şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1977'de 'en iyi alman filmi' seçilen, 9. uluslararası istanbul film festivali'nde ise 'son darbe' adıyla gösterilen savaş draması.

    marguerite yourcenar'ın coup de grace adlı romanından uyarlanan filmde margarethe von trotta'yı başrolde görüyoruz. ilginç bir karakter olan praskovia teyzeyi canlandıran valeska gert de unutulmamalı.
  • volker schlöndorff bu filminde 1. dünya savaşının sona ermesiyle birlikte rus devriminin gerçekleşmesinden sonraki siyasi gelişmelere projeksiyon tutuyor. litvanya topraklarında büyük verimli araziler üstünde yaşama hakkı verilen zengin alman burjuva aileleri ve onların savaş sonrası evlerine dönmeleriyle birlikte gelişen olaylar anlatılıyor. savaş sonrası baltık ülkelerinin kendi sınırlarını korumak ve o topraklarda bir nevi imtiyaz verilmiş zengin burjuva alman ailelerinin de kendi varlıklarını sürdürme arzusuyla bolşeviklere karşı verdikleri mücadele ve o sırada yaşanan bir aşk ve kaybediş öyküsü bu zeminin üzerinden oldukça dokunaklı ve bir o kadar da başarılı anlatılıyor.

    filmin hikaye kısmı savaştan yeni dönmüş çocuklukları beraber geçmiş birbirlerini çok yakın erich von lhomond, conrad de reval ve onun kız kardeşi sophie de reval arasında geçiyor. özellikle de erich ve sophie arasında … erick son derece yakışıklı ve karizmatik bir askerdir kadınlardan uzak durmakta hayatına dahil etmemektedir. 1 dünya savaşının sona ermesiyle birlikte kendine bir hayat kurmak yerine çocukluk arkadaşı ile birlikte sivil savaşın hüküm sürdüğü topraklara gelmiş onun yanında sivil savaşa dahil olmuştur. erick’in yakın arkadaşı conrad’ın kız kardeşi sofhie bu beklenmedik dönüş sonucu erick’e hiçbir zaman karşılık göremeyeceği aşkını itiraf etmiş ancak sonuç alamamıştır. her ne kadar erick duygusal anlamda sofie’ye karşı kendini zorlamış olsa da bu davranış ve zorlama aralarındaki ilişkiyi kuvvetlendirmeye yetmeyecek bu reddedişle birlikte sofhie’nin beklenmedik sona doğru evrilmesi de ivme kazanacak bu aşkla birlikte şekillenen kaderi erick’in son ve en keskin müdahalesiyle birlikte beklenmedik bir şekilde sonlanacaktır.

    filmde sophie’nin erick’e karşı hissettiği derin aşk ve erick’in ondan uzak durması yönetmenin merceğine takılıyor ve hikayenin anlatıldığı öykü bu eksende şekilleniyor. bir yandan sophie’nin erick ile ilgili sırları öğrenme duygularını itiraf ve kaybediş öyküsü zemine oturtulurken bir yandan da sophie’nin yaşanan sivil savaşta takındığı tavır bununla birlikte gelişen olaylar neticesi bolşeviklerin tarafına geçmesi ve ihanetiyle öykü hareket kazanıyor ve dramatik bir sonla bitiyor.

    volker schlöndorff'un filmografisinde önemli bir yeri olan bu film gerek yansıttığı siyasi ve politik ortam gerekse de bastırılmış duyguların ve kayıp bir aşkın dramın anlatılması açısından önemli bir dönem filmi izlenilmesi ve tartışılması gereken bir çalışma.