şükela:  tümü | bugün
  • aç kaldığı için fırından ekmek çalan, veya gerçekten parası olmadığından okumak için kitap çalandan çok da farkı yoktur...
  • oss'yi a$ip istedigi bolum ve okulda okumayi azmetmi$ ki$ilerin yapabilecegi eylemdir.. helal olsundur, ancak bu hirsin sonu kisa bir ya$am olarak kendilerine donecektir.
  • öğretmenler odasını karıştırmaya niyetlenirken birden arkadaşlardan birinin test odasına dalmasıyla başlanılan ve sonra abartılıp tüm testlerden birer örnek alınarak sonlandırılan eylem. fakat sonrasında o odada kamera olduunu farketmemiz ayrı bir dumur konusuydu...

(bkz: final dershanesi mersin şubesi)
  • bir yeri kazanmak için bugün test çalan, fırsatını bulduğunda sınav sorularını çalmaktan da kaçınmaz efenim. bu bakımdan tasvip edilmemesi lazım gelen bir davranıştır. tembellerden para çalışkanlardan prestij sağlayan dershane 'çözmek için soru istiyorum' diyen öğrencilere hareket mi çekiyor, bu görevimiz tehlike tarzı atraksiyonlara ne lüzum var onu anlamadım ben.
  • bu işi yapsa yapsa ibne baydemir yapar. baydemir i hatırladın mı?
  • vukuu bulmus olaydir efendim. olan 95-96 egitim sezonunda gerceklesmistir. o zamanlar fen lisesine girmek isterseniz fem dershaneleri nin rahle-i tedrisadindan gecmeniz sart idi. mef de olurdu efendim, celallenmeyelim. lakin eger fem in eline dustuyseniz oyle tifil bir m-3 olmak pek ise yaramaz, gunde yuzlerce soru cozen, kitap bitiren m1 denen siniflarda, isik gormeden egitim alan azmanlardan olmaliydiniz. iste okudugumuz anadolu lisesini begenmeyen bir arkadasim bu fen lisesi denen naneye kafasini takmis m-1 bu soru azmani insanlarla beraber ders gorur olmustu. sira arkadasim matematik, fen derslerinde atak kopegine donmus, sinavlarda kagidini herkesten evvel verir olmustu..ustune ustluk 100 alirdi hoduk. vesselam bu elaman bir gun bana geldi suigeneris dedi sana bir sey gostericem ama aramizda kalacak.
    -buyur.
    -bak, oglum gordun mu? nasil?
    soru azmanimiz pembe plastik gibi bir test cikartmistir ortaya..sorular okuz gibi zor oldugu icin testin uzerinde cozmek mumkun olmuyor, en azindan bir denemede mumkun olmuyor, iste burada beyaz tahtalarda kullandigimiz kalemlerle calisilabilsin diye test plastikvari bir materyalden mutessekkil. gayet entresan bir deneyim di yasadigim..
    haa, adamin hirsizlik hikayesi ise su: bu plastikvari testler sadece derece sinifi denen siniflarda dagitilirmis bizim eleman bir firsatini bulup, bencillik de etmeyip hem bizi hem kendisini tatmin edecek kadarini yurutmustu. ne diyelim allah akil fikir vermistir insallah.