şükela:  tümü | bugün soru sor
  • her yıl aynı salak salak slaytları izlemekten bıkmış ogrencilerin yapmış olduğu olay. bir üniversite hocası, kıçı kırık bir lise hocasının yapabildiğini yapamıyor. ne doğru düzgün ders anlatımı var ne de oğrencinin ilgisini derse çekme?

yaptığınız tek şey mal gibi masanızda oturup, 4 yıl oncesinin slaytını çocuklara izletmek ve okumak. bir de oğretmediğiniz yerden salak salak odevler vermek. neden? ogrenci dusunsun yapsin diyedir kesin. siktir oradan.

her şeyin dışında eğer ogrencilerle sosyal ve eglenceli bir bicimde dersini anlatiyor, ogrettigin bir yerden soru soruyor ve anlayisli oluyorsan zaten zamanla sınıfın ilgisi sana kayacaktır. buraya gelip boktan şov yapmanın alemide yok kimse kusura bakmasın.
  • robot hoca zamani geldi de geciyor, cinsel taciz mod off olsa bari
  • sinifa girer girmez, hocanin kursusune dogru yonelip, gunaydin hocam nasilsiniz diye sorma bahanesiyle, post-it kagidina yazdigi "uzerime teyp var, kaydediliyorsunuz" notunu, usulca masanin uzerine birakiverir.

fbi icin calisan ogrencidir efenim.
  • teknolojide ki gelişmeye paralel olarak giderek artan öğrenci davranışı. öğrenci açısından faydalı bir eylem. öğretim üyesini biraz tedirgin ediyor kabul etmem lazım, lafları seçerek kullanmak zorunda kalıyorum. yarın bunun ilerisi de olcak biliyorum, herkes görüntü alcak derste. artık elimizi kolumuzu nereye koycaz şaşırcaz, ama alışmak lazım. devir teknoloji devri.
  • ...
  • dersten gercekten birşeyler almak isteyen öğrencidir.
    yıllar sonra da bazı şeylerden faydalanmak isteyen öğrencidir, bence suç değildir tabi adam sadece dersin kaydını alıyorsa.sık sık yaptığım şeydir, tabi gidip salak salak şeylerin kaydını değil; sadece önemli olanları alır.

hocalarımdan birinin de haberi vardır.kendisine hocam geçen dersin kaydını dinledim dedim tepki vermedi, tabi herkese söylemek yemez. çaktırmayın tek tavsiyem bu.
  • derste ses kaydı almak suçtur. ogrenciye güven olmaz.
  • gittiği konserde anı yaşamak yerine sürekli foto/video çekenlerdir.
  • öğrenci eğer bir bilgi alışverişi veya tartışma ortamı yaratmak istemiyorsa acaba direkt bunun suçlusu öğrenci mi olmaktadır yoksa hoca mı? bu tartışılır.

her şeyden önce bugüne kadar gördüğüm bütün sevilen, dersleri kaliteli geçen hocalar sınavda kitap açtırıp, slayt'ı direkt öğrenciye verenler değil. ders esnasında kaliteli tartışmalar yaparak öğrencisine buldurmaya çalışanlardır. kısaca hoca ders esnasında bilmeceyi sorar, cevapları alır ve ardından doğru cevapları kendi söyler. işte öğrenci bu noktada dersi sevmeye başlar.

ancak

yeniden tekrarlıyorum öğrenci bütün bu etkenlere rağmen yine dersle ilgilenmiyorsa ve ciddi anlamda dersle ilgilenen tek bir öğrenci yoksa (2-3 hafta bu yöntemler denenmesinin ardından) hocanında dersle bir ilgisi kalmayacağı için herhangi bir slaytla da sunabilir, anlatmaya da bilir. parasını zaten ay başında alacaktır.