• bu sınırda türk tarafı kapıkule ve hamzabeyli'ye göre daha bir savsaklarlar işi. rahatça 5 tane iki buçuk litrelik kamenitza ve iki şişe de rakı sokabilirsiniz. yalnız bulgar tarafına 5-10 leva sakal bırakabilirsiniz. olsun o kadar. haydi dobraveçer. nazdrave.
  • her iki tarafında da yolların kötü olduğu bulgaristan'a sınır kapımızdır.

2010 da gelen edit, bizim taraf yolu düzeltti.
  • buradaki sınır kapısı hemen hemen çoğu zaman kapıkuleye tercih edilmelidir. anladığım kadarıyla kalabalık değildir. sadece 4 kapı gecersiniz, işiniz çabuk biter. kapıkuleden geçmek yerine burayı tercih ederseniz, yoldan yarım saat kaybeder ama kapıdan 2 saat kazanırsınız.

(bkz: kapıkule)
  • dereköy'lerden bir tanesi de izmit sınırları içerisindedir. karamürsel'e bağlı bir belediye idi. küçük bir belediye. sanırım bu son seçimlerde izmit'teki birçok belediye gibi bağlı olduğu ilçenin belediyesine, yani karamürsel'e bağlandı.

ama dereköy'ü asıl dereköy yapan olimpiyat ve avrupa şampiyonu merhum güreşçimiz gazanfer bilge'dir. kendisi yaşamının tüm evrelerinde doğduğu topraklara faydalı olmaya çalışmış ve adını ezberletmiştir. dereköy'de kendisi adına yapılan kocaeli üniversitesi'ne bağlı meslek yüksekokulları mevcuttur.

uzun süredir gitmediğim dereköy'e bugün ales başvurusu yapmak için gittim. şu meşhur yüksekokulları yakından görebilme fırsatım oldu. gördüğüm kadarıyla dereköy'ü küçük bir öğrenci ülkesine çevirmeyi başarmış gazanfer bilge. bizim vinsan'ı aklıma getirdikçe yapılan binaların, kurulan kampüsün dereköy'e çok şeyler kattığını gördüm. zenginlerimiz hayır işi yapmak istiyorlar ise öncelikle dereköy ve karamürsel'i, gazanfer bilge'nin bu topraklara kattıklarını gelip yerinde gözlemlemeli sanırım...

dereköy'de dikkatimi çeken bir başka şey ise onlarca sokağa olimpiyat ve dünya şampiyonu sporcularımızın isimlerinin verilmiş olması oldu. hamza yerlikaya, naim süleymanoğlu yakından bildiklerim. daha eskilere ait olimpiyat şampiyonluklarının sahibi onlarca sporcu -çoğunun güreşçi olduğunu tahmin etmek güç değil- bu sokaklarda ölümsüzleştirilmiş. gördükçe gülümsedim, gülümsedikçe duygulandım vesselam...

ayrıca (bkz: #10234402)
  • uşak'ın eşme ilçesine bağlı olan ve eşme'ye 12 km uzaklığındaki köy.
  • genelde bulgaristan'ın karadeniz kıyısındaki şehirlerine ve romanya'ya gidenlerin kullandığı sınır kapısı. kapıkule sınır kapısı gibi yoğunluk olmaz burada. geçen yıla kadar bavullar tek tek açılıp,aranıyordu. şimdi x-ray cihazı ile kontroller yapılıyor.
  • eldorado gold bu köyden vakt-i zamanına 1 ton altın çıkarmıştır.
  • bulgaristan ile uc sinir kapimizdan biri.

digerleri icin

(bkz: kapikule)
    (bkz: hamzabeyli)
  • bodrum'un en kokulu, en kıpkırmızı çileklerinin ve en tatlı mandalinalarının yetiştiği köy. tarihi bir köy olan peksimet ile komşudur, gümüşlük'e 6 kilometredir, kadıkalesi'ne yakındır. bugün, çok kalabalık bir gün yaşadı, çünkü mandalina hasat festivaline ev sahipliği yaptı. biraz sapa, uzakça ve görece az bilenen bir yer olduğundan, hala köydür. turizm varla yok arasıdır. aklı başında, okumuş bir kentsoylu zümresi yerleşmiş, yemyeşil köyde köylülerle içiçe bir hayat sürmektedir.
  • bodrum'un yeşil cenneti. sloganı bu. boşuna bu slogan ona verilmemiş.

2022 yılında hala 1960'ları yaşayabileceğiniz kadar ilkel bir köy, her şeyi en günceliyle adapte edebileceğiniz kadar modern, bodrum'un her cümbüşünden uzakta başka bir şehirdeymişçesine sessiz ve ormanlık, her yere 10 dakika araba/minibüs mesafesinde oluşuyla bodrum'un en merkezi yeri, içinden leleg yolu geçen, bir zamanlar heredot'ların, cevat şakir'lerin, karyalıların, mausollos'ların, myndosluların yollarında cirit attığı bir cennet köşesi.
hesabın var mı? giriş yap