şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • dersim'in sözde fethini meşrulaştırma adına yapılmıştır ve katliamın daniskasıdır. öldürülen insanların kafalarını kesip saçlarından tutarak toplu poz veren, köy köy dolaşıp bebek, çocuk, kadın demeden kurşuna dizen insanların yaptığı...

  öte yandan hala isyan deniyor ya, ben buna ne kadar çok gülüyorum biliyor musunuz? ulan adama sorarlar bir defa: devlet ya da devletden önce uyruğu altında bulunulan osmanlı daha önce bu şehri fethetmiş miydi? hayır, osmanlı, dersim'e giremediği için belirli anlaşmalarla burayı özerk bir yapıda bırakmış. hal böyleyken, dersim, ne insanlarını askere göndermiş ne de vergi vermiş. bunda yanlış ne var? daha doğrusu yaklaşık 90.000 kişinin öldürülmesi için geçerli bir sebep mi bu?

  isyan diyenler ya kemikleşmiş bir milliyetçiliğin doğurduğu geçmişi kabul etmeme psikolojisi içerisindeler ya da bu konuda bilgi sahibi olmadan fikir yürütüyorlar. onlarca yazılı belge çıktı günışığına, keza yüzlerce hatta binlerce sözlü...

  unutmamak ve unutturmamak gerek ne diyim...
 • " atatürk'ün türkiye büyük millet meclisinin v. dönem
  4. yasama yılını açış konuşmaları

  1 kasım 1938
  millet meclisi tutanak dergisi d. v, c. 27, sa. 3

  not : bu konuşma atatürk'ün rahatsızlığı dolayısıyla başbakan celal bayar tarafından okunmuştur.
  anayasamızın 36 ncı maddesi hükümlerine uyarak cumhurbaşkaınmız atatürk'ten aldığım emir üzerine bu yıla ait nutuklarını okuyorum.(alkışlar)
  sayın milletvekilleri,
  hepinizi sevgi ve saygı ile selamlarım...
  geçen yıl aziz kamutay arkadaşlarıma ulus ve ülke için ne gibi verimli işler başarmak istediğimizi açıklamıştım. bu gün de bunlardan hangilerinin bu yıl içinde yapıldığını bildirmek isterim.
  sayın arkadaşlarım,
  her şeyden önce size kıvançla arz edeyim ki ulus ve ülke geçen yılı tam bir huzur ve sükün içinde yükselme ve kalkınma çalışmaları ile geçirmiştir.
  uzun yıllardan beri süregelen ve zaman zaman gergin bir şekil alan tunceli'ndeki toplu haydutluk olayları belli bir program içindeki çalışmalar sonucu kısa bir sürede ortadan kaldırılmış, bölgede bu gibi olaylar bir daha tekrarlanmamak üzere tarihe aktarılmıştır.(bravo sesleri)
  ..." http://tr.wikisource.org/…ış_konuşması_1_kasım_1938
 • sonrasinda cikan insanlik draminin bir bolumu icin :
  http://www.sabah.com.tr/…7/dersimli_kizlarin_oykusu
 • çayan demirel'in hazırladığı çok çarpıcı "38" adlı belgeselin öznesi:

  izlenebilir:

  http://video.google.com/…ocid=-7893147585919394185#
 • savunmasız insanlar katledilmiştir. illa katliam parantezine almak için "62 milyon insan öldü" denmesine gerek yok. çocuklar ya... hangi suçun cezası bir çocuğun katledilmesini gerektirir ki?

  kaldı ki ortada suçta yok...
 • sonunda devlet özür dileyecektir bu katliam için.
 • bu katliamda bombaları bizzat atanlardan sabiha gökçen milli bir kahraman olarak türk toplumuna "örnek cumhuriyet kadını" şeklinde takdim edilmiştir.

  saldırı stratejisini bizzat atatürk çizmiştir. trabzon'daki atatürk müzesinde bu çalışma sergileniyor.