şükela:  tümü | bugün
  • seyrek görülen bir rahatsızlık türü.
  • genelde başarılı ve hedefine ulaşan insanların çoğunda görülen bir özellik.
  • bir kere masaya oturmak gerekir bunun icin.oturduktan sonra sorun yokturda oturana kadar gecen süre insana proustu hatırlatır.bulasık yıkamak gibi birseydir aslında olmasi gereken ama üsenilen.
  • tecavuz kacinilmaz oldugunda zevk almaya calismak kadar hastalikli bir davranis bicimi. biz de biliyoruz daha mantikli oldugunu ama insan dogasina aykiri iste.
  • özellikle ilk üniversite dönemindeki yanılgıdır. önünüzde koskoca bir 4 yıl vardır ve kendinizle yaptığınız anlaşma gereği hemen kayıt ardından alınan kitaplar karıştırılmaya başlanır. sayfalarca derinlemesine incelemek istediğiniz konular olduğuna inandırırsınız kendinizi. ilk gün itibariyle ortaya çıkan bir hevesle, daha kayıt biter bitmez coşmaya kaçan diğer mahlukları aşağılarsınız. siz seçtiğiniz bölümle barışıksınızdır, netlik ayarınız tamdır, ve belli başlı bir sebepten dolayı burada olduğunuzu idrak edebilmektesinizdir.

...three years later

hala birinci dönem derslerini okuyorsunuzdur ve yönetim size siktirname vermek için sabırsızlanıyordur. alkol, ot püsür, ve duygusal baggage sahibi hatunlarla veya heriflerle yatıp kalkma gibi takdir edilebilecek alışkanlıkların kralı olmuşsunuzdur. kendinize yakıştırdığınız, o başta pırıl pırıl gençlik örneği arkadaşlarınızdan birkaçı intihar etmiştir bile. bunların hesabını ödeyen anne baba ise sizin bu alternatif yaşam tarzınız yüzünden boşanmıştır. ders çalışmaktan öyle bir zevk almışsınızdır ki...
  • insanın normal birgünün de olmadığının belirtisi.
    doktora gidilmeli.!
  • şu eğitim sisteminde lafta kalmaktan öteye geçemeyen durum. var bende öyle bi durum diyen varsa da yalan söylüyordur, insan değildir, başka birşeydir.
    (bkz: bunu yapan insan olamaz)
  • (bkz: sado mazosizm)
  • ders calisma eyleminin nerde-nasil-kiminle yapildigina göre degisebilecek bir durum.
    belki hoslandigin kisi o bir türlü anlayamadigin dersin tüm ayrintisini sana anlatacak.
    sabahlara kadar süren bu etütler sirasinda sana kahve ikrami yapacak, sigaran bitince kendi sigarasindan ikram edecek.
    sonra sabah beraber okul yolunda sana son bir tekrar yaptirip, sinavda 100'lük kagit vermeni garantileyecek.
    ben bu durumdan sahsen gayet keyif duyardim.
    (bkz: hayali sevgili)