şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: pso)
  • resif kitap tarafından sürü adıyla temmuz 2009'da yayımlanan, gerilim ve bilim kurgu yazarı frank schätzing'in en çok satan romanı.

kitap tanıtımından:

peru sahilinde bir balıkçı kaybolur. norveçli petrol arama uzmanları deniz tabanının yüzlerce kilometrekarelik alanının garip organizmalar tarafından işgal edildiğini keşfeder. bu sırada ingiliz kolombiyası sahili boyunca balinalar korkutucu bir değişim geçirir. olayların birbirleriyle hiçbir ilgisi yok gibi görünmektedir. ama tesadüflere inanmayan iki bilim adamı, bu durumun kaynağını araştırırken en korkunç kâbuslarıyla yüz yüze gelecektir.

bu, heyecanı bir an olsun azalmayan, beklenmedik gelişmeler ve şaşırtıcı olaylarla bezeli sürükleyici romanda, bir grup bilim insanı insanlığı ve tüm gezegeni tehdit eden akıl almaz bir gizemle karşı karşıya kalır. tehlikede olan, dünya’nın hassas ekolojisi ve insan ırkının gezegen üzerindeki varlığıdır.

bütün dünya’da en çok satanlar listelerinde, üç seneden daha uzun bir süre tek bir kitap yerini korudu, birçok listede bir numaraya yükselip kitapevlerinde bir çılgınlığı başlattı: der schwarm – sürü.

the day after tomorrow filminin kıyamet alameti felaketleri ve the abyss’in derinliklerden yükselen kabusu, sürükleyici, bilimsel olarak gerçeklere dayanan ve müthiş bir hayal gücünün eseri olan bu şaheserde birleşiyor. toplam 21 dilde yayımlanan ve çıktığı andan itibaren en çok satanlar listelerinden bir kez olsun inmeyen; dünya çapında sattığı 3 milyondan fazla baskısıyla, yazarın büyük bir beceri, güçlü bir hikaye, canlı karakterler ve ürpertici mekanlar ile bezediği sürü, gerilim dolu o son sayfayı çevirinceye dek okuyucuyu soluk soluğa bir beklentiyle elinde tutacak.

der schwarm –sürü’nün film hakları yakın zamanda uma thurman (pulp fiction, kill bill) tarafından satın alındı. film versiyonu hazırlanma aşamasında olan ve senaryolaştırılması ted tally (silence of the lambs –kuzuların sessizliği, red dragon –kızıl ejder, outbreak) tarafından tamamlanmış olan sürü’nün, dino de laurentiis’in de katkılarıyla 2011 yılında sinemalarda gösterime girmesi planlanıyor.
  • resif kitap'tan çıkan çevirisi 5. baskısını yapmıştır.
  • uma thurman tarafindan film haklari satin alinmis olan ve bilimkurgu turu romanlari sevenler tarafindan kacirilmamasi farz olunan kitap. kutsal bilgi kaynagi denizler acisindan.
  • tuğla kitap klasmanında değerlendirilen bir roman. üzerinde çalışmalar sürüyor.

--- spoiler ---

edit: en sonunda bitirdim. paralel olay örgüsü, karakterlerin çokluğu ve aşırı bilgi yüklemesini gözardı edersek fena değil ama o kadar da sürükleyeci de değil. mesela kitabın içinde alayla söz edilen filmler var "ama o filmdi", "filmlerde olur" gibi diyaloglar yazılmış bol bol. yazar niye yapmış anlamadım. bu mu gerçekçi yapıyor yani kitabı?

özellikle abby's in böyle lafını edip ondan bir çok fikri kullanmış bir de. zaman varsa okunabilir ama kitabı kalınlaştıran bilgilerin çoğu zaten daha okurken unutulmuş oluyor geriye sadece okurken aldığınız zevk kalıyor o da azsa ve yarım kalmasın diye bitirdiyseniz harcanan zamana acıyabilirsiniz.

--- spoiler ---
  • alm. sürü
  • çeviride aslan payı anıl bilge'ye ait olan kitap 6. baskıyı görmüştür. her ne kadar böylesine kalın bir kitap için büyük başarı olsa da, daha yüksek satış rakamlarını sonuna kadar hak etmektedir. teşekkürler emre yerlikhan ve anıl bilge, bu eseri bize tanıştırdığınız için.
  • dün nihayet ben de bitirdim bu kitabı, gayet güzel, akıcı, yeri geldi mi heyecanlı bir kitap. derin denizlere zaten meraklıydım, bu kitabı o yüzden bir başka sevdim. şuna değinmeden geçemeyeceğim ama.

--- spoiler ---

ana karakterlerden anawak'ın köyünde geçen yaklaşık 20-25 sayfalık kısım, kitabın en sıkıcı kısmıydı.

--- spoiler ---
  • birinin kafasına vursanız ölür bu kitapla.oku oku bitmedi.güzel,sürükleyici kitap ancak gereksiz uzun.bir yerden sonra bilgiye boğuluyorsun ve dikkatin dağılıyor.en azından benimkisi dağıldı.ama bundan sonra bir daha dalıp denizden kum bile çıkarmam.