şükela:  tümü | bugün
  • kimilerince dert anlatmaya tarcih edilen durumdur.
    (bkz: derdini kimseyle paylasmayan insan)
  • (bkz: ders dinlemek)

kimi zaman eşanlamlı
  • herkesin yapabileceği, kolay bir şey değildir. eğer karşınızdaki kişinin derdini sıkılmadan saatlerce dinleyebiliyorsanız, ona değer veriyorsunuz demektir. yeri gelir çözüm önerileri getirir, empati de yaparsınız. karşılıklı sevgi ve güvenin sonucudur bir nevi. yeter ki, her iki taraf da birbirinin kıymetini bilsin.
  • eğer o dert için hiç birşey yapamıyorsam kendimi çok eksik hissettiren eylemdir.yinede dinlenmesi gerekir hiç değilse rahatlar adam değil mi?
  • kendi derdini unutmanın yöntemidir. insanların o kadar büyük dertleri var ki, onların dertlerinin yanında bizimkiler çok ufak kalıyor. bunları duymak insana şükrettiriyor ve mutlu olmasını sağlıyor dinleyen kişinin. aynı zamanda derdini paylaşan insan rahatlıyor ve belki birlikte çözüm bulabiliyorsunuz. en azından derdini dinlediğin kişinin derdine ortak olarak onun yükünü hafifletiyorsunuz. özetle dert anlatmak ta, dert dinlemek te iyidir.
  • arkadaşlar, dostlar arasında iyi bir dinleyici olmanın bir göstergesidir fakat bazen insanı fazlasıyla yoran bir durumdur. hele bir süre zaten sadece dertlerin dinlenmesi için aranıyorsanız vay halinize. bide bunun siz dertliyken anlatmaya çalışırken kimsenin dinlememesi ya da dert anlatacağınız kişinin sözünüzü bölüm kendi dertlerini dinletmeye çalışması gibi bir durumu da vardır. bütün bunlara rağmen dozunda olacağı sürece zararı olmayan eylemdir.
  • şu şekilde çalışır; dertli kimse derdini anlatır dert dinleyen bir çözüm sunar bir de teselli eder sonra evlere dağılınılır. bu işin "rajonu" budur. fakat gel gör ki bende olmuyor. neyin var" anlat diyorlar, anlatıyorsun "boşver" diyorlar...
  • ululardan bir ulu velilerden bir veli değilseniz sıkıcı bir aktivitedir. hele ki kollektif şekilde dertlenmenizi dikte eden, kendi derdinden bahsederken biz biz diyen birileri varsa gel de sıkılma allahın ruh emicisinden. bencillikten ölesiceler bi boku da anlatmadan kendi kendilerine çözemez, yaşam enerjinizi alırlar.
  • sevdiğiniz birine yardım edebilmektir. mesleğim dolayısıyla da en çıplak dertlerini anlatır insanlar bendenize. hem sempati kurup yandaş, duygudaş olup mevzuya birlikte sövebilmek hem de resmin büyüğünü gören kişi olarak ayna tuttuğunuzda bir işe yarar, demedi demeyin.
  • dilimize yerleşmiş bir sık yaptığımız eylem. ama arkadaş ben anlamıyorum dert anlatanlar neden bu kadar kayıtsızca büyük bir genişlik ve rahatlık içinde dert anlatıyorlar. neden mesela böyle bir durumda dertli kişi inanılmaz bir goy goy rahatlığı içinde olup saatlerce kafa ütüleyebiliyor. derdimi anlatacak olsam kısa keserim sadede çabuk gelirim. herkesin bütün şikayetlerini dinlesek ne olurdu halimiz merak ediyorum.