şükela:  tümü | bugün
  • sözleriyle/müziğiyle beklenilenden daha fazlasını veren, dinler dinlemez etkileyen, alıp götüren, yalnızlara bir cevabı bünyesinde barındıran şarkı..
    "gözyaşları, bu gözyaşları hepimizin.."
  • "bu gözyaşları hepimizin" deyişiyle cenk taner'in insanın içinden bişeyleri koparttığı şarkısı.

sözlerini de yazayım tam olsun

ders bitti
    başlıyorum bir şeye başlamamaya
    biniyorum trenin son vagonuna
    tren nedir dersen: bir adem icadı
    dolmak dolmak vagonların rüyası
    rüya dersen bir gülüş imalı
    bilinçaltı; çocuk günün yarası
    ateş bastı, bu göz yaşları hepimizin

nerdedin bunca vakit
    ey nakit, acı çektik çok garip
    senden çok var onlarda
    uğra buraya arada sırada

ders bitti
    bütün sayılar aslında bir miydi
    sevişmenin bedeli ölmek miydi
    seviş nedir dersen bir coğrafya kitabı
    tüm beden gezginleri mutlaka okumalı
    mutlak dersen, isim şehir oyunu
    f harfinden bir ilimiz yok muydu
    fi tarihten bu göz yaşları hepimizin
  • sözleri bir anlamsız gibi gelse de nakaratı ve ağlayan gitar sololarıyla ağlatan kesme şeker şarkısı.
  • "seviş nedir dersen bir coğrafya kitabı;
    tüm beden gezginleri mutlaka okumalı.."

nereden aklına gelir insanın ya?!
  • mükemmel kesmeşeker şarkısı, tadı yüreğinizde kalır..
  • insanın yüreğinde garip bir tat bırakan şarkı. kesme şeker gibi aynı, yalnız başına pek lezzetli denemez ama bir şeyin içine katınca gayet de güzel oluyor. bu şarkı da öyle. öylesine dinleyince hiçbir anlamı yok gibi ama içinde bir şeylere dokunuyor, o zaman hissediyorsun şarkıyı.
  • her dinlendiğinde derinden etkileyen şarkı. unutmuştum ve uzun süredir dinlemiyordum. ders çalışırken cenk abi eşlik etsin diye arkaya açtığım sırada denk geldi. yine alıp götürdü farklı diyarlara.

bu şarkıyı ilk dinlediğimde sırt çantamla birlikte doğu ekspresinde yol alıyordum. işte o zamanlar hayatımın sonuna kadar hiçbir kaygım olmadan gezeceğimi ve insanlarla tanışacağımı zannediyordum. yine gezdim ve geziyorum ancak o zaman kurduğum hayalleri yaşamadığım ortada. şimdi oturmuşum ileri düzey lisanslama belgesi almak için sınava çalışıyorum.

''bu gözyaşları hepimizin''
  • "ders bitti
    başlıyorum bir şeye başlamamaya"

diye başlar ve

"f harfinden bir ilimiz yok muydu?
    fi tarihten bu göz yaşları hepimizin"

arasına ne koyarsan güzel olur. yanımda 60'ına merdiven dayamış ve normal müziklerimi kaldıramayan ailemle çıktığım ve araba kullandığım uzun yolculuklarda kargo ile beraber sık sık ziyaret ettiğim kesmeşeker'in ders bitti şarkısı. piezoelektrik malzeme özelliklerini doğru girmeye uğraştığım, analitik çözümü öğrenmeye çalıştığım şu öğlen saatlerinde aklıma gelmesi de zihnimin ürünü.