şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bahsi geçen dönemde fikir üretmiş, ortaya eser koymuş filozofların heykellerine, resimlerine baktığımız zaman anlayabildiğimiz durum. bilindiği üzere bugünün düşünen, kafaya takan, dert tasa ve gam keder sahibi olan insanlarının en önemli özelliklerinden biri saçlarının dökülmesi ve bir zaman sonra da kel olmalarıdır. ama sizce gerçek bu mu? ya da bu gerçek mi?
    isterseniz birkaç örneğe göz atalım. felsefe denince akla gelen ilk isimlerden olan platon. kendisinin şöyle çizimleri de var fakat burada yaşının bir hayli ilerlediğini ve yine de tam anlamıyla kel olmadığını belirtmekte fayda var. bir diğer örneğimiz sokrates. bu beyimizin de saçlarında bir dökülme mevcut ama gördüğünüz gibi sakal ve bıyık kullanımıyla bunu kamufle etmeyi başarmış, zaten bu üstlerdeki açılmanın da yaş kaynaklı olduğu çok belli. eğer tatmin olmadıysanız bir de antik dönemden olmasa da tarihin en dertli tasalı adamlarından biri olan friedrich nietzsche'ye bakalım. hiç fena değil... saçları yukarı taradığı için öndeki açılma biraz ön plana çıkmış, o kadar.
    günümüzden bir örnek vermek gerekirse slavoj zizek'e bakabiliriz. saçı başı dağıtarak kelleşmeyi gizlemeye çalıştığını öne sürüyorsanız, allah'tan korkmanızı rica edeceğim. kendisi de yaşına ve düşünce oranına göre ziyadesiyle kıllıdır.
    bu da demek oluyor ki felsefe saç dökmez. düşünmek, dert sahibi olmak stresi beraberinde getirse de saç dökülmesinin temel sebebi değildir. bu entry, sizi saç dökülmesi ve kırışıklık gibi fiziksel durumlarla korkutup düşünmekten soğutmayı amaçlayan küresel odaklara bir tepki olarak yazılmıştır.