şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
182 entry daha
  • sanayide, tamircide, inşaatta, berberde, kuaförde, pastanede vb. yerlerde çırak olup
    'cennetten çıkma' tekniklerle eğitim öğretim alacak 'efsane nesil',
    'zorunlu eğitim' gayesiyle okullara doldurulursa,
    'performans puanlarıyla' liseden 'henüz okuma yazmayı bile sökmeden' mezun edilirse böyle manzaralarla daha çook karşılaşırız.
  • burada suçlu ne o çocuklar ne de öğretmen. burada suçlu herkes.
    çocuğuna fiske vurulunca ortalığı ayağa kaldıran veliler olmasaydı, şimdi öğretmen böyle ayağa düşürülmezdi.
    imama saygı gösterip, öğretmene göstermezsen, sonuç aynen böyle olur.
    hatta daha da beter olacak..
  • (bkz: herkes okuyacak diye bir şey yok)(bkz: herkes okursa kim amele olacak) bu ülkeye it kopuk da lazım, ama sınıflarda değil mümkünse birbirlerini yiyebilecekleri izbe köşelerde.
  • liseden mezun olalı 18 sene geçmiş..
    bizde tepinirdik gürültü yapardık edep adap nedir bilirdik öğretmene saygı gösterirdik en azından bunlar insan değil yaptıklarını bir halt sanan yarak bokları sadece bunlar büyüyüp evlenecek çocukları olacak sonra karısını kesecek çocuğunu dövecek zaman geçtikçe içlerindeki son insanlıkta yok olup gidecek maalesef..
  • öncelikle şunu şuraya bırakalım.

türk insanında, kendisini çevresine ispatlama ve gösterme hastalığının bir sonucu olarak ergen nesil böyle geliyor artık. gerçi onları da çok kınamamak lazım, aynı kafadaki insanları evlilik arefesinde de görüyoruz, bir yere zıkkımlanmaya gittiğinde de görüyoruz. bunlar için hayattaki en önemli şey, ''bakın ben buraya gidebiliyorum, bakın ben okulda ya da günlük hayatımda bunları yapabiliyorum'' dedirtebilmek.

2000 yılında, yaşadığım ilçenin, şöhreti biraz kötü lisesinden mezun oldum. kredili sistemde öğrenciler hakikaten bela idi. çok serseri tipli adam vardı. hatta 3 senelik lise hayatımda hafızam beni yanıltmıyorsa 2 kere farklı hocalar öğrenciler tarafından darp edildi. tehditleri saymıyorum. ama hu olaylar hiçbir zaman, hocanın önünde sigara, alkol içmek, eğitimci kimliğinin saygınlığını zedeleyecek derecede öğretmeni aşşağılamak, otoritesini tanımamak tarzında olmadı.

facebook ile büyüyen nesilin durumu ne yazık ki böyle. allah hepimize akıl ve ruh sağlığı versin.
  • bir kaç adet oç gördüğümüz video. öğretmenlere laf edenlerin hepsine bu tipler musallat olacak, inanıyorum. ya karısına, kızına salça olacak, ya yolda arabasını önüne kıracak, ya iş yerinde müdür olacak. ama bir şekilde öğretmenliği aşağılayan, suçlayan, yetki vermeyen her canlı bunların hatalarını tadacak. ben de zevkle elektronik sigaramı içerken bir kenarda, gülüyor olacağım.
  • olm o kadar diyoruz işte üremeyin diye.
  • lise hayatım tam bir çukur modundaydı.. anadolu meslek lisesi almanca motor bölümü. sınıfın genel nüfusu ne kadar piç, pezevenk, kopuk varsa hepsi idi. 25 erkek, 0 kız. abi neler gördüm neler lan.. yani ordan çıkıp nasıl iyi bir üniversite bitirebildim lan ben diye düşünürüm hep. kendimi aştığımı kendime bu sayede kanıtlarım. birkaç örnekle sınıfın durumunu anlatayım:

1) hoca sınıfta ders anlatırken dersin ortasında bir anda bağırarak yarrağını açıp sağ sola sallayan eleman. hoca sinirlenip nabıyosun lan sen deyince, ''hocam prostatım var'' diye inleyerek sigara içmeye kaçmak.

2) en üst kattan istiklal marşı sonrası dağılan kitlenin üzerine işemek.

3) ondan bundan haraç toplamak. özellikle alt sınıflardan tabiiki.

4) yemek isteyen öğretmene kantinden yemek alıp içine şimdi hatırlamak ve dile getirmek istemeyeceğim şeyler yapmak.

şu yukarda yazdıklarımın hemen hepsine bizzat şahit oldum. nasıl bir psikolojideymişim ki; o zaman sadece gülüp geçip, olm yapmayın lan yazık amk diyebilmişim. ama piçler beni çok severdi. iri yarı olduğumda okulda bi götlük yaptımı hemen benim yanıma kaçardı yavşaklar. hocalarla da aram iyiydi. çalışkan değil ama zeki öğrenci etiketindeydim. sigara içmediğimi herkes bildiğinden sigaralarını bana saklatırlardı. birkaç kere siktirin gidin amk deyince ''tamam lan sattın bizi'' moduna girerdi yavşaklar.. taşşak muhabbeti falan kurup bi şekilde kabul ettirirdi deyyuslar. işin ilginci hala görüştüğüm adam bunlar. çoğu evlendi. iş güç sahibi oldu falan. lan adam elinde çocuğuyla buluşmaya falan geliyor. 10 sene evvelki eleman bu mu amk diyorum..
  • ya yeni bir nesil değil ki bu, ben 90'larda lisedeydim, arka sırada tavla oynanır, sigara içilir, hatta esrar içilir, makaranın(?) her türlüsü yapılır, hele de öğretmen genç ve otoriteyi kuramıyorsa kendisine her çeşit hakaret de edilirdi...yani anlatacak çok şey var da, demek istediğim bu işler yeni işler değil...

okula, derse, öğrencilere ve öğretmenlere saygısızlığın merkezi türkiye...
  • lisede bir sınıfımız vardı yemin ederim tımarhane yanında çok lüks kalırdı. tarih dersine gelen ufak tefek kısa boylu komik yüzlü kadın bir hocamız vardı kolpaçinodaki yürüyen cinsellikliğin aynısı. tipitip sakızının üstündeki resim gibi birisi. bu hocamız sessiz sakin birisiydi sınıf da hayvanat olunca hayvan sesi çıkaranlar mı ararsınız kafayı sıraya yaslayıp f1 sesi çıkarıp yarışanlar, birbirine tebeşir atanlar, uyurken kim f1 sesi çıkarıyor lan deyip ayağa kalkıp 3 5 tokat atanlar. kadın en son bir gün çıldırdı ağlayarak müdüre gidiyorum dedi sınıfın amigosu: rahat olun beyler tuvalete gitmiştir yüzünü yıkayıp gelir demişti kadını takip ettik cidden de wc ye gitmiş. özledim be
37 entry daha