• 3 gün önce 2. seansı yaptırdım. toplam 6 seans yapılacak. yaptırma amacım, yaşla beraber azalan kollajeni yenilemek, yüzümdeki lekeleri gidermek ve ince kırışıklıkları azaltmak.

işlem öncesi lokal anestezik bir krem tüm yüze sürülüp, ağız ve gözleri açıkta bıracakacak şekilde streç film ile kaplanıp 15-20dk kadar bekleniyor. sonra cilt temizlenip işlem başlıyor. ucunda minik iğneler bulunan cihaz, göz çevresi ve dudaklar hariç tüm yüze dik olarak uygulanıyor. tüm ciltte minik delikler açılıyor. sonra cilt için seçilen maddeler sürülüp masajla yediriliyor. bu işlem bir kere daha tekrarlanıyor. en son cihaz sirküler olarak ciltte dolalaştırıyor ve devamında yine bir takım karışımlar daha sürülüyor. ilk seansta aman bu muymuş acı diye düşünmüştüm. sadece dudak üstüm azıcık acımıştı. 2. seansta çok acıttı. 4 seans daha nasıl olacak endişeliyim.

yüz kızarıyor, hafif ödem oluşuyor ve birkaç gün sonra deri pul pul dökülüyor. 2. seans sonrası göz altlarımda öncekine göre daha fazla ödem oluştu. işlem sonrası yoğun nemlendirici ve mutlaka en az 50 faktör güneş koruyucusu kullanmak lazım. güneşten korumak çok önemli diye özellikle vurguladılar.

daha az acıtan ilk seans sonrası cildim daha iyi görünüyordu. şu anda göz altlarımda hala ödem var, geçince daha güzel olacak eminim.

bir de dermapen, botoksun ömrünü 2 hafta kısaltıyormuş. o yüzden botoks da planlanıyorsa tüm seanslar bittikten sonra yaptırılabilir.

9 mart editi: göz altlarımdaki ödem tamamen geçti. cildim oldukça gergin ve daha homojen renk görünümü mevcut. ayın 13'ünde 3. seansımı yaptıracağım.

13 mart'ta 3. seansımı yaptırdım. bu sefer çok acımadı. göz altlarımdaki ödem daha az oldu ve 3. gün cildim pul pul dökülmeye başladı. dökülmeler bittikten sonraki parlaklık ve gerginlik hissi şahane.

30 nisan'da 6. seansımı tamamladım ve bitti. cildim gerildi, parladı, lekeler kesinlikle çok azaldı. bir de sigara bokunu bırakabilsem şahane olacak ama...
  • simdilik 2 seans ozon tedavisi ile birlikte yaptırdığım tedavi. bugün de ozon tedsvisi var yine. iyileşme hafif basladı.

tedavi güzel ve etkili ancak çok acı verici. dayanmakta çok zorlanıyorum. yüzüme krem sürdüğü halde gözyaslarım yüzümü yakıyor nerdeyse. kan da cabası. 0.5 iğne ile basladı, 20 dakika sonra 1 numaralı iğne ile yapıldı, o sırada koptum ben. sonra ki zamanda 2 numaraya çıkaracağız diyor, ne yapacağımı bilmiyorum.

sonuç olarak çok iyi ama bir o kadar da acılı.

bugünün editi: ozon pek acıtmıyor, sadece hafif bir yanık kokusu gibi bir koku geliyor sanki. genel hatları ile iyi. yüzüm bu kadar az seansta bu kadar gelisme gösterdi, hayretler içerisindeyim. klinik bu iste tuzlu ama bayağı iyi. bir de kullanmam gereken kremler çok çok pahalı. bu da sıkıntı tabi. kullandığım marka" image".

edit 2: dün 2. seans bitti. seviye 1.5 - 2 arasıydı. canım inanılmaz yandı ama dayandım, geçen ki seanstan daha çok kızardı yüzüm ve biraz ödem oldu. normal olduğunu söylediler, bepanthen plus ve medicasol u 2 akşamda bir sürmem gerekiyor. skar izlerim gözle görülür yok olmalar başladı ciddi anlamda, sadece sağ yanağımdaki beze kaldı. onu da ara ozon tedavisi ile bayağı küçülttüler. genel olarak oldukça iyi.

