• çok çok ama çok gereksiz bir eylem. yani sen gidip niye özelini elaleme anlatıyorsun. insanoğlu çiğ süt emmiş. bugün dostun olan yarın düşmanın olur. sonra seni aleme ifşa eder, sırlarını aleyhinde kullanılır. annenle bile dertleşmeyeceksin ya. ben sana dediydim tribine griyorlar sonra hiç o triplerden çıkamıyorlar biliyorsun.
  • bir nevi karşındakine elindekileri söylemektir. benim elimde bunlar var dersin, açarsın kağıtları. o masaya kimle oturduğun çok önemlidir. kimi; dertlerinin büyütecini kırar atar, senin kendine oyununu bozar ve seni kurtarır. kimi dertler vardır; konuşamazsın, konuşsan da anlatamazsın. biri gelir; sen konuşmadan, dinler, anlar, öper. o kişi genelde annedir. bazen sarhoş olursun, şarapla dertleşirsin. çok güzel sırlar alır, çoğu insan ona sarılmış ağlarken bulur kendini. en güzel dertleşme dalgalarla yapılır. deniz senin sırrını saklar ama sırrını senden alan dalga kaybolup gitmiştir. her dalga senin kıyındaki kırık dökük kelimeleri de alır ve kayıplara karışır. dertleşmek ruhun artık fırtınalara dayanamayıp, çoğu yerde taşmasıdır. bunu en iyi deniz anlar..
  • 4 yaşındaki kızımla aramda geçen diyaloglardır.

s:neden suratın asık? mutsuz gibisin?
    u: içimden öyle geliyor.
    s: neden?
    u: söylemek istemiyorum. zaten söylesem de bunu çözemezsin.
    s: çözemesem de anlatabilirsin.
    u: çözemiyeceğin bir şeyi neden anlatayım ki?
    s: çünkü bazen çözülmese de bazen sorunu anlatmak rahatlatır. bazen anlatırken çözümü sen bulabilirsin, bazen anlattığın kişi bulabilir. ama çözüm olmasa da anlatmak rahatlatır. hatta bir adı var bunun.
    u: neymiş?
    s: dertleşmek. benimle dertleşir misin? çok mutlu olurum sorunu bana anlatırsan.
    u: tamam.

hamiş:anlattı, çözemedim.
    (bkz: aşk beşgeni)
    (bkz: paylaşılamayan erkek)
    (bkz: sınıftaki tek erkek olmak)
  • burası dahil hal hatır soran eden samimi kişileri tenzih ederim.

bunu bile kendi çıkarına alet etmeyi başaranlar var bravo. kimi konuyu kendine çevirir seni dinlemez. kimi manitacılık kovalamak için fırsat görür. kimi kendi derdini unutmak için seninkine sarar. kimi duygusal patronluk taşlar şöyle yap böyle et diye.

kimi de bayağı senin derdinden içten içe keyiflenir fesat oç.
  • iyi niyet yetmez bunun için, samimiyet gerekir. bazılarıyla dertleşmek diye konuşur, bittiğinde yanılsamanızla baş başa kalırsınız. karşınızdaki içinizi hissetmeye açmamıştır o zaman kendini, iç dengesini ve aranızdaki mesafeyi özenle koruyarak, lakin bütün iyi niyetiyle sizi içine düştüğünüz olumsuz düşüncelerden arındırmak için, kendi iç dengenizi kendiniz bulasınız ve bu güzel steril ilişki inşallah bir ömür sürsün diye incelikli yumuşak karşı argümanlar donatmıştır yalnızca.
  • eğer gerçekten salt sizi dinlemek isteyen birisi varsa karşınızda, sıkıntılarınızdan bir an da olsa uzaklaşmanıza yardımcı olan eylem. bu devirde dert çekenin yanında adam bulmak zor.

ulan zaten sorunum yokken, hayat toz pembe gözüme. yalnız olsam da olur. mühim olan sıkıntılı anlarımda insanların etrafımda olması. malesef, kuş misali uçuyorlar bir anda ortada bir sorun olduğunda.
  • bazen bir erkeğin derdini açıp, derdini paylaşmak istemesi onu erkeklik tahdından indirip küçük göstereceğine inanan bazı insanlar tarafından yadırganır ve onur kırıcı bulunur. oysaki bir insan olarak erkeğinde ihtiyaç duyabileceği, hiçte onur kırıcı olmayan, gayet insanı olan bir eylemdir.
  • insanın içindekini, yaşadıklarını, hislerini, anlatmak istediklerini, yakın gördüğü kişiye, sansürsüz olarak anlatmasıdır.

dert ortağı zor bulunur.

dinlemesini bilen, soruna bir çözüm getiren kişilerin sayısı azdır, çünkü, çoğu kapışılmıştır...
  • insanın şahsen kendisinin bir bütün olarak derde dönüşmesidir "dert"leşmek.
  • sıkıntıyı birisiyle paylaşmak.
    herkesin etrafında vardır bir/ birkaç/ bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar güvenebilinecek dost ya da aile bireyi. işte bu insanlardan medet ummaktır dertleşmek. başınız sıkıştığında, zorda kaldığınızda bazen sadece konuşarak rahatlama yöntemidir. sorunu ortadan kaldırmasa bile kesinlikle azaltır. zira içine atarsanız gün olur taşıyamaz hale gelirsiniz. ama dertleşeceğim derken kimseyi de (bkz: güzin abla) moduna sokmamalı.
    ve dertleşeceğiniz insanı iyi seçmelisiniz. zayıf yanınızı ortaya koyacağınızdan mütevellit suistimallere açık bir hale gelirsiniz. malümunuz kötü niyetli insanlar oldukça artmış durumda.
    aman dikkat yani.
hesabın var mı? giriş yap