şükela:  tümü | bugün
 • 18 mart 2010'da gösterime girmesi planlanıyor imiş. can dündar, mustafa belgeseli ile mustafa kemal'i gökten alıp yere indirmeyi amaçlıyor idiyse amacına ulaşmış demek ki. zira bu film de mustafa kemal'i bir masal kahramanı şeklinde sunup yerden göğe çıkarmayı amaçlıyor gibi gözüküyor. sanıyorum ki bu film, atatürk'ün içkisine ya da ikili ilişkilerine pek karışmayacak ve böylece izleyiciler mustafa kemal'in türkiye cumhuriyeti vatandaşlarınca pek de bilinmeyen askeri ve siyasi yönünü tanımış olacak. 2011'de de sıra muhtemelen mustafa kemal'i anlatmak isteyen radikal islamistlere gelecek; 2012'de ülkücüler, bir sonraki sene de radikal sol güruh anlatacak mustafa kemal'i kendi bakış açıları ile, bir gram maddiyat düşünmeden.
 • filmin adının "dersimiz atatürk" olması manidar.

  bir ders var demek ki burada ve şu ana kadar alamadığımız düşünülüyor. bu adlandırma ile oluşturulan anlam alanında, biz öğrencileriz ve büyüklerimiz bize tek tek isimleriyle (dersimiz atatürk, dersimiz cumhuriyet, dersimiz laiklik vs.) hayatın gerçeklerini kendi deneyim imbiklerinden süzdükleri hakiki ilmi anlatıyorlar ve bizde öğreniyoruz veya yoğunluğu sebebiyle bu kurguyu soluyoruz, zihnimize nüfuz ediyor, ettirilmek isteniyor. "milli" eğitimin yegane hedefi bu.
 • halit ergenç'e yapılan atatürk makyajı da biraz zorlama olmuş şahsi fikrim. umarım eli yüzü düzgün bir film olur.
 • girersem kaynatacağım ders.

  - dersimiz atatürk ?
  + ben girmem lan bu derse, hep aynı zırva...
  - yok lan bu dönem hamdi alkan giriyomuş, komik olur belki.
  + yürü git lan.
 • kitaplarini su gibi okudugum kisinin merakla bekledigim filmi...
 • halit ergenç'in 4 saatlik makyajla ancak atatürk'ün büstüne benzeyebildiği filmdir. yahu o ne biçim tip, o ne biçim duruş öyle, bizim memleketin meydanındaki heykelden bile kötü olmuş.

  tabi bunda makyaj kadar, canlandıranın da hatası var, biri bu adama artık bindirbin gecede oynamadığını hatırlatsın. atatürk'ü oynayacak diye illa sarışın mavi gözlü aktör arayan saç boyasından ve lensten bihaber yapımcılara da ayrıyetten selam ederim.