edit3: 3. seans 2 hafta önce ve 4. seans dün bitti. menstruasyon zamanına denk geldiği için inanılmaz derecede can yaktı çığlık atacak raddeye gelince devam edemedik. 10 nisan a randevu aldım. sevgili kadınlar acı eşiğiniz yüksek olabilir ama siz siz olun menstruasyon zamanı gitmeyin derim. minik minik sivilcelenmeler var zamandan kaynaklı, onlar için de image marka bir sivilce kurutucu verdi. çıktığı an sürüyorsun ve kurutuyor. onun dışında yüzüm kıpkırmızı ve balon gibi ödemli. umarım yarın geçer.

editson: hala mesajlar geliyor, toplu bir cevap vermek istedim. seanslar biteli 6 ay oluyor. ve memnunum sonuçtan. elbette ufak tefek sıkıntılar var ama genel hatlarıyla inanılmaz bir iyileşme ve düzelme gösterdi. herkesin benim gibi problemleri olmuş mudur bilemem ama ben ağır vakaydım ve %90 oranında iyileşme sağladım. bu nedenle tavsiye edebilirim. ama en iyisi kendi seçtiğiniz kliniğe gittiğinizde doktorunuza ya da estetisyenize hangi tedavinin doğru olacağını sormak. çünkü dermapen bakım çeşidi olsa da bir nevi tedavi de. gideceğiniz mekanı seçmeniz önemli ve tedavi - krem için ödeyeceğiniz parayı gözden çıkarmanız lazım. ucuz diye her yere gitmeyin. isim soran çok var, acıbadem akasya, linaworld klinik adı.
  • bunun kalemini aldım ben, kendim evde yapıyorum ve çok memnunum. dışarda doktorda yaptırdığımda ne biçim bir uyuşturucu krem kullandılarsa artık hiç işe yaramadı, acıdan ciğerim söküldü. hem de bastıra bastıra yapıyorlar şaka gibi, resmen uygulamayı bilen bilmeyen herkes yapıyor. aldım kendime uyuşturucu krem güzelinden, dezenfekte etmek için alkollü temizleyici aldım eczaneden, bir de hyaluronik asit aldım uygulama esnasında kullanmak üzere. o kadar memnunum ki, çile çekmişim resmen dışarda. kendim yaparken hiç acı çekmiyorum.

sorular üzerine edit:

ürün bu:
    dr. pen ultima a6 electric wireless professional skincare kit including 2 cartridges (12 pin & 36 pin) amazon link

uygularken kullandıklarım:

temizlemek için: eczaneden alkol bazlı bir dezenfektan ve gazlı bez
    hyaluronik: skinceuticals hydrating b5 30ml
    uyuşturucu krem: numb master

bu da nasıl yapıldığını anlatan bir video
  • mikro iğnelerle ciltte küçük travmalar oluşturup vücudun yara iyileştirme mekanizmasını devreye sokmasını tetikleyen, kollajen yapımını hızlandıran yöntem. güneş lekeleri, düzensiz cilt rengi ve gözenekler için faydalı olduğu iddia ediliyor.

bugün ilk seansımı yaptırdım. toplamda 4 seans yapılacakmış. doktor; acı eşiğimin ne durumda oldugunu sordu, iyi olduğunu söylediğimde biraz derin dalacam izninle dedi.*

önce tüm yüze anestezik bir jel uygulanıyor ve uyuşuyor. sonra pata küte dalıyorlar asjdks. ben pek acı hissetmedim küçük bir yanma hissi oldu sadece. yüzüm kızardı biraz ama oradan çıkıp işe geldim yani çok kötü bir görüntü olmadı. benim cildim pek hassas değil, hassas ciltler daha kötü olabiliyormuş.

20 gün sonra ikinci seansıma gideceğim. cildim yağlı, gözenekli ve lekeli. bakalım nasıl bir sonuç gözleyeceğim merak içersindeyim. umarım güzel editlerle dönerim.*

edit: ilk seans akşamı yüzüm şişti buz koydum biraz. yanma vardı, kızarıktı. 3 günde tamamen iyileşti. gözenekler sıkılaştı, cildim gözle görülür ölçüde parladı. birkaç güne ikinci seansıma gideceğim.

