şükela:  tümü | bugün
  • çocukların değil, öğretmenlerin suçudur.
    kısmen yani yalnız öğretmenlerin de diyemeyiz...

geçen bi arkadaş yazmıştı memurların yan gelip yatması başlığına.

sabah okula 3 saat erken gidiyorum, kendi hazırladığım soruları kendi aldığım a4 kağıtlara basıp çocuklara dağıtıyorum. teneffüste öğretmenler odasına gidene kadar soru soranların sorularını cevaplarken zil çalıyor geri sınıfıma gidiyorum. ha bunları takdir edin diye anlatmıyorum, yatmıyoruz yani en azından bir çoğumuz işimizi yapıyoruz..

işte bu anlattığım arkadaş da öğretmen, torpille öğretmen olup nede olsa kapağı attık diye müfredata uyayım gerisi hikaye diyen yavşak oğlu yavşak, sözde öğretmen de...

ülkenin haline bakınca bu seferde öğretmenden çıkıyor iş, gidiyor başka yerlere.
    çocuklara müfredattaki saçmalıkları öğretmedi diye soruşturma geçiren arkadaşlarımla konuştuğumda da diyor ki umrumda değil. veli ayrı şikayet ediyor müdür ayrı şikayet ediyor.
    ellerinden gelse işimi elimden alacaklar siyasi düşüncelerimiz uymuyor diye.
    halbuki ben evlatları insan olsun derdindeyim...

e hal böyle olunca da bişeyler yapmak isteyen öğretmenin de bişey yapası gelmiyor.

velhasıl kelam, eğitim sisteminin içine öyle güzel sıçtılar ki, kimse bu çocuklara falan suç bulmasın. bütün suçlu ortadadır...
  • hey gidi biz ansiklopediden araştırma yapardık, şimdiki çocuklar google dan aradıkları konuyu tak diye hemen buluyor derdik. ama maşallah keşke google dan konu bulmaya devam etselermiş, resmen kitap adı sayfa no ve soru giriyorlar ve çat karşılarına cevap geliyor nerdeyse, bir taraftan facebook ta gezip diğer taraftan cevabı geçiriyorlar resmen pes.

bu konuya sadece aile engel olabilir. ödev yapan çocukların bulunduğu odada akıllı telefon tablet bilgisayar gibi cihazlar olmamalı, yoksa öğretmenler başa çıkamaz.
  • yine öğretmenleri suçlama fırsatı bulmuş tiplerin şikayet ettiği siteler.
    bunlar, ev ödevi gibi bir saçmalığın varlığından beslenmekte.
    illa birileri suçlanacaksa ödev verilmesine hâlâ engel olmayan bakanlık suçlanmalı.
    ev ödevinin öğrenciye herhangi bir katkısı olmadığı bircok araştırmalar ile tespit edildi.
    finlandiya gibi ülkelerde ödev yoktur. pekiştirmek için okulda çeşitli eğlenceli etkinlikler yapılır.
    ödev vermek işin kolayına kaçmaktır. öğrenci de bu sitelerden bakarak işin kolayına kaçar.
    yine mış gibi yaparak kendimizi kandırırız.

edit: dangalağın biri mesajla "bilmedigin konularda yorum yapma" demiş.
    önce eğitimci olduğumu belirteyim sonra ev ödevi verilmemesinin gerekçesini şuraya yapıştırayım da insanlar bilgilensin.