şükela:  tümü | bugün
1143 entry daha
  • antidepresandan uzak durmak ve maddi gücü iyi planlayıp, min. 1 sene için yeterli yer açarak psikoterapiye başlamak.
  • düzenli koşu/yürüyüş,
    hafif müzik,
    okuma,
    kaliteli beslenme.

öneriler çoğaltılabilir, ben böyle atlatmıştım.

şimdi bu yazdıklarımı rutin hale getirmek üzereyim, deneyiniz.
  • ayağa kalk hadi
    kollarını açmanı istiyorum
    kollarını aç ve zıpla
    gülümse biraz hadi
    gülümse
    ve sarıl etrafındakilere
  • keke yönelmek, asıl tabiriyle 'kek meditasyonu', bunlardan en keyiflisidir.
    kendini, keke, kek yapmaya, kek yemeye, kek ikram etmeye, yeni yeni kekler bulmaya, çırpıp çırpıp karıştırmaya, kekte ustalaşmaya, kekle uzaklaşmaya adamak.. evet bir süreliğine yap bunu, nasıl pamuk gibi oluyorsun bi gör.
  • kesinlikle mantıklı seks ve kaliteli sosyalleşme.
  • kesinlikle ve kesinlikle bir aktivitenin parçası olmaktır. benim için bisiklet grubuydu, sen suşi grubuna gidersin ya da ne bileyim, dağcılık grubuyla takılırsın falan.

tek önermeyeceğim şey, body building tayfasıdır. sağlıklı bir kafa yapısında olmadığından yanlış yönlendirmeye açık olabilirsin. bu yüzden kendine kolay zarar verebileceğin bir aktiviteyi önermiyorum.
  • köklenmiş depresyonlarda burada iyi niyetle yazılanların çoğu maalesef işe yaramıyor. o kol kalkmıyor. hadi kalktı diyelim. hatta başarıp yürüyüş filan yaptınız. bitsin de uyuyayım ya da yatayım diye bekliyorsunuz. aslında her aktivite için arkasından gelen kurtulma isteğine tutunuyorsunuz. tutunduğunuz dal ise kırık.

neyse. kimsenin umudunu kırmayayım.

majör depresyonda değil de belki kısa dönemli bir buhran halinde işe yarayabilir bunlar. iyi niyetli eylemlerdir. ve fiziksel aktivite gerçekten de hayata karışmanın önemli bir yoludur. deneyin. denemek için kendinizi zorlayın.
  • aşık olmak , sevismek seks yapmak gibi seyeler yazilmis ama bence bunlarin sonlanmasi durumunda depresyon daha da zirveye cikiyor kadin veya erkek fark etmeksizin depresyonda baslanan bir iliski bittigi zaman bu icinde bulunulan depresyon halinden kurtulmak zor , kurtulamaksa zaten yikici oluyor.

benim depresyondan cikma yontemi olarak gordugum seyler daha cok devam ettirilebilir ve surdurulebilir aktivitelerdir.

fotograf cekip bu fotograflari duzenlemek ve bu duzenleme isiyle vakit gecirmek olabilir, 25 30 yasinda olup korkmadan yapabilirmiyim, benden gecti mi acaba demeden hevesiniz olan bir enstrumani calmak icin vakit harcamak olabilir , bir spor daliyla ilgilenmek olabilir ve yeni aktiviteleri hayata adapte depresyonu kapi disinda birakabiliriz diye dusunuyorum, tavsiyelerimde ki asil anlatmak istedigim durum ise etrafimizda kimse yokken bile yalniz kalmadan aktiveteler yapabilme reaksiyonu gostermemiz lazim hayatimiza.
  • stimulantlar, nihilizm, vahşilik, siklememek, gereksiz yükleri radikal bir şekilde omuzdan atmak, intihar etmenin çok kolay olduğunun farkında olmak, nasıl olsa dilediğim zaman ölebilirim deyip öylesine yaşamaya devam ederek gta oynar gibin daşşak geçmek herkesle ve herşeyle.

tl;dr
    drink skooma and hail sithis
  • önce yeme alışkanlıkları değişmeli, sindirim sistemi nöral sisteme bağımlıdır ve bağırsak florasının durumu depresyonu tetikler ilgili araştırma

daha sonra d vitamini başta olmak üzere, vücutta kritik bazı mineral/hormon/vb düzeylerine bakılmalı. güneş eksikliği ciddi depresyon sebebidir. güneşin etkisi hakkında populer bir makale.

spor, ve özellikle esneklik kazanma çok önemli.

günlük tutmak, ve stream of consciousness egzersizleri düşünme / gürültüden kurtulma yeteneklerinizi geliştirecektir.

depresyon bulaşıcıdır, etrafınızdaki depresif insanlarla ilişkinizi kesin. dertler paylaştıkça çoğalır. depresyonda iseniz, nezle gibi ele alın, başkasına bulaştırmamaya özen gösterin.
3 entry daha