edit 2: ikinci seansım daha iyi geçti. normalde ilki en hafifiymiş ama ben bir hata ederek buz koydum ve ödem oldu. bunu öğrenince 2.de sadece hametan ve güneş kremi kullandım ve çok daha çabuk iyileşti. bir hafta sonra gözeneklerim neredeyse kayboldu. lekeler azaldı. yüzüme hiçbir şey sürmeden pırıl pırıl gezmek ne harika bir duyguymuş. doktor, 3. ve 4. seanslarda esas etkinin gözleneceğini ve kalıcı olacağını söyledi. heyecanla bu seansları bekliyordum ama birtakım sebeplerden ötürü burada sonlandırmak durumunda kaldım.

yaptırmayı düşünenlere şiddetle tavsiye ediyorum. ileride tekrar yaptıracağım. burada ismini yazmadım ama soranlara ankara'da yaptırdığım yeri önerebilirim.
  • geçen kış cilt lekelerim ve gözeneklerim için 6 seans yaptığım işlem.bütün bir kışa yayılıyor mübarek.
    sonuçlarına gelirsek.son seans üzerinden bir yıla yakın zaman geçti.cildim yaptırmadan önceki halinden beter oldu.yaptırırken iyi hoş cilt parlıyor rengi açılıp renk eşitsizliği ortadan kalkıyor,pürüzleşiyor..şimdiye kadar neden yaptırmadım diyorsun.sonrası cildime extra dikkat eden,temizliği,güneş koruyucusunu eksik etmeyen biriyim ama maalesef sonuç hüsran..birkaç ayda bir cilt temizliği yaptırın bir uzmana ama bu tarz işlemler cidden gelip geçici çözümler.sürekli de yaptırıp cildin yapısının anasını da ağlatamayız.
    dost tavsiyesi eczaneden kaliteli temizleyici, tonik ve cildin yapısına uygun nemlendirici kreminizi alın,yüksek faktörlü koruyucu edinin,bir kaç ayda bir cilt temizliği yaptırın yeterli..

edüt:çok fazla mesaj alıyorum bu konu ile alakalı.bu işlemi ve daha pekçok cilt işlemi yaptırmış biri olarak,şunu söylemek istiyorum;
    yaptırmayın..cilt yapısı dışarıdan düzenli işlemlere karşı bir yerden sonra savunma yapamıyor.ph’sı,florası bozuluyor.yeni gözenekler,kolajen kaybı oluyor.
    düzenli ve doğal(mis bahçenin ürünleri gibi) yağlarla temizliğini yapın,siyah noktalarınızı düzenli temizletin yeterli..
    düzenli egzersiz,sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin..
  • akne izleri ve güneş lekeleri için önerilen ve ilk seansı yaptırdığım işlem. kırışıklıklar için de işe yaradığı söyleniyor. aktif akneler ve boyun bölgesine uygulanıyor mu bilmiyorum.
    güzellik merkezinde 4 seanslık bir paket aldım.dermapenden 3 gün önce hydrafacial cilt bakımı yapıldı ama ben dove sabunla yıkamaktan bi farkı var mı göremedim. belki ayda bir falan yaptirmak lazim hydrafacialı bilemicem. yüz olunca işin içinde insan çekiniyor biraz. işlem sırasında krem sürüldükten sonra uyuştuğu için acı değil yüzünüzde baskı hissediyosunuz sadece. işlem sonrası yüzümde akan kanlar biraz tedirgin etti. daha kötü olur mu yüzüm diye ama 3-4gün içersinde düzeliyor.
    bepantol, medecasol ve güneş kremini bu sürecte yanımdan ayırmadım cildim hep nemli kaldı.
    4. seanstan sonra yaptırılır mı yaptırılmaz mı yazacağım.
  • istanbul’da yaptıracak iyi bir hastane aradığım uygulamadır. bilen yeşillendirirse süper olur.

not: güzellik merkezlerine genel olarak güvenmiyorum.
  • sonunda bugün cesaret edip ilk seansımı yaptırabildim. biraz detaylı bir şekilde başımdan geçen seansı anlatmaya çalışacağım. belki kafasında soru işareti olan birilerine yanıt olur.

seansta original marka dermapen kullanıldı ve prp ile desteklendi. ben dermatologa yaptırmayı tercih ettim. doktorum benim durumum için seanslar arasında 4 hafta olmasını istediğini söyledi. bir değişiklik olmazsa 2. seans, son seansım olacak. ayrıca diğer hastaları için de seanslar arasında en az üç hafta beklediğini söyledi. işlemden yaklaşık 40 dakika önce yüzümün tamamına yoğun bir şekilde anestezi krem uygulandı. açıkçası yüzüme ilk kez bir işlem yaptırıyorum ve daha önce bu kremi hiç kullanmamıştım. ne kadar etkili olduğu konusunda bazı çekincelerim vardı; ancak 40 dakika sonra yüzüm epey uyuşunca dedim herhalde etkili olacak ki öyle de oldu.

