şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dermaroller ile aynı mantıkta, deriye dikey şeklinde çalışan ve epidermise en az hasar veren tedavi modeli.

  dermaroller ile dermapen karşılaştırma videosu

  dermaroller iğnesi cilde girdikten sonra silindir şeklide olup dönerek ilerlediği için iğnenin ucu sabitlenip iğnenin kök kısmı cildi yararak epidermiste ciddi travma oluşturmaktadır. dermapen cilde dikey olarak girdiği için epidermiste geniş yaralar oluşturmayıp, daha fazla iğne girdiği için de iyileşme ve kollajen üretimi daha fazla olmaktadır. amerika'daki doktorların hemen hepsi artık dermapen kullanımına geçmiş durumda.

  dermapen'de tedaviden fayda çok iyi olsa bile derin izlerde mucizeler beklememek gerekir. fakat belli bir tedaviden ve düzenli olarak yaptırdıktan sonra aynada dibine girilip bakılan yaralar normal hayatta karşıdaki insan tarafından fark edilmeyebiliyor. bunlar kullanıcı görüşleri.

  uzmanlar tarafından optimal tedavi için 6 ay boyunca ayda 1 olarak yapılması tavsiye ediliyor. mümkün mertebe kışın yapılmalı. yazın yapılacaksa şayet sadece güneş kremi ile koruma yetmemekte. aynı zamanda şapka kullanarak ve yüzü sürekli gölgede bırakarak dikkat edilmeli.

  yapıldıktan 12 saat sonra güneş kremi sürülmemeli. çünkü emilim fazla olduğu için yüzümüze yararlı maddeler yerine güneş kremi emdirmeyi istemeyiz. bu yüzden tedaviyi mümkünse akşama doğru yapılmalı. gündüz yaptırmak durumundaysanız şayet yazın yapılmamaya dikkat edilmeli. tedaviden sonra yüz 10 gün boyunca güneş kremleri ve şapka vs. ile güneşten korunmalıdır. yaklaşık iyileşme dönemleri de göz önüne alınaraktan 1 hafta kadar yüzde kızarıklık ve minimal kabuklar oluşması normaldir. eğer küçük iğne uzunluğu ile yapılacaksa bu iyileşme süresi çok daha kısa olmaktadır.

  dermapen uygulamasından sonra prp, mezoterapi veya farklı türde bakım maskeleri uygulanabilir. bu bakım maskelerinin uygulanması şart olmayıp uygulama durumunda kişiye göre yarar sağlama oranları değişebilir.

  dermapen cihazlarının fiyatları 400 tl den başlayıp 1500 tl'ye kadar çıkabilmektedir. (aliexpress üzerinde tahmin edeceğiniz gibi fiyatlar çok daha ucuz.)

  her uygulamadan önce enfeksiyon riski açısından yeni iğneler kullanılmalı.

  işlemden önce bazı kliniklerde hyaluronik asit uygulaması yapılmakta ve cildin daha canlı ve dolgun görünmesi sağlanmaktadır.

  kliniklerde ortalama seans fiyatları 300 tldir. uygulamadan önce anestezi kremi ile cilt bir süre uyuşturulur daha sonra uygulanacak bölge genişliğine göre ortalama yüz bölgesine 10-15 dk arasında işlem uygulanır.

  işlem sonrası uygulanan maskeler iyileşme sürecine kişiye göre farklılıklar göstererek katkıda bulunmaktadır. fakat uygulanan maskelere göre işlem fiyatları da değişmektedir. bir prp uygulaması ortalama 300-400 tl civarıdır.

  burada zamanında çok büyük nodülokistik akne çıkarıp çok derin skarlara sahip olan birinin 3 seans yaptırdığı dermapen uygulaması var. görüldüğü gibi çok derin izlerde tek başına dermapen uygulaması bir mucize değil. üstelik böylesine derin izlerde tek başına dermapen uygulamasının minimum 8 seans yapılması gerekir. her dermapen uygulamasından sonra da c vitamini, hyaluronik asit, prp, mozeterapi gibi destek tedavileri uygulanırsa başarı oranı artar.

  tek başına dermapen tedavisi yerine karma tedavilerin uygulanması daha iyi sonuç verir. mesela derin izleriniz varsa önce subsizyon (çöken bölgelere yağ dolgu enjeksiyonu), daha sonra dermapen, tca ve retinoik asit kombine tedavileri uygulanabilir.

  bu araştırmada skarlara subsizyon, 1.5mm dermaroller, 0.5 retionik asit ve %15 tca uygulanmış. tedavi süresi kısa tutulduğundan bu kadar tedavide cildin tepkisini azaltmak için topikal olarak kortizon kremleri de sürülmüş. tabi siz hiç kortizon sürmeden eğer düşük dozlarda yapıyorsanız 2 hafta aralıklarla, yüksek dozlarda yapıyorsanız 1 ay aralıklarla dermapen ve tca uygulaması yaptırabilirsiniz. bu arada cildi sürekli nemlendirmek ve yaz kış demeden, dışarı çıkmasak bile güneş kremi sürülmesi gerekir.

  derin izleriniz varsa önceliğiniz iyi bir klinikte subsizyon yaptırmak olmalı.
 • istanbul’da yaptıracak iyi bir hastane aradığım uygulamadır. bilen yeşillendirirse süper olur.

  not: güzellik merkezlerine genel olarak güvenmiyorum.
 • beni pek rahatsız etmiyor olsada, ergenlik döneminden kalan akne izlerimi yok etmek için netten ısmarladığım alet.
  sözlükte dermaroller memnuniyetini dile getiren sözlükçüler fazla olunca bir heyecan sardı.
  hadi bakalım.