• unesco tarafından "yaşayan insan hazinesi" ödülü verilen, günümüzde yaşayan en kıymetli ozanlardan birisi.
  • 15 ocak 1962 tarihinde urfa'nın kısas köyünde doğdu. asıl adı veli aykut'tur. dedesi ahmet baba ve babası, asıl adı hamdullah olan aşık büryani'dir. küçük yaşlarda aşıklık geleneğini ve bağlama çalmayı öğrendi.

ilk ve ortaokulu köyünde, liseyi ise urfa'da bitirdikten sonra yükseköğrenimini ankara'da tamamlayan dertli divani, hem kendi şiirlerini hem de babası ya da başka aşıkların şiirlerini bestelemektedir.

mahlasını oluşturan dertli bölümünü 1978 yılında emrullah efendi, birkaç ay sonra da evlerini ziyaret eden bektaş efendi ise divani bölümünü verdi. böylelikle dertli divani mahlası tamamlanmış oldu. daha 16 yaşındayken söylediği doğaçlama deyişlerin de bu mahlası almasında önemli bir etkisi oldu.

türküleri birçok sanatçı tarafından söylenen dertli divani türkiye ve türkiye dışında birçok konser ve toplantıya katıldı. bugüne dek tek başına 4, grup olarak da 6 olmak üzere toplam 10 adet albüm çıkardı.

ozanın kendisine ait ilk kaseti 89 yilinda divane gönül, 92 yılında diktiğimiz fidanlar, 96 yılında duaz-ı imam ve en son 2000 yılında ise serceşme adlı kaseti piyasaya çıktı.

120'nin üzerinde söz ve müziği kendisine ait eser bulunmaktadır. derleme eserlerinin sayısı ise 60'ın üzerindedir. sözlü eserlerinden bazıları; zülfü livaneli, arif sağ, ilyas salman, belkıs akkale, sabahat akkiraz, güler duman ve bir çok sanatçı tarafından seslendirildi. söz ve müziği kendisine ait olan eserlerinden bazıları ise: urfa semahı (pervaz kısmı), duaz-ı imam, altım üstüm kaç kuruşluk, diktiğimiz fidanlar.

dertli divani, halen ankara'da ikamet etmekte olup çankaya belediyesinde çalışmaktadır.$u eserde kendisine aittir:

altım üstüm kaç kuruşluk

altım üstüm kaç kuruşluk
    efsaneyim, efsaneyim
    aşık olmak dile kolay
    bahaneyim, bahaneyim

aşığın gönlü külhanda
    çok marifet vardır onda
    iki kapılı bir handa
    mihmaneyim, mihmaneyim

durmaz eser aşkın yeli
    buna revan çeşmim seli
    ben bir günahkar kul dertli
    divaneyim, divaneyim
  • kendisinin postta oturduğu bir cem ayinine katılmışlığım vardır. yaşayan alevilik açısından çok önemli bir değer. güzel bir üçlemesi aşağıdaki linkte;

http://www.youtube.com/…ld4kowwkni&feature=youtu.be
  • 2010 yılında neşet ertaş ile birlikte unesco tarafından "yaşayan insan hazinesi" olarak seçildi. neşet ertaş abdallık geleneğini sürdürmesindeki ustalığı, dertli divani ise aşıklı-zakirlik geleneğini sürdürmedeki ustalığı nedeniyle bu ödülü aldı.

bu arada yeni albümü çıktı (bkz: hakisar)
  • saygı duyulası yorum sahibi.. sakinleştirici ve dinlendirici ses sahibi..
  • alevi-bektaşi edebiyatı ve alevilik konusundaki bilgi birikimi ile dikkat çeken takdir edilesi ozan. trt nin makam-ı hüseyin programında seslendirmiş olduğu "hakka aşık olan kimse" ve yine trt nin ulu ozanlar belgeselinin fuzuli bölümünde seslendirdiği "bad-ı sabadan gayrı" adlı eserlerle beni benden almıştır.
  • ayıptır söylemesi yeni keşfettim kendisini. ve abartmış gibi olmayayım ama biraz ali ekber çiçek, biraz davut sulari, biraz da erkan oğur tadı aldim. o kadar sevdim.

http://www.youtube.com/watch?v=bhu-5hopg7s&ob=av2e

http://www.youtube.com/watch?v=k7681y9ffyq
  • bugün erenlere gurban'i yorumlayisiyla, insandan bagimlilik yaratan aşık-i ali. cok sukur.
  • derdini sevdiğimdir, candır, gerçek bir sazendedir.
  • deyiş,semah gibi alevi-bektaşi kültürüne ait değerleri mistik, ruhani bir sesle yorumlayan insan. nurhak semahına klip çekmiştir...
hesabın var mı? giriş yap