bu arada kremin uyuşması beklenirken kanım alındı ve ayrıştırıldı. o esnada geçen sürede zaten yüzüm iyice uyuştuğu için doktorum yüzümü yüz yıkama köpüğüyle arındırmamı istedi. ardında da dermapen ile işleme başladı. işlemden önce de yüzüme bir şey sürdü ama ne olduğunu bilmiyorum.

neyse, doktor işleme başladı ve ben neredeyse hiç acı hissetmedim diyebilirim. hatta aksine başlangıçta sanki yüzüme masaj yapılıyormuş gibi bir his yaşadım. doktor mimik çizgilerimin olduğu bölgelerde biraz daha derin çalıştığını söyledi; ama geri kalan kısımlarda çok derin çalışmamış. belki de neredeyse hiç acı hissetmememin sebeplerinden birisi budur. evet, acı hissetmedim fakat bende de şöyle bir şey oldu. derin çalışılan bölgelerde işlemin sonlarına doğru kanımdan ayrıştırılan plazma yüzüme yedirildikçe, yüzüm yanmaya başladı. başlangıçta böyle bir şey olmamıştı. o yüzden bu durumu direkt doktora söyledim. ardından doktor gazlı bezle biraz sıcak pansuman yaptı ve o şekilde bir süre bekledik. sonra zaten yanma hissi geçti. doktor da biraz daha devam edip seansı bitirdi.

seans bitince yüzümün tamamına bir ilaç, hemen ardından da nemlendirici ve güneş kremi uyguladı. oldukça beyaz ve hassas tenli birisiyim. bu yüzden işlemden hemen sonra aynada yüzümü görünce biraz korktuğumu itiraf etmeliyim. yüzüm epey kızarmıştı ama doktorum bunun normal olduğunu ve kızarıklığın 72 saate kadar sürebileceğini, endişelenmemi söyledi. eve gidince yüzünü direkt yıkayabilirsin dedi. kanımdan elde ettiği plazmanın biraz gerginlik yaratabileceğini ama yüzümü yıkayınca o gerginliğin epey kaybolacağını söyledi. bir de nemlendiriciden önce yüzüme sürdüğü ilaçtan benim de yaklaşık 7 gün boyunca kullanmamı istedi. ilacın ardından su bazlı nemlendiricini ve güneş kremini uygulayabilirsin dedi. muhtemelen üç güne kalmadan kızarıklık kaybolur diye de ekledi.

şimdi gelelim son duruma. işlemi yaptıralı yaklaşık bir 6 saat oluyor. yüzüm hala kızarık ama ilk zamanki gibi değil. ihtiyaç duydukça nemlendiriyorum. sanıyorum bu kısımdan sonra beklemekten başka yapacağım pek bir şey yok.
    şu an ki haliyle çok bir şey anlaşılmıyor tabii ki. sadece cildimin birazcık daha sıkı gözüktüğünü ve epey parladığını söyleyebilirim; ama yukarıda yazılan entrylerden anladığım kadarıyla bu etki geçici oluyormuş. bakalım, umarım öyle olmaz hehe.

yaklaşık bir on gün sonra gelen edit: kızarıklıklar tamamen geçti. cildim parlak ve gergin gözüküyor. derin mimik çizgilerimde çok bir farklılık gözlemlemedim açıkçası; ama iki kaşımın arasındaki belli belirsiz çizgiler neredeyse kayboldu diyebilirim. gözeneklerim de oldukça küçüldü. bu durum umarım bir süre en azından kalıcı olur. bir de on yıl öncesinden kalma gözenek görünümlü birkaç akne lekem artık yok.

son olarak işlem sonrası günlerden de çok az bahsetmek istiyorum.
    kızarıklıklar ilk iki gün boyunca bende oldukça belirgindi. üçüncü gün renkli güneş korucu ile dışarı çıkabilir hale geldim. üçüncü günün akşamında kızarıklıklar oldukça hafifledi ve derin işlem görmüş bölgelerde soyulmalar başladı. kısacası cildim bir haftada anca kendine geldi diyebilirim. iyileşme süreci muhtemelen herkes de farklılık gösteriyordur ama yine de işlem sonrası ilk iki günü rahat bir zamana getirmekte fayda var diye düşünüyorum.

