şükela:  tümü | bugün
  • iii. reich zamaninda hitler'in almanya'daki sifati. konrad heiden'in yazdigi ve hitler'in 1930larin ortasina kadarki politik hayatini anlatan kitap. 8 font ile 15cmx 17.5cm boyutlarinda 600 sayfaya sigdirilmis olan ingilizce tercumesini (the fuhrer) bitirmeme gunler kaldi. niye bu bilgiyi veriyorum? cunku ben bu kitabi 6 senedir okuyorum a sozluk. su andaki esimle ilk "cikmaya" basladigimizda baslamistim, evlendik, iki cocugumuz oldu, ben hala bu kitabi bitiremedim. tabi bu sirada bir cok kitap okudum ettim ama bu kitap bi turlu bitmedi (a.q.). yanlis anlasilmasin, kotu kitap degil ama biraz fazla detayli ve tarafli. yazan adamin (bkz: konrad heiden) saglam bir komunist olmasi ve hitler ile ta 1920'lerden itibaren cesitli ortamlarda karsi karsiya bulunmasi nedeniyle fazla objektif olmasini bekleyemeyiz tabii ama yapilan konusmalardan alintilar yapmasi ve daha sonra "bununla asil demek istedigi suydu:..." gibi yorumlarla olaya fazla karismasi rahatsiz edici. sen yap alintini, okuyucu yorumunu koysun.
    soyledigim gibi, 20lerin basindan, 30'larin ortasina kadar nerede ise gun be gun nasyonal sosyalizm'in gelisimini ve hitler'in hayatini anlatmis konrad heiden. o donem almanya'nin icinden gectigi politik calkantilar, weimar cumhuriyeti sirasindaki yetersiz hukumetler, versaille'in alman halki ustunde yarattigi baskilar ve bu baskilarin halki ekstremlere itelemesi ve nasyonal sosyalistler'in bunu iyi degerlendirmesi gayet guzel anlatilmis. yakin turkiye tarihi ile benzerlikler yakalamak da mumkun (ama bire bir karsilastirmak biraz fazla kastirmak olur kanaatimce) .
    neyse sayet politik kitaplara merakliysaniz ve nasyonal sosyalist akiminin dogusu, gelisimi ve iii. reich donemi ilginizi cekiyorsa tavsiye ederim. yalniz tekrar uyariyorum, arada yumusak okumalara dalip biraz kafanizi dagitmak isteyebilirsiniz. ben bu isi biraz abarttim, kitabi okumak 6 senemi aldi. aman diyim. siz yapmayin.
  • bir flotsam and jetsam parçası.
  • almanca (bkz: reis) olsa gerek.