şükela:  tümü | bugün soru sor
 • suriye'nin on dört valiliğinden birisidir. dera valiliği, ülkenin en güneybatısında, ürdün sınırında bulunur. başkenti ve en büyük şehri, daraa'dır.
 • suriye intifadası'nın fitilinin 15 mart 2011'de ateşlendiği şehir.
 • suriye'ye israil ve abd müdahalesinin başladığı şehir, çünkü kapıları ürdün'e açılır ve ürdün'de bu cihatçı sürülerin batılı istihbarat örgütleri tarafından eğitildiği bir sır değil. ancak suriye ordusu ve halkı tüm beklentileri tersine çevirip ve sınırı geçip gelen sürü mensuplarını bir bir eşek cennetine gönderince bu küresel terörizmi "intifada" diye niteleyen aklı evvelleri de görmek bize nasip oldu.

  durum şu anda şöyle, abd ve israil'in yardakçısı ürdün o sınırı kapatsın da görelim o meşhur intifadanızı...

  http://www.syrianperspective.com/…map-of-daraa.html
 • suriye'nin güneybatısında, ürdün sınırında bulunan şehirdir.başkent şam'a 100 km uzaklıktaki dera ilçesi ve dera ilinin başkentidir, nüfusu 230,000 (2010 )dera ürdün sınırında olması nedeniyle birde sınır kapısı vardır .antik bir kenttir ve tarihi kenanlılar'a kadar dayanmaktadır. şehir ve şehrin hayatı ilk olarak iö 1490 ve 1436 yılları arasında firavun ııı. thutmose zamanında, mısır hiyerogliflerinde söz edilmiştir.dera şehri sırasıyla nebati krallığı,roma imparatorluğu ,bizans imparatorluğu hüküm sürmüş halife ebu bekir zamanında islam orduları tarafından 634 yılında fethedilen şehir sırasıyla emevi ve abbasiler ,memlük(kölemen)ve osmanlı imparatorluğunda idaresinde kalmıştır .antik bir şehir olmasından mütevvellit bir çok tarihi eser mevcuttur .dera suriye iç savaşın başladığı kenttir.dera çoğunlukla dindar sünnilerin ikamet ettiği ve yüksek yoksulluk ve genç işsizlik oranı yönetim alehtarlığına dönüşmüş,2011 yılı başında ki kuraklık nedeyle artan emita fiyatları ve arap baharının etkisiyle halk gösterilerine daha sonra ayaklanmaya dönmüştür. 15 mart 2011 de duvarlara esad karşıtı grafiti yapan 4-5 genç'in rejim güçlerince tutuklanmasıyla başlayan halk protestolararı şeref cumaları büyümüş, rejim güçlerince yapılan müdahalede yüzlerce sivil halk ve asker ölmüştür 2011 den beri bir kaç kez el değiştiren şehir.'devrim beşiği' olarak anılmaktadır .hali hazırda 30 kasım 2013 tarihi itibariyle büyük kısmı muhaliflerin kontrüldedir.
 • türk filmlerinin kötü kadını, sinemacı aliye rona'nın doğum yeridir.
 • suriyedeki iç savaşın fitilinin ateşlendiği şehir.
  manevi önem taşısa da stratejik açıdan pek bir önemi yok.

  buranın rejim tarafından alınması; güney cephesinin kapanması ve güneydeki birliklerin kuzey'e kaydırılarak halepteki gidişatın değişmesine yol açabilir.

  ancak çok daha önemli cephelerde savaşan rejim güçleri,buraya ağırlığını pek koyamıyor.zira abd'nin kankası ürdün'ün muhaliflere ciddi destek vermesi,bu cephedeki durumun can sıkıcı hale gelmesine sebep oluyor.
 • suriye savaşı'nın başladığı yer.

  ..dera operasyonunu ürdün’den yöneten cıa ajanları suriye’de ‘devrim’ ateşini canlandırmak için gereken para ve silahı göndermişlerdi bile. yeterli para ve silahla dünyanın herhangi bir yerinde ‘devrim’ başlatabilirdiniz...

  okuyalım.
 • cihatçı teröristlerin pek yakında al-quneitra ile beraber idlib'e postalanacakları son yeşil bölge.

  harita ve detaylar
 • suriye ordusu dera kentine yapılması planlanan saldırı için 1 haftadır bölgeye çok sayıda takviye güç gönderiyor.
  dera kentine sevk edilen cumhuriyet muhafızları birlikleri:
  https://pbs.twimg.com/media/dem4n2xx0aergad.jpg
  https://pbs.twimg.com/media/dem4okdwaau3rpd.jpg
  https://pbs.twimg.com/media/dem4pkzx0aaxwxp.jpg
  sevk edilen 4. zırhlı tümen tankları
  muhalif güçlerin dera kentinde yaptıkları askeri geçit töreni. geçiş sonrası takviye güç olarak cepheye gönderilmişler.
  https://twitter.com/…r/statuses/1002454266869702656
  dera askeri durum harita:
  https://pbs.twimg.com/media/ddqveoru0aaoxv_.jpg
  kent çevresinde bulunan iran ve hizbullaha bağlı güçlerin israil ile yapılan anlaşma gereği çekileceği söylendi.