şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hazırlık okuyosanız ne yazık ki asla karşılaşamayacağınız bi durum.
 • gsü'de 15 dakikadır ders düşmesi (bu ne demek ulan) ve bizzat bi öğretmenin ağzından duyulmuştur.

  onun yerine "gelmemiiiiiiiiiş" die bağırmak daha keyiflidir.
 • bizim universitede dersin dusmesi icin gereken yarim saattir veya ben oyle biliyorum. gunlerden bir gun 3 saatlik bir dersin hocasi gec kalmis benim de icinde oldugum buyuk bir grup "heyo ders dustu hadi gidelim kantine" nidalari icinde sinifi bosaltmistir. saat ise yaklasik 9.31 e tekabul etmektedir. kantinde yaklasik 2 saat sonra baslayacak diger dersi bekleyen grubumuzdan bir grubun ,ki cogu bayandi, uzaklasarak dusen dersin sinifina dogru gittiklerini gordugumde ise saat ya 10 du yada birkac dakika gecmisti.gruba nereye diye sordugumda aldigim "e saat 10 oldu ders basliyo belki hoca bu sefer gelir" cevabini duydugumda ise beynim kisa devre yapmis olayi algilamakta zorlanmistim. dusen bir ders ayaga kalkabilir miydi, bu daha once olmus muydu, ben daha once hep yanlis mi davranmistim. neyse ki kendime gelmem kisa surdu ve olur oyle sacma sey ders dustu artik ders olmaz seklinde iplenmeyecegini bildigim cesitli sozler soyleyip diger arkadaslarin yanina donmustum. saat yaklasik 10.10 veya 10.15 i gosterdiginde derse giden grubun geri geliyordu. benim ne oldu soruma olan cevaplari ise "hoca geldi ama sinifta cok az kisi var diye ders yapmadi " olmustu. o an yasadigim dumur ise yaklasik 10-15 dakka once yasadigim dumurunda otesindeydi. beni diger bir sasirttan bir olay ise benim disinda bu olaya fazla sasiran yoktu.sanirim ben farkli bir boyutta yasiyordum. o gun zaten sevmedigim bolumunden ve insanlarindan daha da bir sogudum. neyse efendim anlatmak istedigim oyle ders dedigin kolay kolay dusmez hoca yarim saat gelmedi diye sevinmeyin bunun daha 2. dersi var 3. dersi.bu isler zor yani.
 • eğer 15 dakika içinde hoca sınıfa girmediyse ders düşer diye bir söylenti gezer durur,ama böyle bir kural var mıdır,varsa nerde yazar,hangi okullarda geçerlidir die merak ettiğim durum
 • belki cogu okul ve egitim kurumunda olabilmekte lakin ktu'de hoca du$tu demedikce ders du$mu$ sayilmamakta.
 • üniversite birinci sınıf öğrencilerini sazanlama yöntemlerinden sadece biri..

  şöyle ki, çeşitli üniversitelerde yerine göre 10, yerine göre 30 dakikada hoca gelmezse dersin iptal olduğu ve yoklamaya işlenmediği gibi bir efsane anlatılagelmektedir. ancak özellikle istanbul gibi büyükşehirlerde ve özellikle sabah derslerinde saat 9'da sınıfta olan hoca geceyi okulda geçirmiş demek olacağı için olayın gerçeklik payı yoktur... gören de olmamıştır.

  nasıl ki eğer dersin hocası çok kıl değilse ve siz 2 saat sonra elinizi kolunuzu sallaya sallaya derse girebiliyor, arka sıralara konuşlanıp mesaj çekmeye başlayabiliyorsanız, hocanız da aynını gayet de rahat yapar.. hatta aynı hoca derse hiç gelmez ama asistanını gönderip yoklama bile aldırabilir, hem de sayar o yoklamayı sonra yaa...

  siz siz olun sevgili 1. sınıf öğrencileri, alttan ders alan abilerinizin ablalarınızın yaptığını yapmayın, onların büyük ihtimalle devam zorunlulukları bulunmamaktadır. varsa bile, bir ara dersin asistanına, hocasına gidip al takke ver külah bir iki yoklamayı artıya çevirebilirler. ama sizler teorik derste %70, uygulamalı derste, tabiri mazur görün eşşek gibi % 80 devam mecburiyetine tabisiniz..

  entryden çıkmadan bir de universiteye yeni baslayacaklara tavsiyelere göz atmanızda fayda görüyorum..
 • güneş doğudan gözükünceye dek söz konusu dersin bilmemne sunumu hazırlanıp, powerpoint da gözlerin çanağı kanla dolup taşana kadar kafa patlatılırsa, hiç acınmaz. küfredilir.
 • bir dersin kaç metreden düştüğü h=1/2*g*t^2 formülü kullanılarak hesaplanabilir. (g=9,8 m/s^2)

  buna göre eğer ders 10 dk'da düşüyorsa, düştüğü yükseklik h=1/2*9,8 m/s^2 *(600 s)^2= 1764000 m olmalıdır. *
 • mutlaka birilerinin sınıfta ısrarla kalması sonucu bir türlü doğru dürüst uygulayamadığımız kuraldır. hatta bir keresinde 40 dakika kadar bekledikten sonra sınıftaki iki arkadaş hocayı aramaya ofise gitmişler ve hocayı bulamayınca asistanı getirmişlerdi. o günden sonra bu iki arkadaşı pek bir hayırla anmışızdır. asl bilgilerini ise şimdilik kendi hayırları için saklıyorum.
 • gayette kuraldir bu sure turkiye de (bazi okullarda degismekle birlikte) 15 dakikayken, yurtdisinda 20 dakikadir. 15 dakika bitti basin gidin kardeslerim gonul rahatligi ile.