şükela:  tümü | bugün
 • 2,5 saati aşan bu film, su gibi akip giden bir tempo ile kurgulanmış. izlemesi pek hoş pek keyifli amerikan usulu alman filmi.
 • doğu ve batı almanya arasında bazı vatandaşlar hergün gelip giderken, bazılarının bunu gerçekleştirmesi için 145 metrelik tünel kazmaları gerekmektedir. harry melchior'un götünden ballı olduğunun apaçık göründüğü filmdir. batı almanya' daki 1961 yılının barları ayrı bi güzeldir. nbc televizyonunun, milletin bi tarafı terlerken halen olayları görüntülemeye çalışması medya aha budur dedirtir inceden. yine de izlenebilecek bi film.
 • mehmet kurtuluş'un da rol aldığı, aztv1'de *izleme fırsatı bulduğum film.
 • kuru olsa yine iyi-filmde anlatılanların birebir yaşanmış olduğu bir sosyalist yönetim altında hiç yaşamamış insanların inanmakta güçlük çekeceği gerçek bir hikayeyi başarıyla anlatan, aralarda amerikalılar'ın business anlayışlarına ve medyaya da çok hoş sokuşturan etkileyici film.
 • doğu -batı almanya ayrılığına farklı bir bakış açısı getiren ve soğuk savaş dönemini en iyi şekilde yansıtmayı başaran alman yapımı film.film doğu almanyada yaşayan insanların nasil bir baskıya ve anti-demokratik uygulamara maruz kaldığını gösterir.ayrıca filmde türk oyuncu mehmet kurtuluşta rol almaktadır.
 • inandırıcılıktan uzak kalmış olsa da,
  yine de zevkle izlenebilirliği olan alaman filmi.

  --- spoiler ---

  doğulu askerlerin sınırı 1 adım geçmiş olanlara biçare bakmaları bir ölçüye kadar kabul edilebilir olsa da tüneldeki sınır meselesi oeehh dedirten cinstendir.

  finaldeki toplu kaçış sahnesi için neden insanlar topluca sınırın dibindeki bir cafede toplanırlar.
  topluca tünele gidelim de askerler bizi fark etsin diye mi.
  oraya girene kadar git peyderpey tünele gir.
  paşa paşa git.

  "ama olaylar böyle gelişmiş, herifler de bu kadar kerizmiş işte ne yapalım" demek,
  kaçamak bir cevap olabilir.

  madem bu olay gerçek bir hikayeye dayanıyor,
  madem nbc de bu olayı görüntülemiş,
  o görüntüler ne yapıp edilir bulunur ve bitiş jeneriğinde enfes bir müzik eşliğinde sergilenebilirdi.
  dadından da yenmezdi o zaman.

  o görüntülerin ortadan kaybolması pek mümkün değildir herhalde.
  hadi yok oldu diyelim,
  o zaman bu nbc meselesini filme hiç yansıtmamak en iyi seçim olurdu.
  bende oturup bunları yazmazdım.

  --- spoiler ---
 • 1960'larda kazılmış onlarca tünelden başarıya ulaşmış olan bir tanesinin hikayesidir. hayatı boyunca 1000'den fazla kişiye bu yolla yardım etmiştir hasso herschel, yani filmdeki adıyla harry melchior. yaklaşık 160 dakika olsa da, zaman zaman holivudvari klişelere sarılsa da, sıkmayan ve kendini izletebilen bir filmdir.

  --- spoiler ---

  özellikle heiner'in vurulduğu sahne muhteşemdir.

  --- spoiler ---
 • şu sıralar izlemeyi çok istediğim film.

  berlin , duvar , tünel , ddr vb. gibi şeyleri çözmek şu anki tek amacım oluverdi birden.
 • doğu almanya'ya gereğinden fazla batıdan bakan film.
 • berlin duvarı ve bölünmüş almanya ile ilgili bütün kalburüstü filmleri izledim. der tunnel aralarında bakış açısı en dar filmlerden biridir. bir de uzunluğu var ki o da büyük handikap. insan bir yerden sonra sıkılıp instagram'a bir refresh çekiyor. dvd'nin arkasında 150 dakika yazıyor. aman aman bir senaryo veya kurgu olmadığı sürece ortalama bir film 90-100 dakika bareminde olmalı diye düşünüyorum. naçizane görüşüm budur.

hesabın var mı? giriş yap