şükela:  tümü | bugün soru sor
 • paketinden yeni bir tane çıkarıp ilk* kez kullandığım, fakat yüzümün bir yarısını kan içinde bıraktıktan sonra, diğer yarısını gillette blue ii excel ile kansız bir şekilde traş etmek zorunda bırakmış, kendimi ipana yumurtasi gibi hissetmemi sağlamış olan adi traş bıçağı.
 • bu müthiş markanın bir de mentollü traş köpüğü var. uzak durun. yani her şeyinden uzak durun ama bundan daha bir uzak durun. diyelim çok zorda kaldınız, yine de yanaşmayın. bepanthene'le traş olunur bununla olunmaz. ayrıca kokusu da sinek ilacı gibi.
 • kullan at bıçakları her ne kadar kalitesizliği ve rahatsız tıraşı ile nam salmış olsa da, usturalarda kullanılan jiletleri uluslararası düzeyde markanın yüz akı olmaktadır. sonuçta bir feather değil ama yabancı forumlarda da gördüğüm üzere jiletleri fiyat/performans konusunda oldukça olumlu yorumlar alıyor.
 • ingiliz saraciye jargonunda ayakkabının bağcık deliklerinin olduğu deri parçaları sayanın üzerine dikilmiş ve alt kısımları dikişsiz bırakılmış ise bu ayakkabıya derby shoe deniyor.

  http://en.wikipedia.org/wiki/derby_shoe
 • arko tıraş sabunlarıyla birlikte türkiye'nin göğsünü uluslararası alanda kabartan yerli jilet markamız.

  http://www.amazon.com/…-detail-chrome/dp/b002rbf1po
  http://www.amazon.com/dp/b00n5hd340?psc=1
  http://www.amazon.com/…-safety-blades/dp/b008nxmp4u
  http://www.amazon.com/dp/b00k70ts0q?psc=1

  gördüğünüz üzere dünyanın belli başlı makine ve ustura markaları, satın alındığında derby jilet ile gelmektedir. yurtdışında pek çok sürekli tüketicisi vardır. ihraç edilen jiletlerin üzerinde türkçe "paslanmaz çelik" yazar. derby, ileri teknoloji ihraç edemeyen ülkemizin tıraş alanında da olsa milli gururudur.
 • ingiltere'nin iç kesimlerinde bulunan, mühendislik alanında gelişmiş, rolls royce marka otomobil motorlarının üretildiği şehir.
 • büyük takımların birbirleriyle yaptıkları maçlar zannedilir yaygın olarak. ancak aynı şehrin 2 takımının yaptığı maçlara denilir. ankaragücü-gençlerbirliği maçı bir derbidir mesela. bu örnekten anlaşılmadıysa altay-karşıyaka da bir derbidir. fener-cimbom zaten derbidir.
 • derby tek bıçaklı tıraş aleti (paketinde öyle yazıyor) ile tıraş olmak, en az ustura kullanmak kadar beceri gerektiriyor. belki de bu yüzden beşli paketlerin üzerine nasıl tıraş olunacağına dair bir talimat konulmuş. paketteki talimatlara uygun tıraş yapıldığında, yüzde kesik ve tıraş aletinin tıkanması gibi olumsuz durumlara rastlanmıyor. düşük profilli aletin dezavantajları: tıraş zamanını uzatması ve belli bölümünden fazlaca geçirildiğinde yüzü tahriş edebilmesi.

  olur ya bir gün tek bıçaklı tıraş aleti ile tıraş olmak zorunda kalırsanız, tıraşa başlamadan önce muhakkak kullanma talimatını okuyun. onu da bulamadınız diyelim. kullanma talimatını aklımda kaldığı kadar yazıyorum. aklınızda bulunsun:

  - önce yüzünüzü ıslatıp, köpükleyin.

  - bir süre sakalınızın köpüğün etkisiyle yumuşamasını bekleyin.

  - önce yumuşak yanak kıllarıyla, boyundaki kılları kısa hamlelerle kesin. sert olan bıyık bölümü bu arada yumuşamaya devam etsin.

  - daha sonra çenedeki kılları ve son olarak da bıyık bölümünü kesin.

  -tıraş bıçağını havlu gibi bir bezle silmeyin ki üzerindeki krom-seramit kaplama bozulmasın.

  -tıraş bıçağını sert zeminlere vurarak temizlemeyin. yalnızca suya tutup, sallayın.

  görüldüğü üzere tek bıçaklı tıraş aletini kullanmak çok bıçaklı modelleri kullanmaya benzemiyor. dikkat, özen ve ustalık gerektiriyor. bu yüzden tek bıçaklı tıraş aleti ile tıraş olurken, -aman dikkat- tıraştan başka bir şey düşünmeyin.
 • ingilizlerin "daaarbi" die okudukları sehir adı
 • ingiltere'nin ortasinda bir sehir. (bkz: istanbulun orta yeri sinema)