• terimler dizgesinde kuralsızlaştırma, serbestleştirme ya da düzenleştirme gibi karşılıkları olan, ekonomi-politikle ilgili bir terim. dar anlamıyla, yeni-liberal ekonomik genel durumunda, rekabetçi ve serbest bir yapıya geçişin önündeki en büyük engel olan ulus-devletlerin çözülmesini amaçlayan, adım adım devletin geleneksel işlev ve görevlerini ortadan kaldıran, mevcut düzeneklerin, yeniden nasıl ve neden düzenlenmesi gerektiği sorularına cevap veren siyaset.
  • deregülasyon, devletin karar alanını daraltan düzenlemelerin, azaltılması veya kaldırılması, kamuya ait olduğu varsayılan iradenin özel sektöre ve sermayeye devredilmesi yönünde yapılan yasal düzenlemelerdir.
    uygulanışındaki temel amaç, ekonominin üzerindeki siyaset baskısını azaltmak ve siyasi rant arayışını zorlaştırmaktır.
    başarılı bir şekilde uygulandığı takdirde devletin geleneksel rolünü ve görevlerini oldukça azaltmaktadır.
  • (bkz: #19483247)
  • türk sivil havacılık tarihinde 80 sonrası dönem için kullanılan ifade.
  • (bkz: inside job)
  • ulus devletlerinin sonunu getirecek, hepsinin amına koyacak politikalar bütünü.

(bkz: izlanda)
  • (bkz: enron)
  • piyasa uzerinden devlet duzenlemelerini kaldirma ve serbest ticareti yayginlastirma islemidir. ardindaki dusunce, devlet mudahalesi ne kadar az olursa, piyasanin o olcude dinamik ve rekabetci olacagidir.
  • anti-ordoliberalizm
  • ahlaki tehlike, ters seçim riski ve asıl vekil sorunlarını içeren piyasalarda deregülasyon yerine sıkı ve bağımsız denetim önerilir. yani ben öneriyorum.deregule piyasalarda ticaretin artacağını sananlara da (bkz: hayallerde yaşıyor bazı ibneler)

t:2008 krizinde aktif rol oynayan,, uğruna milyorlar dökülen bir durumdur deregülasyon
hesabın var mı? giriş yap