şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: esra sen misin)

tanım: yukardaki bkz'dan sonra özel mesajla seri küfür ve tehdit savuran trolle dert olmuş dönemdir.
    başlık başa kalmış, way emenike.
  • yasaklanan ücretsiz kitaplar listesi. akp döneminde olmuştur.
    liste
  • ögrencilerin dershanelere gitmeden üniversite kazanabildiği, anadolu lisesinden, süper liselerden mezunların iyi bir ingilizceyle mezun oldugu, insanların özel okul, özel ders, özel üniversiteye oluk oluk paralar yatırmadığı, eğitimin gerçekten eğitim, öğretmenin öğretmen, öğrencinin öğrenci olduğu özlemle anılan güzel dönemdir.

gecikmiş debe editi:

başlık bedava ders kitaplarından açılmış ama bir şekilde ders kitaplarının bedava olmadığı dönemin eğitimini hatırlatarak, neydik ne olduk durumunu sorgulatmıştır. başlığı açan arkadaşımıza teşekkür etmek lazım.

mesaj atan bazı arkadaşlar türkiye'de böyle bir dönemin olduğunu hatırlamadıklarını yazmışlar. doğrudur, millet olarak unutmakta üstümüze yoktur zaten. neyse ki, hatırlayanlarımız ve hatırladığı için üzülen bir kitlemiz var bu ülkede hala. bazen az bilmek mutluluktur, bilemiyorum zaten bildiğimiz ve hala hatırladıklarımız yüzünden içimiz yanıyor. yoksa aslında bize ne, ne güzel bedava kitaplarımız var, niye kurcalıyoruz ki...

yukarıdaki içerik 90'lı yıllarda devletin o özlenen okullarında öğrenci olabilmiş şanslı bir öğrenci, mevcut eğitim sisteminin nasıl çöktüğünü her gün gören realist bir öğretmen gözüyle; kutuplaştırma, cevap yetiştirme telaşı olmadan cep telefonundan hızlıca 10 dakikalık bir teneffüs arasında yazıldı aslında yazılması gerekilen onca şeyi eksik bırakarak.

mesela, bahsi geçen dönemlerde öğretmenlerin mülakat rezaletiyle haklarının yenmemiş olduğu;
    (bkz: sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları)

öğretmenlerin dershaneden bozma okullar, etüt merkezleri, kolejimsi kurumlar tarafından sömürülmediği yazılamadı
    (bkz: branşlara göre değişen öğretmen maaşları)

ve daha pek çok şey... daha fazla sıkıcı olmamak adına burada noktalıyorum.

umarım bir şekilde bir yetkiliye ulaşır bu yazılanlar ve umarım bir şekilde katkıda bulunur yanlışların düzeltilmesine...
  • okulların eğitim amaçlı kullanıldığı dönemdir.
  • (bkz: yol yaptık)
  • okulun, temizlik güvenlik ve diğer hizmetlerini devletin karşıladığı, bunlar için müdürlerin velilerden para dilenmediği dönemdir.

okulda eğitimciler dışında kimseye devlet maaş vermiyor okulda para toplanıp hizmetli yoksa bok içinde oku diyor devlet. evet 3 kuruşluk kitabı bedava verip milletin kafasını ütüleyen şerefsizler bunlardan bahsetmiyor.

yok sınıflara akıllı tahtalar alınıyormuş. af edersin bok alınıyor. normal tahta yok sınıfta biz para toplayıp aldık. kalemine varıncaya kadar veliler alıyor. devlet okulu adamlar kayıtta bağış istiyor yılda 500 tl aidat istiyor. vermezsen çocuğun bok akan tuvalette sıçar sen bilirsin.

buna rağmen gelip bu adamların eğitim politikasının geçmişten iyi olduğunu söyleyene allah akıl fikir versin.
  • ders kitaplarının bir şeyler anlattığı dönemdir.
    bahsedilen ders kitaplarının parayla satıldığı dönemde öğrenciydim arkadaşlar. o dönemlere dair kitapları hala biraz araştıran bulur ve aradaki farkı kendisi temaaşa eder.
    geçen sene bir ortaokulda türkçe öğretmenliği yaptım ve öğrencilere ücretsiz diye dağıtılan kitaplar kimse kusura bakmasın üzerine para verseniz sınıfıma sokayacağım kitaplar. her türkçe kitabında 20 25 tane imla hatası var. konu anlatımı diye bir şey yok. çocuklara "x konuyu öğren gel" diyor kitap adeta 8. sınıf çocuklarının kitaplarındaki etkinlikler 2. sınıf düzeyinde. 5. sınıf çocuklarının ders kitaplarında çocukların ilgisini çekmesi gereken çizimler rezalet.
    söyleyeceklerim bu kadar.
  • zamaninda ucretli veya ucretsiz siranin altindan baska bi yere gitmedigi icin cok dert olmayandir
  • keşke tekrar paralı olsa keşke, kitapların içi bomboş öğrencinin bir şeyler öğrenmesi için değil vakit geçirmesi için üretilmiş. öğrenciler kitapları bedava elde ettikleri için öğrenci ve veli kitaplara hiç değer vermiyor o kitaplar kısa sürede oradan buradan yırtılmış sıra masa altında ezilmiş çöp kovasını boylamış oluyor.

dyk kurslarıda öyle üniversite kapısından geçmeyecek olan öğrenciler bu kurslara başvuruyor binbir çabayla kursu açıp hazırlık yapıyorsun derse gelip üniversiteye hazırlanmaya çalışan öğrencilerin motivasyonunu bozuyorlar derste yaramazlık yapıyorlar ya da açılan sınıfa hiç gelmeyip binbir zorlukla açtığınız kursun kapanmasına neden oluyorlar ki yine üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler için bir kayıp doğmuş oluyor ama verecek aylık minik bir miktar nasıl her hafta gelir veya hiç başvuru yapmaz.

bizim halkımız bir şeyi bedava elde etmişse asla değer vermez ama 1 tl bile verse onun için paha biçilmez olur çıkar. bu nedenle sembolik bir ücret alınması taraftarıyım böylece belki öğrenci ve velilerde bir aidiyet duygusu oluşur.
  • kitap ücretini boş ver de maaşlar nasıl birader? en son 2000 tl civarı duymuştum, akbil, yemek var mı? bir de ssk yapıyorlar mı?