şükela:  tümü | bugün
  • dersi slayttan okuyup ders işlediğini düşünen hoca profiline karşılık öğrenciler not tutmak yerine slaytın fotoğrafını çekmeyi tercih ediyorlar. slayt her değiştiğinde ünlü görmüş paparazzi gibi foto çekiyorlar ama kafaları derste değil. dinleyemiyorlar hiçbir şeyi.

slaytları istiyorlar, veriyorsun, bu sefer aynı slaytlar dönem başında lostdiary hoca ders notları diye kırtasiyede spirallenmiş satılıyor. midterm and final questions-extended pack versiyonu bile var.

slayta konu başlıklarını koyup dersi olması gerektiği gibi karşılıklı fikir alışverişi içinde anlatıyorsun bu sefer de slayt yok mu diyorlar. yok diyorum. neredeyse hepsi yine dersi dinleyip dersi derste anlamak yerine ses kaydını açıyorlar. vizeden önce oturup dinleyeceklermiş...
    derste face, instagram ve baş belası snapchat uygulamaları ile trivia crack şu sıralar moda.. akıllı telefon akıllı ama gençlik bir garip.
    her şey canlı olsun, heyecanlı olsun, her şey eğlendirsin istiyorlar. sıkıldıkları bir şeyi hemen ileri sarmak istiyorlar. bir üniversite hocası ise bu talepleri nasıl karşılayabilir ki? o sanal dünya zaten hız ve heyecan bağımlılığı yapmış, 50 dakika ders tabi ki bayar!
  • her yıl aynı salak salak slaytları izlemekten bıkmış ogrencilerin yapmış olduğu olay. bir üniversite hocası, kıçı kırık bir lise hocasının yapabildiğini yapamıyor. ne doğru düzgün ders anlatımı var ne de oğrencinin ilgisini derse çekme?

yaptığınız tek şey mal gibi masanızda oturup, 4 yıl oncesinin slaytını çocuklara izletmek ve okumak. bir de oğretmediğiniz yerden salak salak odevler vermek. neden? ogrenci dusunsun yapsin diyedir kesin. siktir oradan.

her şeyin dışında eğer ogrencilerle sosyal ve eglenceli bir bicimde dersini anlatiyor, ogrettigin bir yerden soru soruyor ve anlayisli oluyorsan zaten zamanla sınıfın ilgisi sana kayacaktır. buraya gelip boktan şov yapmanın alemide yok kimse kusura bakmasın.
  • sinifa girer girmez, hocanin kursusune dogru yonelip, gunaydin hocam nasilsiniz diye sorma bahanesiyle, post-it kagidina yazdigi "uzerime teyp var, kaydediliyorsunuz" notunu, usulca masanin uzerine birakiverir.

fbi icin calisan ogrencidir efenim.
  • teknolojide ki gelişmeye paralel olarak giderek artan öğrenci davranışı. öğrenci açısından faydalı bir eylem. öğretim üyesini biraz tedirgin ediyor kabul etmem lazım, lafları seçerek kullanmak zorunda kalıyorum. yarın bunun ilerisi de olcak biliyorum, herkes görüntü alcak derste. artık elimizi kolumuzu nereye koycaz şaşırcaz, ama alışmak lazım. devir teknoloji devri.
  • ...
  • dersten gercekten birşeyler almak isteyen öğrencidir.
    yıllar sonra da bazı şeylerden faydalanmak isteyen öğrencidir, bence suç değildir tabi adam sadece dersin kaydını alıyorsa.sık sık yaptığım şeydir, tabi gidip salak salak şeylerin kaydını değil; sadece önemli olanları alır.

hocalarımdan birinin de haberi vardır.kendisine hocam geçen dersin kaydını dinledim dedim tepki vermedi, tabi herkese söylemek yemez. çaktırmayın tek tavsiyem bu.
  • derste ses kaydı almak suçtur. ogrenciye güven olmaz.
  • gittiği konserde anı yaşamak yerine sürekli foto/video çekenlerdir.
  • üniversite öğrencisi istiyor ki üniversitede o derse ait bir ders kitabı olsun, toplam 20 sayfa olsun, dersler 10 dakika sürsün, sınavlar kitap açık yapılsın, hoca önceden soruları versin...

biz de öğrenci olduk. ancak üniversitenin mantığı hocanın öğrencilerin ufuklarını genişletmesidir. bilgi ezberletmek olsa herkesin elinin altında google var zaten. karşılıklı fikir alışverişi ve tartışma ortamı esastır. ama öğrenci bunu istemiyor. hoca öğrencilerin analiz ve sentez yeteneğini ölçmek için bir yorum sorusu sorduğunda "işlemediğimiz yerden soru sordu" oluyor. slayttan okuyorsun suç, slaytı boş verip güncel örneklerle anlatıyorsun, dersi dinleyip not almak yerine ses kaydı yapıp uyuyor ya da sosyal medya takılıyor.

türkiye'de bir kaç üniversite hariç diğerlerinin hepsi endüstri meslek lisesi ayarında... ne yazık ki...