şükela:  tümü | bugün
  • güzel bir neşet ertaş türküsüdür, tesellisidir

ey garip gönüllüm dertli yoldaşım
    niye belli değil, baharın kışın
    var mıdır sormazlar ekmeğin aşın

zengin isen ya bey derler ya paşa
    fukaraysan, abdal derler, ya cingen haşa
    fakir isen abdal derler, ya cingen haşa

kim onun halını sormuş demezler
    cahilin gözünde hormuş demezler
    gariplere kim iş vermiş demezler

sen de bir insansın insanlar gibi
    haksız kazancınan sürmedin demi
    insanlığın kuralları böyle mi

o hakk’ı tanımaz kul kandıranlar
    insanlığın gıymatını* ne anlar
    o hakk’ı tanımaz kul kandıranlar
    insanlığın ne olduğunu ne anlar
    insanlık varlıkla olur sananlar

boş durmak günahtır çalışmak sevap
    çalış ne duruyon, sen de bir şey yap
    çoğalır yoldaşın, gör nice ahbap

garibim engin ol, uyma cahile
    şeytanın kazancı nafile hile
    sana ad takarlar üzülme bile

• "zengin isen ya bey derler ya paşa" diyerek asalet ünvanlarının nasıl dağıtıldığını tek cümle ile yansıtmaktadır bize.
  • bu teselliyi niran ünsal da seslendirmiştir
  • şaheserdir. neşet ertaş'a en büyüğünden saygılar.
  • hüseyin uğurlu tarafından da seslendirilmiş neşet ertaş başyapıtı.
    https://www.youtube.com/watch?v=yrvrlnfej38
  • hani kitaplar için söylenen bir söz var ya, ''ölmeden okunması gereken eser'' diye, işte bu şarkı da ölmeden dinlenmesi ve sindirilmesi gereken bir eserdir...

eline, koluna, yüreğine sağlık neşet abi...
  • "cingen" değil "cingân"dır türküde geçen sözcük.
  • bu türküyü dinlemeden başlayacağınız bir hayatta, şu 5 dakikalık türküye sığan dersleri almanız tam olarak 34 yıl kadar sürüyor. tavsiyem kulak kabartın.
  • herkes bu türküyü günde bir kez dinlese iki üç yılda ekonomik olarak japonya, ahlaki olarak da cennet oluruz.
  • benim bu türküyle alakalı yaşanmış bir hâtıram vardır. ne zaman neşet emmi'nin işbu türküsünü dinlesem göynümde o kötü hatıra canlanır. böylece niçin insanları tanıdıkça hayvanları ve bitkileri daha çok sevdiğimi müdrik olurum.

benimle görünürde güya aynı dinden olan bir yobazın neşet emmi hakkındaki düşüncelerini anlatacağım. dindaşmış, sofuymuş. senin gibi sofu olmaz olsun!

işte beni hemşehrilerimden tiksindiren bir vâkıa bu. çok var ama bu da onlardan bir tanesi. böyle namussuz, böyle ahlaksız, böyle yobaz, böyle beş para etmez bir yermiş meğer benim memleketim de haberim yokmuş.

beni insan ırkından, hassaten de günümüzdeki sığ müslümanların hayata bakışından tiksindiren bir şey bu.

neşet ertaş rahmetli olmuştu ve mütevazi bir neşet emmiyi anma gecesi düzenlenecekti. tabii ben de gitmek istedim. gitmeden evvel bir yerde oturuyordum. akşam namazını kılıp öyle gideyim düşüncesindeydim. çünkü akşam vakti çabuk geçiyor. yanımda da bir yobaz var. namaz dedi herşeyden önemli. namazın her şeyden önemli olduğuna lafımız yok. fakat bu sığ herif bakın sonra bana ne dedi. yani ben ona bir şey demeden o kendisi böyle konuşuyor.

"bunlar (abdallardan, yani neşet emmi de abdal ya hani, onu diyor) zaten namaz kılmaz, içki içerler, çalgıya düşkündürler. namaz daha önemli, geç gitsen ne olur, hiç gitmesen ne olur?!"

buna benzer saçmalar savurduydu işte. tabii ben ona cevap vermedim. bu huyumdan nefret ediyorum. böyle şerefsizleri o an itin götüne sokamadığım için de sözlüğe girip içimi döküyorum. hazır cevap olamadığım ve böyle kaba softa, ham yobaz şahıslara sopa atmış gibi sözler söyleyip onları göt edemediğim için kendimden tiksiniyorum.

ulan adam namaz kılar kılmaz, hem nereden biliyorsun kılmadığını? sen kılıyorsun ama ölmüş insanı dedikodu ederek daha büyük bir günaha girdin. neşet ertaşı herkes seviyor. seni ise hiç kimse tanımıyor. bu münafık bir de şairim diye geziniyor.

neşet ertaş'ın içki içmesi falan tenkid edilebilir fakat uluorta değil; bunu ibret için kendi nefsine söylersin, başkalarına değil! insanların hatasını/günahını açığa vurmak kadar namussuzca bir hareket olamaz! böylelerine hemşehrim oldukları için hele daha çok sövüyorum, ölene kadar da sövmeye de devam edeceğim. gerçi ben kayserinin yerlisi değilim, hasbelkader burada doğmuşum sadece, o kadar. iyi ki gençliğim, en güzel günlerim bu şehirde geçmedi. yoksa ben de bunlardan daha yobaz, daha paracı olurdum. zihniyetini siktiklerime bak sen, neşet ertaş namaz kılmazmış ha, ulan götveren, sen kıldın da ne oldu? insanlık için bir tek kayda değer sözün yok!