• sanki dünyadaki en kötü şeylerin benim başıma geldiğini düşündüğüm, bir daha hiç bir şey eskisi gibi olmayacakmış gibi gelen, sürekli uyku hali,moral bozukluğu hissiyatı içerisinde olma halidir.
  • tünelin ışıklı tarafına sırtını dönüp,arkasındaki ışığı görememe olarak tarif edebileceğim ruh hali.
  • sizi kurtulmak için yaptığınız her hamlede biraz daha içine çeken bir karanlıktır. eğer en dipte değilsen, hala biraz enerjin varsa şayet sabah mutsuzluğunu, donukluğunu yutkunur, gün ışığındayken o karanlıktan kaçmak için meşgul edersin kendini... işe gider, para kazanir, borsada takılır, sosyal medyaya düşer, sosyalleşir, bir şey yaparsın kendini ite ite. sonra yine gün çöker. eve gelirsin. yine o karanlıkla başbaşa kalırsın. bir sonraki gün agarip sen maskeni takana kadar yine kemirir durur seni orada.

bazen gece de kaçarsın ondan. bir yerde sarhoş olursun mesela. anlamsız bir seksin ortasinda buluverirsin kendini. bazen her gece buluverirsin hatta, yanındakinin kim olduğunu dahi bilmeden sevişirsin bazı geceler. enerjin varsa şayet, son enerjinle cirpinirsin kaçmak için işte böyle.

ama gün gelir o da biter. oradan sonrası yaşayan ceset zaten. yataktan kalkıp karnını doyurmanin bile zül olduğu bir cehennem.

zordur. çok zordur.
  • bir adım atınca
    uzuyor boyum
    bir adım atınca
    ben oyum…

bir adım ileri
    değişiyorum
    bir adım geri
    bu ne güzel bir oyun

bu aynalar insanlarla oynuyor
    bu aynalar insanlara
    ağlıyor-gülüyor

çıksam bir türlü,
    dışarda boşluklar
    kalsam bir türlü
    içerde aynalar
    sihirli aynalara döndü
    insanlar

bir adım atınca
    yüzümün yarısı yok
    sözümün yarısı yok
    sevgimin yarısı yok

bir adım ileri
    sanki her şey iki misli…
    ben miyim bana bakan?
    karşıda üç-beş kişi

ilhan irem sihirli aynalar
  • türkçedeki tam karşılığı "çöküntü" olan ruhun dermansızlık halidir.
    ayrıca ilhan irem tarafından "ben çöktükçe çöküyorum, çöktükçe çöküyorum, çöküyorum..." sözleriyle bu ruh halinin kümülatif yapısı oldukça iyi özetlenmiştir.
  • artık yapamayacak olmanın verdiği derin hissizlik halinde idrak noktasının normalden daha üste çıktığını hissettiğin o an. hayata dair herşeyin üstüne çıkmış olduğunu sandığın o anda zamanın kaybolması, dün veya yarın yada şuanın hepsinin birbirine karışması. bir şeylerin olduğunun veya olacağının belirsizliğinde herhangi bir duygunun artık tekrarlanmaması sanki durduğu hal.
  • huzursuz ve kaygılı olma hali.

depresyonda olan kişilere tavsiyem içinde herhangi bir söz barındırmayan müzik dinlemeleri. klasik müzik veya sufi müzikleri iyi gelebilir.
  • namazla tedavisi mümkün olan hastalık.
  • üzüntü ve mutsuzluk duygularının kişiyi esir almasıdır.
    her duygu gibi mutsuzluk da normaldir, depresyon bu duygunun rahatsızlık halini almış biçimidir.
    olumsuz olaylardan sonra, tek işi üzüntüyü yaşamak ve ondan kaçmak olan kişi, depresyona kapıyı aralar, hayattan uzaklaşır. insan, hiçbir şey yapmadan kendi kendine gelen bir mutluluk enerjisine sahip değildir. insan bir şeyler yaparak, yaşayarak mutlu olur. mutlu birinin temel ihtiyaçları dışındaki tüm sosyal etkinliklerini kısıtlasak o kişi bir süre sonra mutsuz biri haline gelir. işte, depresyondaki kişi bunu kendi kendine gönüllü olarak yapar.
  • hunharca içine çekildiğimi hissediyorum. planlamama göre yaza doğru çıkarım kot ceket mevsimi bi gelsin de bakalım
hesabın var mı? giriş yap