şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bayburt çaykara of arasında 1916 yılında rus askerler tarafından yapılmış dağ yolu.
  2015 yılında dünyanın en tehlikeli karayolu olarak seçilmiş.
  alternatif yollar sebebiyle çok fazla kullanılmıyormuş.
  ben ve bir arkadaşım bisikletle bu yolu kullanarak bayburt trabzon samsun arası gezi yapacağız ama özellikle bu dağ yollarında vahşi hayvanların olup olmadığı hakkında bir fikrimiz yok.

  konu hakkında bilgisi olan yazarlar yeşillendirsin lütfen
 • dunyanin en tehlikeli yolllarindan biriymis. biraz arastirdim, benim gibi bircok bisiklet tutkunu bu yolda surus yapmis ya da yapmak icin can atiyor. ben de en kisa zamanda bu surusu gerceklestirmek icin arastirmalara basladim. dusuncesi bile harika ve simdiden sabirsizlaniyorum:) umarim hayalimi gerceklestirmenin gururuyla burayi editlerim.
 • meraklısı için şurada yarım saatlik çok güzel ve bilgilendirici bir belgesel kaydı var.

  https://www.youtube.com/watch?v=ejzrba5ngvs

  ruslar oradayken nasıl ve kimler eliyle yapıldığı, yapım öncesi ve sonrası yolculukların hikâyeleri ve yolcuların acı tatlı hatıraları, yolun bundan sonraki akıbeti hakkında yöre halkının talepleri... tekmili birden sizi alıp bir masala götürüyor. yamaçlarına yaslanıp vadilerine uzun uzun bakılası bir uzak diyara varmanın hayallerini kurduruyor.

  varacağum göreceğum geçeceğum. iki tekerumla. yakindur.
 • rus askerleri tarafından yapılmamış, rus askerlerinin zoruyla bölge halkına yaptırılmış olan yol.
 • 2009 civarında daha dünyanın en tehlikeli yolu falan seçilmemişken bu virajlardan üstelik gece ve yağmur yağarken geçmişliğim vardır. tabii ki nasıl bir yol olduğunu bilmeden girdik yola düzelir falan derken dağ başında kuş uçmaz kervan geçmez köye kadar geldim. kahvede mola verip yolu sorayım dedim. köyün patavatsız yaşlıları mümkün yok bu gece vakti yağmurda sağ salim bu yolu bitiremezsin dese de inada bindi iş. öyle virajlar vardır ki aha yol bitti dersin ama kafayı çevirdiğinde adeta merdiven dikliğinde devam eden yolu görürsün. bir ara kontağı kapatıp ufacık yolun hemen dibinden başlayan uçuruma baktım. yol falan yazdığıma bakmayın zira yol yok aslında.ortasında bitkiler çıkmış ara ara dere falan akan tarla yolu gibi bir şey. ara ara ciddi derece tırsaraktan yola devam edip demirkapı geçidinden bayburt tarafına vasıl olduysamda şimdilerde milyon verseler çıkmam o şartlarda o yola.