şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ya okulda iş yoktur ya sende durumu.
  • eğer çift ana dal ya da yan dal yaparsanız başınıza gelebilecek sinir bozucu hadise... iki okuldan birini tercih edip gitmek gerekecektir ki tercih hep, dersin o kadar önem taşımayıp, arkadaş muhabbetlerinin kıvamında olduğu okuldan yanadır...*
  • donanım çakışması gibidir aynı, iğrençtir, insanı bir anda soğutabilir okuldan.
  • okulu uzatmanın sonucudur. aynı zamanda okulu uzatmanın sebebide olabilir. alttan üç beş ders varsa çakışmanın önüne geçmek zordur derhal dersler arasında öncelik sırası belirlenmeli ona göre davranılmalıdır. misal ikinci* kez alınan derslere girilmez, az da olsa bir kulak aşinalığı olduğu kabul edilir, hala daha çakışma varsa aldığınız dersleri daha önce alan insanlara danışılır, hocalar araştırılır. derste çok kasan hocaların dersine girilmez lakin bu hocalar yoklamaya da kasan hocalarsa direk kesin girilecek dersler listesinin başına yerleştirilir. girilmeyecek derslerin fotokopileri derslerin çıkış saatlerinde itina ile toplanır. hala daha çakışan dersler varsa son çare olarak hocaların yanına gidip dersin saatinin değişip değişmeyeceği hakkında ağız aranır ılımlı cevaplar karşısında hemen bir lobi oluşturulup sorun haledilebilir.
  • ne yandal,ne de cift dal yapıyorsunuzdur,ne de alttan dersleriniz vardir.uludag üniversitesi bir hizmet olarak itinayla gerceklestirir,dönem derslerinizi cakistirir.
  • liseyi kredili sistemde okumuş olanların da başına gelen şey.
  • ders programlarını düzenlemek bu kadar mı zor dediğim sistem dışı olay. neden çok mu zor diyorum? çünkü bakıyoruz ders programımıza boş olan saatlerimiz var ve işin ilginç tarafı o boş olan saatlerde çakışan dersin hocası da boş oluyor. yani bu ders programlarını ayarlayan kişiler neye göre bu dersleri hazırlarlar hiç anlamam. bilgisayara verip random bir program oluştur desen belki o bile çakıştırmaz. yalnız şu biline ki öyle haftada 15 dersi olan bölümlerden bahsetmiyorum benim gibi 4 5 dersi olup da çakışırsadan bahsediyorum.
  • üstten, alttan, ordan, burdan ders alanların başına gelen durumdur.
  • bir dönemde 14 ders aldığımda doğal olarak yaşadığım durum. işin ilginç tarafı, tüm bunlara rağmen cuma günümüzün boş olmasıydı.. ama gelin görün ki 4 güne 14 dersimi sığdıran ademoğulları, sırf cuma günleri boş kalsın diye çakışan derslerimizden birini boş olan cuma gününe alamayacaklarını belirtip otomatikman okulumu uzatmışlardır.
  • ders programlarının açıklanmasıyla, alttan hiçbir dersimin kalmayıp bu dönem için tüm derslerin ön şartlarını sağlamama rağmen, göründüğü kadarıyla iki dersimin aynı gün aynı saate konulduğunu görüp yaşadığım hadisedir. attığım mailler, aradığım bilgi işlemler fayda etmemektedir. tecrübeli bir itülünün acilen kutumu yeşillendirmesini istemekteyim. selam olsun itü ailesi!