şükela:  tümü | bugün
 • nesneleri üç boyutlu (bkz: 3d) olarak algılamamıza verilen isimdir. derinlik boyutunun algılanabilmesi için bazı verilere ihtiyaç vardır. bu verilerin tek göz ile elde edilenlerine monokuler ipuçları denir. fakat bazı durumlarda bu verilerin elde edilebilmesi için iki gözün birlikte çalışması (bkz: binokuler) gerekmektedir.
 • gözlerde 2 boyutlu oluşan görüntüye 3. boyutu beynin eklemesi hadisesi.

  optik ilüzyon, 3.boyutu üreten beyne yapılan bir fake'tir. fonda perspektif çizgileriyle derinlik algısı oluşmasi için beyin uyarılır ve resimde anomaliler oluşturulur. mesela ışığın geliş açısı, renklerdeki tonlama derinlik algısi yaratır. enterasan.

  aşırı gerçekçi resimler çizen ressamları takip ediyorum. 3. boyutla resmen dalga geçiyorlar. resim sürecini kayda almış, 2 boyutlu giden resmim birden 3. boyuta da sıçrıyor.

  rüya kısmına girmiyorum.

  son olarak:
  bazen bir pipo, sadece bir pipodur. rene magritte'in bir pipo resmi altında ceci n'est pas une pipe yazan tablosu vardır.

  edit: ekleme.
 • görsel uyaranları yorumlamak, nesnenin hangi mekanda, nerede olduğunun anlaşılması yoluyla gerçekleşir. üstteki yazarın bahsettiği bebeklerle yapılan deneyler sonucu 6 aylık bebeklerde dahi olduğu tespit edilmiştir.
 • kullanılmazsa kaybedilecek algıdır. zekayla orantılı bir algı olduğunu düşünüyorum, çoğu insan da böyle düşünüyor zaten.bir şeyi 3 boyutlu olarak görebilmek olarak tanımlansa da, 3'den daha fazla boyutlu durumları bile algılayabilmenizi sağlar. uzay zaman boyutu buna bir örnek olabilir.

  çocuklarınızı bu konuda geliştirebilirsiniz, daha sonra kazanılması zor bir yeteneğe dönüşecektir fakat yaşınız kaç olursa olsun derinlik algınızı geliştirebilirsiniz, bu da tartışılmaz bir gerçek.

  çoğu insan bunu kullanamıyor, bu gerçekten garip bir durum. iyi bir derinlik algısına sahip insan, bu algının kendinde geliştiğinden habersiz de olabilir, gözleri odaklanmada problem çekiyor da olabilir. o yüzden biraz üzerine düşüp bunu keşfetmekte fayda var.