şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 37. istanbul film festivali kapsamında izlediğim film oldu der kuchenmacher (the cakemaker / pastacı).
  filme bayıldım. gerçek anlamda o kadar etkileyici ki, bu kadar beğeneceğimi düşünmemiştim. başrolde yer alan tim kalkhof harika bir performans sergilemiş. filmin müzikleri harika. duygu sömürüsü yok, ama duygulara hitap ediyor. film ya da karakterler kendilerini acındırmıyorlar, ama seyircinin kalbine dokunuyorlar. filmin kurgusu da bir o kadar güzel. etkileyici bir iş çıkmış ortaya.

  --- spoiler ---

  thomas berlin'de yaşayan bir alman. pastacı. harika pastalar, tatlılar, kurabiyeler pişiriyor. israil'den berlin'e sık sık iş için gelen bir adam var, thomas'ın çalıştığı kafeye gidiyor her geldiğinde onun pastaları için. aralarında bir aşk başlıyor zamanla.
  fakat adam israil'de yaşıyor, evli, çocuğu var.
  ve bir gün adam ölüyor.

  işte film de asıl burada başlıyor. thomas yasını israil'e gidip de tutuyor. gizlice ölen sevgilisinin karısıyla, çocuğuyla tanışıyor. kadınla birlikte çalışmaya başlıyor.

  film aslında birçok şeyi tartışmaya açıyor, birçok şeyi sorguluyor. israil'deki din anlayışına da saplıyor eleştiri oklarını, insanların cinsel yönelimleri yüzünden bastırılmasına da.

  filmin müzikleri dediğim gibi o kadar etkileyici ki, özellikle bazı sahnelerde boğazım düğüm düğüm oldu.

  harika bir film olmuş der kuchenmacher.

  --- spoiler ---
 • bugün 37. istanbul film festivali kapsamında rexx sineması'nda izlediğim 2017 yapımı film.

  film, yönetmenin deyimiyle ''dış kimliklerle tanımlanmak istemeyenlerin hikâyesi''ni anlatıyor ve aynı adamın yasını tutan alman bir fırıncı adam ile dul kalan israilli bir kadını izliyor. hüzünlü bir aşk üçgeninden yola çıkan film özellikle aşk ve aile kavramlarına incelikli bakış açısı; yas tutma, din, aile arasındaki çetrefil bağlar ve yemek tutkusunu işleyişiyle öne çıkıyor.

  iki erkeğin ilişkisi ile başlayan ve bir süre bu şekilde devam edecekmiş hissiyatı veren film ilişkinin bir halkasını oluşturan erkek karakterin vefatı ile bambaşka bir boyut kazanıyor. hamur işi konusunda on parmağında on marifet olan bir erkek ile eşini kaybeden ve kafe işleten bir kadının ilişkisi adeta diken üstünde ilerleyerek seyirciye biraz olsun tedirgin dakikalar yaşatıyor. başlarda mesafeli olan bu ilişkinin ilerleyen süreçte daha çetrefilli ve içinden çıkılması zor bir hal alsa da ilişkinin her iki tarafında bulunan tarafın katkısıyla inşa ediliyor. konusu itibari ile ilgi çekici olan film seyirciye keyifli ve duygusal dakikalar yaşatırken içinde barındırdığı pasta, kek ve çeşit çeşit kurabiyeler ile de iştah kabartıyor.
 • (bkz: the cakemaker)
 • ilginç bir film, başarılı uygulanmış ve oyunculuklar iyi. çeşitli noktaları inceden eleştiriyor ancak yargılamıyor ve bana kalırsa bu güzel bir şey. sıkılırım diye düşünerek başladığım, sonrasında beni şaşırtan ve beğendiğim bir yapım oldu. izlemeyi düşünenler zamanlarını boşa harcamamış olurlar, tavsiye edebilirim.