şükela:  tümü | bugün
396 entry daha
  • aylardır her sabah 6'da başlayıp öğlen 3'e kadar yaptığım eylem.

yukarıda bir yazar da demiş öğrencinin işi ders çalışmaktır, ertelemeyin. gönül ister ki hayat boyu aslında herkesin öğrenci olduğunun bilincinde olalım, öğrencilik herkesin ikinci mesleği olsun.

ders çalışamayan arkadaşların çoğu nasıl çalışacağını ve neden çalışması gerektiğini bilmiyor çoğunlukla. bu iki soruya net cevaplar verildiğinde gerisi çorap söküğü gibi geliyor. ben kendimce bu programı oturttum. tavsiyeye ihtiyacı olanlara da öneririm.

haftanın bir günü kendimize tatil ilan ediyoruz. bu günü belirlemenize illa da çarşamba günü tatil ilan etmenize gerek yok. o sabah uyandığınızda ders çalışmayı "gerçekten" istemiyorsanız zorlayıp midenizi bulandırmayın, tatil verin. tatil günlerinizde tek göreviniz bir sonraki haftayı planlamak olsun. bu süreçte plan yapmak çok önemli. günde kaç saat çalışmanız lazım, 5 mi? direk 5 ile başlamayın. ilk bir hafta her gün 1 saat masanın başında kalacağınız şekilde plan yapın, bu süreyi yavaşça arttırın.

ben pomodoro gibi teknikleri önermem. herkesin dikkat süresi farklı ve günden güne bile değişiyor. oturun, çalışabildiğiniz kadar çalışın sıkılınca 10 - 15 dk mola verin. kalkın evi toplayın, dolanın eğer sosyal medyaya çok düşkünseniz molanızdan 2 dk ama sadece 2 dakika sosyal medyaya verin ve kapatın, bu kısım irade işi.

dediğim gibi plan yapmak çok önemli, bir deftere gün gün neler yapacağınızı yazın. ne yapacağınıza o gün karar vermekten çok çok daha etkili. tabi gidip bir saat x çalışacağım demeyin. hangi kitaptan, hangi konuya çalışacaksınız belli olsun.

en az 3 ay boyunca hangi kaynağa çalışacaksınız onlar elinizin altında olsun, bir de kargo beklemeyin. çok sık kitap değiştirmeyin, kitabı bitirmeye odaklanın.

bulunduğunuz ortamı temiz tutun, tahmin ettiğinizden daha fazla etkisi olacaktır motivasyonunuza.

benim yaptığım gibi her sabah erken kalkar işinizi öğlen saatlerinde bitirirseniz sosyal medyaya da, kitaba da, müziğe de her şeye vakit kalıyor. ben her gün 8 saat ders çalışmak dışında 2 tane film izliyorum, sosyal medyada takılıyorum, yemek yapıyorum, almanca öğreniyorum ve hala sıkılabilecek vakit kalıyor. tek mesele programlı olmak.

uyku çok önemli, lütfen fazla uyumayın. tek bir hayatınız var o da bilinçsiz olduğunuz saatlere, uykuya gitmesin. ölünce bol bol uyuruz*

bahsetmedim ama elbette masanızda dikkat dağıtan şeyler olmasın. telefonu sessize alın ve uzak bir yere koyun. ders çalışırken internet lazımsa ve mümkünse telefon yerine bilgisayar kullanın. masanız temiz olsun. öptüm.