şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eger dersin ismi modelleme ise, konuyu iyi sindirmi$ demektir talebemiz. (bkz: 3d modelleme)
 • kalemiyle oynayan,sıraya çiçek böcek falan çizen,arkadaşına silgi atan ya da boş boş bakmakla yetinebilen,son raddede -ki lise hayatıysa mevzu bahis lise son sınıfta-hocaların insiyatifini test çözmek yerine uyuyarak geçiren modeldir (ki ben her zaman son tipte olmayı tercih ettim)
 • efendim bu modeli kavrayabilmek için öncelikle derse giden öğrenci modellerini layıkıyla anlamak gerekir. temelde bu öğrenciler 3'e ayrılır;

  - öğrenmek için derse gidenler
  - dostlar alışverişte görsün misali derse gidenler
  - karı kız keseyim* niyetiyle derse gidenler*

  genel itibariyle ilk kesim dersi yalayıp yuttuğu, hocanın anlattıkları hafif kaldığı vakit motivasyonlarını kaybedip oflamaya, puflamaya, kalem oynatmaya başlarlar; tam dayaklıktırlar.
  ikinci kesim zaten göstermelik biçimde gittiklerinden "ilgili" izlenimi verebilmek için devamlı surette not alırlar ama bunların alfabesi genelde çin - japon ortak yapımı olur*, üstüne üstlük kriptoludur zat-ı alileri dahi okuyamaz sonradan. kendilerine pek hayırları yoktur, canları sıkılmaya başladığında hayırsızlıklarını etraflarına da bulaştırırlar, virüs gibi yayarlar dersten kopuşu.
  son gruptakiler ise dersin bitmesini pek de istemezler zira kesişin dayanılmazlığı benliklerini kaplar belli bir süre sonra. canları hiç mi hiç sıkılmaz...

  demek ki neymiş, derse karı kız kesmek, insanlarla yazışmak için gidenler sıkılmazlar, dersten kopmazlar.*
 • tam bir öğrenci prototipidir.
  eğer bir "öğrenci biblosu" yapılıp piyayasa sürülecek olsaydı gerçeğine benzemesi için bilhassa bu şekilde modellenirdi kanımca.
 • genelde cep telefonunun sarjı bir gunde biten insan tipi.
  (bkz: java games)
 • öğrenci için akreple yelkovanın statik konumda kalması durumu.."hadi bir ara verelim"cümlesinin sabısızlıkla beklenmesi hali..
 • derste konuşamadığı zaman sıkılır öğrenci. öyle durumlarda felçli gibi oturur. nefes almaz. hocayla uğraşmamak için dersi dinliyo gibi yapar. esnemekten yaşlanmış gözlerle öğretmenin suratına bakarak hayallere dalar. sıraya, kitaba, deftere bişeyler çizer/karalar. zaman da geçmek bitmez. ne lanet olaydır bu böyle lan.
 • sürekli zamanı kollayan modeldir, bildiğimiz tertemiz öğrencidir işte. önce bir şeyler karalar, daha sonra bu karalamalar iç dünyayı yansıtan şekillere* dönmeye başlar. zaman geçtikçe hocanın anlattıkları masaldan öte, size ilham veren bir ses haline gelir, çizilir de çizilir. bir süre sonra şekil kesmez sıkıntıyı, işte o zaman kelimeler dökülür kağıda. nitekim bu entrynin de doğuş hikayesi de böyledir, eve gelince yazılır, vesvesedir.
 • http://i.hizliresim.com/nz8pgy.jpg

  belki mal mal beklemek istemiyordur. olamaz mı*