şükela:  tümü | bugün soru sor
  • edit.

bardakçı'nın dersim öyküsü başlıklı yazısına bakalım;

"yavuz semerci, bundan tam dört sene önce "size bir dersim hikâyesi anlatayım" başlıklı nefis bir yazı yazmıştı...
    dersim harekâtı sırasında bir eve kapatılıp kurşunlara ve bombalara hedef olan yüz kişiden hayatta kalabilen üç çocuğun hikâyesini anlatıyordu. çocuklardan biri sonradan afyon'a gönderilmiş, orada yepyeni bir kimlikle ve sünni olarak büyütülmüştü...
    bu çocuk, yavuz'un babası idi..."
    http://www.haberturk.com/…/895389-bir-dersim-oykusu

soruyorum içlerinde çocukların da bulunduğu insanları bir odaya kapatıp kurşuna dizmek suç mudur ? peki bundan atatürk'ün haberi var mıdır ? bardakçı'ya göre evet. o halde bu suçta atatürk'ün rolü nedir ? çok basit bir soru değil mi ? cevabı ben vermiyorum.

dersim olaylarında sivillerin katledildiğini biliyoruz tarihten. devlete isyan dahil suçu her ne olursa olsun katledilmek değildir vatandaşın cezası. lakin devlet o tarihte bir katliam yapmış ve o dönemde atatürk'ün haberi olmadan hiç bir şey yapılamayacağını bildiriyor ciddi tarihçiler. mesela bardakçı, diyor ki atatürk'ün haberi olmadan yapılamazdı. buna göre bir atatürk hayranı olarak zor da olsa kemal paşa'nın dersim suçlusu olduğunu kabul etmek gerektiğini düşünüyorum.

askeri deha olmasına rağmen, "nefsi müdafa hariç savaş katliamdır diyen" bir insan böyle bir katliama nasıl göz yumar, göz yummak bir tarafa onay verir bilemiyorum, aşırı devletçi refleksi ile hareket etmiş belki de...cumhuriyetin kurucusu, bir toplumu taş devrinden modern dünyaya kazandıran büyük liderin böyle bir katliamın altında onayı olması üzücü gerçekten. adaletin bildiğimiz melodramatik türden işlemiyor olduğunu üzücü bir şekilde görmüş bulunuyoruz.

edit. burada maksadımız kimseyi sebepsiz yere suçlamak değil. hele ki bu mustafa kemal atatürk'se. bir insanın işlemediği bir suçtan itham etmek hem vicdansızlık hem iftiracılıktır. eğer varsa belgeler dökülsün ortaya, böyle liboş, efendim senin gibilere vatan bıraktı vs. bunlar ziyadesiyle boş laflar. dersim olayları veya dersim katliamı, konu oldukça tartışmalı, tarafların belgeleri ve bu belgeler ışığında kendilerini haklı çıkaran yorumları mevcut.
    taraflar birbirlerinin belglerini yalanlıyor. lakin gördüğüm o ki sorulduğunda net bir cevap alınamıyor atatürk sever solcular özellikle geçiştirerek cevaplıyor. "tarihle yüzmeşmeliyiz evet" " atatürk'ün haberi olmadan yapılamazdı" ama atatürk suçludur diyemiyor.

ayrıca anlaşılan o ki bu tür vakalarda bir atom bombasının reaksiyonu gibi birbirini tetikleyerek gelişiyor olaylar ve bir kişinin kontrolünden öte bir hal alıyor. mesela altı bin beyaz donlu olayı linkten okunabilir;

http://dersimnews.com/seyit-riza.html

( not. bu olayı yalanlayan kaynakların mevcudiyetini de bildirmek gerek)

edit. böyle bir katliamın çıkmasına vesile olan, orada kendi mevki ve çıkarları için halkı isyana sürükleyen bölgesel güçler'in rolü de ayrıca tartışılır. onlar da bu katliamı yapanlar kadar suçludur.
  • atatürkün en büyük suçu, senin gibilere bir vatan sunmasiydi.
    sonuçta vatan hainliğinin cezası en fazla kınamak olmalıydı değil mi ?

(bkz: liboş)
    (bkz: tatlısu solcusu)
  • gelip burada "atatürk hayranıyım ama", diye başlayan salak salak entry kasacağına biraz araştırma yap sorduğun soruların cevabına ulaşmak hiç zor değil.
    al bak ben sana güvenilir bir kaynak vereyim öğren, link

link2
  • dersim isyanına, 'dersim katliamı' etiketi yapıştırarak mesnetsiz, kanıtsız, kökünü truva atı olmaktan öteye geçmeyen bazı milletvekillerinin beyanlarına, kitaplarına ve belgesel adı verilen, anılara ve anlatılara göre şekillendirilmeye çalışanların bir kara propagandanın parçası olduklarını da anlamalarını bekleyemeyiz.

"dersim'de emzikli kadınlar, genç kızlar ve çocuklar aşiret milisleri tarafından türk askerine karşı canlı kalkan olarak kullanılmış. kendi çocuklarını öldürmelerine, intihar etmelerine zorlanmaları vahim."

tanım: katliam denmiş ama bu terör maşalarına atatürk'ün operasyonudur.
  • bahçivan.
  • trabzon’da bir müzede dersim harekatının atatürk tarafından çizilen ya da düzeltilen planı yer almaktadır.

http://m.haber7.com/…n-dersim-icin-cizdigi-o-harita

zaten kemalist arkadaşlar da rolü olmadığını iddia ediyor gibi değiller. katliam değil isyanı bastırma diye bir savunma yapıyorlar. yani rolü olduğunu herkes kabul ediyor.
  • ingiliz beslemesi isyancıların hak ettikleri cezayı alması ne zamandır katliam oldu?

var olsun türk ulusunun başbuğu mustafa kemal atatürk. vallahi sabiha gökçen'i özledik.
  • alevileri atatürk düşmanlığına çekmeye çalışan; daha doğru bir ifade ile vatansever, atatürkçü, ilerici alevi toplumunun arasına nifak tohumu ekmeye çalışan; sözde solcu özde mikro-milliyetçi/faşist itlerin sikimsonik algı yaratma çabası. bir tür provakasyon.
    provakatör lavukların bu bağlamda öne süreceği tek argüman seyit rıza argümanıdır. sizin ben kısıtlı bilginizi, cahil cesaretinizi sikeyim.
    bakın bu adamın adı diyap yıldırım nam-ı diğer diyap ağa bu da pek sık bildiğiniz fotoğrafı.
    seyit rızadan yürüyüp provakatörlük yapmayacaksın. sikmişim öyle solcuyu! devrimi hastalıklı ırkçı/bölücü düşüncene alet etmeyeceksin. hasip kaplan da enternasyonel diyor bu dalyaraklara göre.
  • katliam? ne zamandan beri isyan bastırmak katliam oldu. devlet gerekeni yapmıştır.