• insanı delirten, ne idüğü belirsiz bir hastalıktır. günlerce sırtta, boyunda, kol ve bacaklarda deli gibi gerçekleşen bir kaşıntının ardından soluğu hastanenin acil bölümünde alıp, "bir şey yapın, çıldırmak üzereyim" diye haykırmamın ardından, kortizon ve iğnelerle bir güzel uyuşturulup uykuya dalıp, bir kutu telfast ile eve gönderildiğim hastalık olmayı başarmıştır.
  • tarafımdan hafife alınmış olan ve "deriye yazı yazma" anlamına gelen illettir. vücudunuz çeşitli ilaçlara yanıt vermedği taktirde kortizon tedavisi başlar. bu kabus tedaviden yırtmak için doktorla pazarlık yapıp, farklı ilaçlara baş vuralım derken iş içinden çıkılmayack sinir bozucu bir hale gelmekte yavaş yavaş.
    kaşımaktan, orda burda ortaya çıkan yaralar ve tırnak izleri; insanların içinde bitlenmiş gibi kaşınmak; kaşıdıktan sonra deride, güneş yanığında olduğu gibi bir yanmaya tahammül etmek gibi hiç de hoş olmayan şeyler, hayatı iyice çekilmez hale getirmekte.
  • bilmem kaç defa farklı yerlerde alerji testi yaptım ve sonuç her defasında alerjim olmadığı yönünde çıktı.. alerjiyle bir ilgisi olmadığından emin oldum. kaç farklı doktora gittim ve hepsi farklı yorumlarda farklı tedavilerde bulundu ama sonuç gene hüsran.. tabi ilk zamanlardaki gibi kafama takmıyorum.. vücudumda da kalıcı iz kalmıyor sadece normal yaşantımda durduk yere yüzüm gözüm kolum oram buram kızarıyor.. zararı yok ve hatta bazen sıkıldığımda koluma bacağıma resimler çiziyorum, bir nebze eğleniyorum.. ama genede olmasa daha huzurlu bir yaşam sürerdim orası kesin.. kader dostlarıma sesleniyorum, kafanıza takmayın zamana bırakın
  • şöyle bişey efem: https://www.facebook.com/…/videos/1505607479746645/

--- spoiler ---

kendime not yazıyorum ve yarım saat orada duruyor
    --- spoiler ---

:)
  • eğlenceli cilt hastalığım. :) kendisiyle çok mutluyum. biri sizi cimcirdiğinde orası kabarıp bir müddet öylece kalıyor mesela. pamuğu çıkarılmış kulak çubuğuyla elinize bir şekil çizdiğinizde yarım saatlik geçici bir dövmeye sahip oluyorsunuz. kaşınma da çabası. bazen derimi yırtıyorum ama hemen ilaç sürüp hasarı hafifletiyorum. kendisiyle yaşamayı ve mutlu olmayı öğrendim. en güzeli de öpüldüğünüzde dudaklarınız botoxlu gibi olup şişiyor. :))

şimdiye kadar tek problemim sırtımda 1 senedir geçmeyen kırbaçlanmışım gibi duran izler. straplez sütyenin azizliği. plastik kısmı o kadar çok kaşındırdı ki, kaşıdıkça canım acıdı acıdıkça yerini değiştirdim. şimdi freddy kruegerın mekanik eline maruz kalmışım gibi sağlı sollu izlerim var. geçecek birgün umarım.
  • derinizin üzerine yazı yazıp, değişik şekiller çizebilmenizi sağlayan bir cilt hastalığıdır.

geçen hafta çılgın gibi kaşınıp doktora gittiğimde uyuz fln olduğumdan şüphelenmiştim. o zaman hiç kabarma şikayetim vs yoktu. dr. kaşıntının sadece bir semptom olduğunu takip etmemiz gerektiğini söyleyerek alerji tedavisinde kullanılan bir ilaç 2 de krem verdikten sonra çarşaflarını, yastık kılıflarını hergün yıka vs diyerek ilaçları kullanıp bayram sonrası mutlaka kontrole gelmemi tembih etti.

birkaç gün önce ise adını ilk kez duyduğum ve ne olduğunu hayatımda ilk kez gördüğüm bu ilginç hastalığa sahip olduğumu öğrendim.

internette bazı yerlerde görüldüğünde alerji ilaçları kullanıldığını geçmediği zaman ise kortizon tedavisine başvurulduğunu okudum ama net bir sebebi ve tedavisi yokmuş bazen de kendi kendine geçebiliyormuş.

başta şaşırtıcı ve eğlenceli oluyor fakat zaman içerisinde rahatsız edici bir hal alır mı bilmiyorum. kabaran yerlerin kaşıntı problemi olmasa aslında çok da rahatsız edici bir şey değil gibi.

şimdilik bir alerji ilacı kullanıyorum bu nedenle olacak ki kaşıntı da yok denecek kadar az gibi bakalım zaman içinde neler olacak.

bu arada her yerde feci uyuz salgını varmış kaşıntı semptomu göstermeye başlarsanız hiç beklemeden dr. a gidin.
  • bu illetten geçici olarak kurtulmak için (bkz: deloday) kullanıyorum. 3-4 gün rahatlatıyor ama bu sefer de ilacın etkisi altına giriyorum, uykusuzluk yorgunluk vs oluyor. ertesi gün önemli bir işim olmadığında alıyorum. yine de doktorunuza danışmadan kullanmayın.
  • dün itibariyle kendimde olduğunu da öğrendiğim bir tıp bulgusu. hastalık değil bir bulgudur. derinize normalden daha şiddetli şekilde bir temas olduğunda, deriniz kabarıyor ve kızarıyor. çok can sıkıcı bir durummuş. 1 aydan fazla süredir kaşınıp yanma hissi duyuyorum. kesin bir tedavisi de yok. kendiliğinden geçme durumu olan bir şeymiş.
  • dünyanın en tatlı hastalığı.
hesabın var mı? giriş yap