şükela:  tümü | bugün soru sor
 • atatürk ve cumhuriyetten nefret etmeyenlerin, bilhassa sahiplenenlerin de dile getireceğidir.

  sebep: vicdan.
 • katliam değil de isyan diyenler götlerini hiç o tarafa bu tarafa atmasın atanın evlatlığının 'dersim’de ilk bombardımanın heyecanını unutamam'' demesini dersimliler unutmuyor , firik dededir gerçekliğimizdir, unutulmaz
 • bunu diyenler türk-yunan savaşına da "anadolu katliamı", "anadolu türk soykırımı", "büyük türk soykırımı" diyebilirler. dersim'de yaşandığı iddia edilen sistematik tecavüz ve işkenceler, çocuk ölümleri, ev ve ahırları yakmalar, hayvanları telef etmeler vs hepsi var. dersim isyanında yaşananların çok çok daha kötüsü ve fazlası yaşanmış. biz buna savaş diyoruz. bulgaristan'dan kaçan türkler, rusların elinden kaçan türkler hele onların hikayesi, ne acılar ne dramlar yaşanmış, anlatılsa sayfalar sürer. dersim'de de küçük ölçekli bir savaş yaşandı. dersim isyanında isyanı kimler hangi sebeple çıkartmış? türkiye cumhuriyeti durduk yere dersime gidip hadi biraz insan öldürelim mi demiş? (bkz: seyit rıza/@manzikert) devletin askerlerine karşı silahlanıp isyan edenlere ve karakol basıp askerleri şehit edenlere-üstelik bunu da vergi vermemek ve feodal ilişkileri bozulmasın diye yapanlara- gül mü dağıtılacaktı? ikinci dünya savaşı arefesinde hangi devlet kendi askerini öldüren isyancılara gül dağıtmış? üstelik faşist diye suçladığınız türkiye bütün avrupalı yahudi profesörlerin ve bilim adamlarının amerika'ya gidemeyenlerinin yaşanılacak en rahat yer diyerek kaçarak sığındığı türkiye.

  bu anlamsız konuşmaları yapan adamların küçük bir kısmı pkk sempatizanı provokatörler, diğerleri de iyi niyetiyle kandırılan kafası çalışan insanlar. resmi tarihten kaçmak için uğraşırken "düşmanın" tarih diye itelediği yalanların tuzağa düşmeyin.

  savaş olan her yerde cinayet, ölüm ve insanın aklına gelmeyecek nice kötülükler vardır.
 • teröriste gerilla, teröre bağımsızlık mücadelesi diyen soysuz söylemi.sen ingiliz köpekliği yap isyan çıkar, jandarmaya saldır öldür, çoluğu çocuğu kalkan yap sonra çık "katliam" de.
 • biraz tarih okunsa , az bi araştırma yapılsa , birazcık bir insani gayret ile dersimde yaşananın bir katliam olduğu çok açık bir şekilde görülecek. lakin ırkçılık, faşistlik, ilkel milliyetçilik insanın tüm gayretini alıyor, aptallaştırıyor e doğal olarak aptallaşan bir zihin tarihi gerçekleri bile reddedebiliyor.

  nefret dolu ırkçı ruhunuz mide bulandırıyor.
 • bence tunceli isyanı denmeli. dersim ismini atamız kaldırdı ise kimse kullanmamalı.
 • cumhuriyetten önce, mustafa kemal'den önce tam 5 kez dersim isyanı olmuş hepsi de kanlı bastırılmıştır. bir devlet içinde isyan çıkartırsan ne pahasına olursa olsun sonuçlarına katlanırsın. günümüzde sadece cumhuriyet dönemi olmuş gibi davranılmaktadır. sırf mustafa kemal adını lekelemek için. adam hala ırkçı, aptal falan diyor. vatan millet idaresine duygu karıştırılmaz. bir ülkenin içindeki herhangi bir bölgede devlet otoritesini sarsacak bir isyan , ayaklanma her ne dersen olursa bu bir şekilde bastırılır. tarih bunun gibi binlercesini görmüştür.
  ayaklanma başarıya ulaşırsa devrim, ulaşamazsa isyan olarak tarihe geçer. bu da başarısız bir ayaklanma girişimidir cumhuriyet öncesi 5 dersim isyanı gibi. insanlar öldürülmedi demiyoruz, sanki bir akşam toplanılmış da hadi dersimdeki çocukları öldürelim denmiş gibi davrananlara açıklamaya çalışıyoruz.
  kimse mutlu değil olanlardan, kimse çocuklar ölsün istemez, fakat sen nice zorluklarla kurulan taze devlete karşı ayaklanıp, askerlerini öldürürsen, öldürülürsün. hatalar olmamış mı elbette olmuştur. savaş zaten başlı başına hatadır ama savaşın içinde şunları öldürseler tamam da şunları öldürmemeleri gerekiyordu demek saçmalıktır.
 • katliamla bastırılmış bir isyan olduğu için doğrudur.