şükela:  tümü | bugün
  • tipik bir çomar genel kümesi içinde kalmakla birlikte, kendileri için ürettikleri sahte mağduriyet hikayeleri ile yetinmeyip esasında sevmedikleri insanların gerçek acılarını kendi manipülasyonları için kullanmaya tevessül eden haysiyetsiz bir alt türdür.

    dersim katliamı bu ülkede yaşanan trajedilerden biridir. o coğrafyada bir katliam olmuştur ve bunda dönemin hükümetinin sorumluluğu inkar edilemez. amacın oradaki feodal mukavemete karşı koymak olması, devletin otoritesinin tesis edilmesi harekatın gerekçesi olmakla birlikte uygulama katliama dönüşmüştür. öyle bir dönemdir ki türkiye tkp'si ve sovyet tkp'si bile dersim harekatı'nı genç cumhuriyetin feodal gericiliğe karşı mücadelesi olarak değerlendirmiştir. bu konudaki tartışmaları bir tarafa bırakıp bahse konu çomara gelir isek dertleri atatürk ve chp ile olduğu için bu katliamı da kendi çıkarları için kullanmaktan imtina etmez. aslında orada katledilen aleviler falan umurunda değildir bu çomarın. amacı dersim katliamı üzerinden hümanizm, demokrasi, duyarlılık kasıp atatürk'e ve chp'ye saldırmaktır. hatta bunu da aşıp pişkince buradan kendileri için mağduriyet çıkaranları bile vardır.

    devletin dersim için bir politikası vardı ve bu politika uygulamada katliam sonucunu doğurmuş, dersim halkının büyük acılar yaşamasına sebebiyet vermiştir. lakin kararlar ankara'daki hükümet tarafından alınsa da uygulayıcıları oraya giden kolluk kuvvetleridir, askerlerdir. bakın nasıl uyguluyorlarmış:

    (bkz: mezhebini siktiklerim diyerek katliam yapmak)