1. vardır muhakkak her sınıfta bunlardan bir iki adet. hocaların gözüne girmeye çalışmanın dik alasıdır ve ne yazık ki hocalar bile bu tiplerden tiksinirler. neymiş efendim, gürültüden dersi anlamıyormuş. hadi ordan! şimdi noluyor koskoca sınıfa "susar mısınıııaz" deyince? susuyor mu sınıf? kim takar seni şeyine diyip, küstah kahkahalar atıp daha feci gürültü yapmıyorlar mı yani. sana mı düşmüş bunu yapmak koskoca örtmen dururken orada.

bu tipin, ne tahtaya konuşanları yazandan, ne hocanın çantasını taşıyandan, ne öğretmenler odasına zırt pırt girip çıkandan, ne taktire puanı yetsin diye not dilenenden hiçbir farkı yoktur. o anahtar kelimede buluşmaktadır hepsi.

(bkz: yalakalık)
  2. zannımca yalakalık bir hayat felsefesi olduğu için tüm hayatını bir yalaka olarak geçirecek olan öğrencidir.
  3. "-arkadaşlar susar mısınız öğretmenin ne dediğini duyamıyoruz.." diyerek bi gözü onu kutsayarak bakan öğretmende , bi gözü de sınıfta ona tiksinerek bakan öğrenciler tarafında olan bir deccalımsıdır.
    aferim çocuum.
  4. orada olmasinin sebebinin hocayi dinlemek oldugunu bilen akli basinda ogrencidir. yanlis olanin dogru oldugu memleketimde inektir, yalakadir.. * * *
  5. hocayla dalga geçip keh keh gülmekten en bi zevk alan öğrencidir bu yalaka aynı zamanda.
    önce "sussun bi dakka ya" diye bağırır, ardından sağındaki arkadaşına "bak bak nası götü kalktı" der hoca için. sonra gülerler. keh keh.
  6. aklımda şöyle bir çağrışım yapıyor: önden ikinci sırada oturan kız. bir ara sınıf başkanlığı da yapmıştır. çok yüksek bir not ortalaması vardı ama ilerleyen yıllarda vasat bir üniversite kazandı. şimdi evlenmiş, bankada çalışıyormuş.
  7. tek amaci dersi dinlemek olup, dersi dinlemedigi halde sinavlarda kötü not alinca cingar cikaran, bir de üstüne dersi dinleyip iyi not alanlara bok atan ögrencilere gicik olan `derste sinifi sustururken yalakalik yapmayan ogrenci` tipiyle karistirilmamasi gereken ögrencilerdir.
    bu yalaka ögrencilerin amaci aslinda sinifi susturmak falan degildir. hem saatlerce ders calisip, hem anlamadigi yer varmis bahanesiyle hocanin odasina gidip, hem de dersi dinleyerek alamadigi notu bir de yalakaligi alet ederek almaya calisir bunlar. bi hocanin cikip da "sanane evladim" demesini beklemisimdir böyle tiplere ben hep...

derste sınıfı susturan yalaka öğrenci hakkında bilgi verin