bu arada soyulmalar başlayınca soyulan bölgelere üç dört gün boyunca madecassol sürdüm.

söyleyeceklerim şimdilik bu kadar, sevgiler.
  • ergenlikte çıkarmadığım sivilceleri 22 yaşımda çıkarınca hydrafacial ile destekleyerek az az öncee yaptırdığım işlem.
    sadece bir seans hydrafacial bile mucizeler yaratmışken bu övüle övüle bitirilemeyen işlemin leke anlamında sonuçları ne olacak merakla bekliyorum. acısına gelirsek... acı eşiğimin yüksek oldugunu soylerlerdi ancak birkaç aktif sivilcemin hala var olmasından mütevellit canımdan can gitti çığlık atmamak icin kendimden gectim. iğnelerle kanallar açılıyor sonra daha önce yüze sürülen serum yine bi başka şey ile yediriliyor.
    ancak her şeyden önce gideceğiniz yeri çok çok iyi araştırmanız lazım. ben işlemi doktor muayenesinde olmak suretiyle 6 paket halinde satın almıştım 3 seans hydrafacial ve 3 seans dermapen olarak, bu da ilk dermapen deneyimimdi. gelişmeleri aktarıyor olacağım.
    1. edit: ilk başlarda yani 7-8 saat boyunca yüzümde kızarıklıklar olmuştu ancak madecassol ve su bazlı güneş koruyucu ile güneşe çıkmayarak devamlı cildimi korudum. uyuyup uyandıktan sonra -işlem üzerinden yaklaşık bi 20 saat geçmiş oluyor- kızarıklıklar tamamen yok olmuştu. var olan tek şey su an cildime dokunduğumda hissettiğim küçük küçük pürüzler daha doğrusu kumlara dokunma hissiyatı veren bir şey gibi. yaralar iyileşmeye başlıyor yani.
    21 kasım editi: yüzüm hala soyuluyor, öğrendiğime göre normalmiş alın bölgemdeki sivilceler minik minik 2 tane kaldı, çene bölgesinde de 2tane inatci olan temizlenmişti ama geri nüksetti. soyulan kısımlarda inanilmaz bir hassasiyet ve kızarıklıklar oluşuyor. insan içine inanilmaz zor oluyor çıkmak...
    20 ocak editi: kesinlikle muazzam bir çözüm oldu dermapen. tek seans sonucunda deri altında henuz cikmayan sivilcelerimden de kurtuldum, izlerden de buyuk oranda kurtuldum. geri kalanlar da yavas yavas gidecek.

edit: 20 ocak editi sonrası da kistik sivilce çıktı... neyseki zor olmadı kurtulmak.

16 nisan editi: daha önceden girmem gerekirdi bu editi ancak olsun. benim sivilcelerim tamamen alerjik gibi bir şeymiş. zaten normal değildi hiçbir zaman yaşamadığım sivilce problemini bir anda yaşamam. o yüzden kurtulmam da her ne kadar ilk etaplarda çok zor olsa da genel olarak rahat oldu. ha rahat oldu diyorum ama çoğu alışkanlığım da bu süreçte değişti, rutin cilt bakımlarına daha çok önem verir oldum(kullanılan ürün ve marka gerçekten çok önemli), yediğime içtiğime dikkat ettim falan filan. lekeler tek tük kaldı onlar da zaten çok az.

dermapen evet iyi güzel işlem ancak geri nüksetme durumu hakkında bir garantisi yok. benim problemimde ben sonuca ulaştım ama genel itibariyle durum bu. evde yapılan işlem için zaten hiç garanti verebilirliğinin olduğunu düşünmüyorum.

bir edit daha: paketimi 3 seans olarak almistim ama ben tek seansta kurtuldum. her şey sizin cilt yapınıza ve alışkanlıklarınıza bağlı.
    iğne konusunda da öyle acıtmıyor diyenler olmuş. onlara kullanılan iğne boyutu ile alakalı o. küçük lekeler için gitmekle kistik sivilce ve büyük izlerin tedavisi için gitmek arasında fark var.
  • asosyal olduğunuz bir dönemde yaptırmanız tavsiye edilir, zira o suratla ilk bir kaç gün insan içine çıkamıyorsunuz benden söylemesi.
hesabın var mı? giriş yap