şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • hayır kardeşim eskiden böyle değildi kimse kusura bakmasın. eskiden ülkücü ve sol görüşlü öğretmenler disiplinliydi onların bi dersinde bunları yap bakalım 1 hafta sıvıyla beslenecek hale gelirdin o göt korkusuna da yapamazsın. siyasetle ne alakası var demeyin bizzat içinde olan biri olarak şimdi ki bu akp li öğretmen tayfası aklı eğitim ve öğretimden başka her şeyle meşgul olduğu için disiplini sağlayacak hocaya da etmediğini koymadığı için bu haldeyiz.
  • rastgele uremenin kesinlikle engellenmesi gerektigini bize gosteren bir baska video daha.
  • oy kaygısıyla yönetilen bir devletin mahsulüdür.
    vatandaşa yaranıp oylarını almak için sistemi vatandaşa köle etmenin sonucudur. doktor döversin, polis, öğretmen döversin ama devleti yöneten adamlar, memur vatandaş için vardır birinci önceliğim vatandaşın memnuniyetidir, der aslında kastettiği oydur. burada bir deceye kadar haklıdır ama kardeşim senin insanın hak nedir özgürlük nedir bilmeyen insanlar. e haliyle cahil insan oyunun gücünü görünce de sistemi böyle maymun eder.
  • ulan sanki önceden liseler süperdi. eğitim kurumlarına daha iyi insanlar sokacaksın. daha türkçe bilmeyen insanları türkçe öğretmeni yaparsan bir sonuç alamazsın.
  • bu durum yeni değil ki. özellikle meslek liseleri bildim bile böyle. fakat zorunlu eğitim sisteminin acilen yeniden düzenlenmesi gerektiği ortada. öğrenciler bir sürü dersten kalınmasına rağmen sınıf atlatılıp mezun ediliyor. zorunlu eğitim tabii ki kaldırılmaz, fakat okumayacak insanı zorla sınıfa sokmanın alemi yok. başka bir yöntem uygulanmalı.
  • öğretmenlerin yeteri kadar "tecrübeli", "donanımlı" ve "zeki" (seçilmiş) olmadığı, sınıfların da kaldırabileceğinden kalabalık olduğu ortamlar için, gayet olağan bir durum.
    endüstri meslek lisesi örneği falan vermeye de gerek yok; ben kadıköy anadolu lisesi mezunuyum, hem de anadolu lisesinin anadolu lisesi olduğu, sınava giren öğrencilerin sadece creme de la creme; ilk 1/100.000'nin belki girebildiği zamanlardan.

o kadar sıkı ve donanımlı hocalarımız vardı ki, seviyesi onlardan düşük, yeni mezun ya da tecrübesiz, hele hele donanımı bizden düşük (özellikle lisan) bir öğretmeni yanlışlıkla yakaladığımız zaman, ağzına sıçardık resmen. kızmaca yok; daha yaşlar 12! ders sırasında top oynadığımı da, bağırarak şarkı söylediğimi de, gencecik hocaları ağlatarak sınıftan kovaladığımı da bilirim. sorun bizde de değildi üstelik. yetersizlerdi, şimdi artık daha da yetersizler...
  • meslek lisesi ogrencileri için sıradan bir gün.
    asıl trajikomik olan meb gözetmensiz sınav yapmaya başladı liselerde.bu meslek lisesi öğrencileri sinav kağıdına “yazdığım cevaplarin kopya ile olmadığına onurum üzerine yemin ederim” yazıp imzalıyorlar..
    onurum diyor evet onurum *
  • 1994 esenler ibrahim turhan lisesi mezunu biri olarak, bana lise günlerimi hatırlatan ergen davranışı. bizde de böyleydi, hala hiçbir şey değişmemiş.

haa o zamanlar öğretmenlerin dövme ve disipline verme hakkı vardı, biraz daha çekingen davranıyordu öğrenciler. en azından öğretmen sınıfa girince aya kalkıyormuş gibi yapıyorduk. ama, bu ve daha beteri sahneler hep yaşanıyordu derslerde.
  • liseler zorunlu olmamalı. bu piçler dışarıda daha başarılı olur.
  • sistem öğretmenin elini kolunu bağlamış;

veliyi de öğrenciyi de şımarttıkça şımartmış,

ne bekliyorsunuz ki?

bu zavallı öğretmenim biliyor ki; orada ağzını açıp kendisine yapılan saygısızlık için iki kelam etse, karşıdaki yaratık kendisine okul çıkışında veya hatta ders içerisinde sözlü hatta fiziksel tacizde ve şiddette bulunacak, eğitim sistemi ve sistemi yönetenler ne öğrenciye ne de velisine doğru düzgün bir yaptırım uygulamayacak, öğretmenim de kendisine yapılan saygısızlığın verdiği psikolojik travma ile türlü türlü embesillerin, yaratıkların kaynadığı sınıflara girecek.

lanet olsun böyle sisteme diyorum. eğitim kara tahtalar ile de yürür gider, akıllı tahta koymak, öğrencilerin ellerine tablet vermek değildir modernleşmek;
    öğretmenin saygınlığını, öğretmenin kalitesini ve değerini korumak ve korumasına imkan sağlayabilecek ortamlar oluşturmaktır modernleşmek.