şükela:  tümü | bugün
 • derinin bazı maddelerle teması sonucu oluşan bir reaksiyondur.
  bu reaksiyonların % 80’ i tahrişe bağlı reaksiyonlar (örneğin: bulaşık yıkama sonucu oluşan el gibi), % 20’ si de alerjik reaksiyonlardır. reaksiyon temastan hemen sonra olşumaz. temas sonrası 1-3 gün sonra oluşan belirtiler genellikle 1 hafta veya daha sonra kaybolur. deri kırmızı, kaşıntılı, iltihaplı ve kabarcıklı bir hal alır. reaksiyon genellikle temas yerinde en ağırken derinin diğer bölgelerinde de olabilir.
 • sormadan etmeden gelip birkaç gün önce bünyeme yerleşmiş; rahatsız edici, sinir bozucu haddini bilmez cilt hastalığı.
 • kesinlikle reklam falan değil. bu hastalğı çeken birinde işe yaradığı için burada da paylaşmak istedim. denemekte fayda var derseniz;

  (bkz: dermosilver)
  https://www.dermosilver.com/
 • hamileliğe bağlı da gelişebiliyor ve doğum sonrası 1 yıla kadar uzayabiliyor(muş)
  kafam girsin buna. bacaklar kilim deseni halini aldı yaralardan
 • delirtici kaşıntı demek oliyur. çok enteresan bir çaresi var. tramvay beklerken hatır hutur ellerimi kaşıdığımı gören kanatsız melek bir hanımefendi çaresizliğime acıyıp yanıma geldi ve şu tarifi verdi: iki avuç dut kurusunu iki bardak klorsuz suyun içinde kaynatıyormuşuz ve katlanabileceğimiz kadar sıcak iken bunun içinde kaşınan elimizi bekletiyormuşuz (başka bir yeriniz ise artık sıcak kompres yaparsınız bununla) ertesi gün denedim, işe yaradı bende. ama açık yaralı, cıvık cıvık egzamanıza bunu sürüp ağlamayın sakın azdırdı diye. faydası olmayabilir ona. benim durumumda (betnovate kreme, muhtelif antihistaminiğe bana mısın demeyen bir alerji) cillop gibi yaptı, anında kesti. kafayı yiyeceğinize deneyin derim, mis gibi doğal. o hanımefendiye de buradan kucak dolusu teşekkür ederim.
 • doktorun reçetesine göre sabun yerine nemlendirici ve günde 2 kere steroid krem kullanarak çözülmesini umduğum cilt hastalığı.
 • kuru ve aşırı hassas ciltle birleşince bir adet kortizonlu krem* ve tüm yaşam boyunca vücudun temizlik işlerini bebek ürünleriyle halletmek gibi bir çözüm sunulan hede. 2.defa başıma geliyor ilkinin geçmesi yaklaşık 6 ay almıştı. bu seferki de öyle sapıtmaz umarım. allerjik bokpüsür dışında dönemsel hava değişimleri ve gereksiz stres kaynaklı da olabilmekte