şükela:  tümü | bugün
  • yemek yemekde gayet manali ve gereklidir. aç ayı oynamaz mantığıyla sürekli yenilebilir.
  • derslere girmediğin için çektirilen tonlarca notu sıraya sokmak,
    msn e girip 'nerelerden çıkıomuş' die millete sormak,
    güzel bi playlist hazırlayıp bunları dinlerken ders çalışmak için moral bulmak,
    'açken kafam çalışmıo ki' diyerekten atıştıracak bişiler almak için markette turlamak,
    ...

uzar bu liste böyle...
  • sokagin basinda bekleyip yaslilara karsidan karsiya gecerken yardim etmek.
  • kitap okumak...
  • kendini ders çalışmadığına sadece kitap okuduğuna inandırmak. *
    misal: ben insan hakları hukuku çalışmıyorum, sadece semih gemalmaz'ın yeni çıkardığı kitabını okuyorum, çok da sürükleyiciymiş gibi....
  • yapılan en anlamlı çalışmama hareketi sanıyorum ki kalem çevirmektir. hem çalışıyormuş gibi gözüküp hem çalışmayıp eğlenmenizi sağlayan minimal bir oyundur kalem çevirmek.
    ben ortaokula başlarken ağabeyimin dediği gibi:
    _kalem çevirmeyi öğrenmeden öğrenci olunmaz.!
    tesbih çekmenin sınıf atlamış, yaşı küçülmüş hınzır kardeşidir kalem oyunları, zamanı geçirmek için başka şansı olmayan ders kitabı mahpusunun dert ortağı, can yoldaşıdır.
  • özellikle ertesi gün sınav varken, bilinçaltınızın güzide örnekler sergileyeceği hareketlerdir.

12 saat kadar uyumuşsunuzdur, yine de masanın başına oturduğunuzda uykunuz gelir. durduk yere karnınız acıkır, çişiniz gelir devamlı, sonra susarsınız. "aa" dersiniz "çok sıcakladım ya bi duş alayım da serinlerim hem". her an kalan saatlerinizi sayarsınız, birincil tepki olan "eyvah"ın ardından bi yol bulur, "şu kadar saat uyusam, şu kadar çalışsam yeter" dersiniz. "tamam şimdi konsantre olucam, hmmm neymiş bakalım hmmm" derken, "aa bi kahve içeyim zihnim açılsın hem de uykum gelmesin" dersiniz.

en anlamlı, en güzel örnek ise şu an benim yaptığım olan neden çalışamadığınızı sözlük aracılığıyla kendinize itiraf etmektir. zaman geçer, geride kalan ise #9809839 numaralı entry ve transcriptte koca bir "f" olacaktır.