şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bernhard schlink'in turkcesi iletisim'den cikan basyapit romani...

  "düşün ki bir insan bilerek felakete sürüklüyor kendisini ve sen onu kurtarabilirsin - kurtarır mıydın? öyle bir ameliyat düşün ki, hasta narkozla bağdaşlmayacak uyuşturucular kullanıyor, ama uyuşturucu kullanmaktan utandığı için, bunu anestezi uzmanına söylemiyor - onun yerine sen konuşur muydun anestezi uzmanıyla? bir mahkeme düşün ki sanık solak olduğunu ve bu yüzden sağ elle işlenen cinayeti kendisinin işlemiş olamayacağını açıklamadığı takdirde mahkum olacak; ama solak olmaktan utandığı için bunu yapmıyor - durumu sen açıklar mıydın hakime? sanığın eşcinsel olduğunu ve suçun bir eşcinsel tarafından işlenmiş olamayacağını düşün; ama sanık eşcinel olmaktan utanıyor. sorun, solak ya da eşcinsel olmaınn utanılacak bir şey olup olmadığı değil - yalnızca sanığın utandığını düşün."
 • bernhard schlink'in cocukluktan kalma bir ask hikayesi ile bir ulusun kendi gecmisleri ile hesaplasmasini ve asagidaki metini iceren romani.

  "bitmis tukenmis olmaliydi. yalnizca mahkemede vermiyordu bu mucadeleyi. durmadan mucadele icindeydi ve daima mucadele etmisti, yalnizca neler yapabilecegini gostermek icin degil, neler yapamadigini da gizlemek için. atilimlari azimli kacislardan ve zaferleri gizlenmis bozgunlardan ibaret bir hayat"
 • --- spoiler ---
  bernhard schlink'in, okuma yazma bilmedigi icin is bulamadigindan auschwitz kampinda gardiyanlik yapmis ve bunun icin savas bittikten cok sonra yargilanan bir kadinla, on uc yasinda, sonradan onun avukatligini ustlenen bi cocugun iliskisini anlatan asmis kitabi.
  --- spoiler ---
 • okulda zorla okuttuklari, odev bittikten sonra zevkle ikinci kez okunan kitap.
 • bernhard schlink'in bir romani.

  once 16 yasindaki bir cocuk ile 30'unu asmis bir kadinin ask hikayesi ve cinsel deneyimleri ile baslayan kitap, daha sonralari hanna'nin (kadin karakter), gecmisinde waffen ss icin calistigi hakkinda ilginc bilgiler edinmemiz ile renklenir.

  ardindan michael ise (ana karakter ve o genc cocuk), hayatinin geri kalan bolumunu, tamamiylen ikinci dunya savasi'nda almanlar'in yaptiklarinin, nicin diger alman aileler tarafindan hicbir zaman durdurulmadigini anlamaya calismakla gecirir. bu nedenle ulkesinde bulunan asiri sag'in tarihini okumaya ve anlamaya baslar.
 • 04-05 sezonunda da hala okutulmaya devam ediliyor, roman gerçekten güzel. türkçesinden okuyup yazılıya girmek daha da güzel oluyor.
 • bir ask romani. karanlik bir askin romani. bu askin karanligi alman tarihinin karanligindan ayri degerlendirilebilir mi? hem askin, hem de tarihin karanligiyla, acisiyla yüzlesen; bu karanliktan ic dökme ve itiraf yoluyla hesap soran bir kitap.
 • beyazperdeye the reader adıyla uyarlanmış otobiyografik roman.
 • çoğu alman yazar gibi bernhard schlink de bu kitabında yoğun bir şekilde 2. dünya savaşı dönemini ve sonrasını anlatır. "yeter artık, hitler ve 2. dünya savaşı hakkında okumaktan bıktım!" diyenlere tavsiye edilmez.