklaşılmalıdır velhasıl kelam aşk dediğimiz şey buna izin vermez, o iyi olsun diye çabalanır durulur hep..(bkz: ömür törpüsü)

  - would you die tonight for loveee...baby join me in deaaaath...rım rııııııım rımmmmmmmm
  - bu şarkı bizim şarkımız olsun sevgilim...hayat çok kötü.
  - öeh.
 • ölsündür. gebersindir. paylaşılan onca şeyden sonra zindanlarda çürüsündür. çünkü sevgilinin depresyona girme, mutsuz olma, üzülme hakkı yoktur. sevgilinin yegane amacı sevdiğini mutlu etmektir. mutsuz olan bir insan karşısındakini nasıl mutlu eder değil mi? edemez. ancak mutsuzluk verir. sevişemez bile bunlar aklında onca şey varken. camii önüne bırakın siz bunları. kötü günde yanında olmak mı? yea bırrraak allah aşkına. sen işine gücüne bakacaksın arkadaşım, bu dünya böyle. en sevdiğinin derdi seni niye gerecek. hemen gaçızla. hadi bakalım. şöylee.
 • pırpır kelebek, aşk çiçeği - aktivite yaması, kapıda tanıdıkları olan ve bavul/çantasını 45 derecelik açıyla havada tuttuğu sağ kolunun bileğinde taşıyan manitadan sonra ilaç gibi gelecek sevgilidir. derinliğinize melankolinize geri döndürür. plastik çalışma masasından verniklenmiş ahşap çalışma masasına geçmek gibidir. verim artar, yaratıcılık artar, bir yerlerde gerçekten var olduğu hafiften sezilen o meşhur grotesk aşkın olasılığı artar.. e dolayısıyla hüzün de artar.
  artsın..
  parti bileklikleri artacağına hüzün artsın anasını satayım.. candır. hem hüseyin karadayı nedir arkadaş? ruşen diye dj olur, hüseyin diye olmaz.
 • kosarak uzaklasin kendisinden, insanda hayat enerjisi birakmaz.

  neyse ki mazide kaldi.*
 • bir insan bir dönem depresyonda ise bir sorun yasiyordur demektir. zaten bu insani kötü halleriyle de çekemeyecek olan karsi bireye "iyi gün sevgilisi" diyoruz.
  zaten çekmek istemiyorsa sevmiyordur demektir. depresif sevgili de bu hiyarla birlikte olmaya devam ederek kendini daha da depresyona sokmaya çalismasin manyak gibi.
 • tam da kendini yara bandi zanneden kadina gore sevgilidir.
 • muhtemelen dışa yansıtmayıp kendinize sakladığınız depresifliğinize ayna olmuş kişidir.
 • ne kadar destek olmaya çalışırsanız çalışın, sonunda sizi tüketerek küllerinden doğar.
 • insanın kendi hayatını sikmesi için çok faydalı bir gereç