şükela:  tümü | bugün
 • segah baslayip, nihavend makaminda biten, degismeli bir sarki
 • sürece ilişkin ruh hali değişikliklerini, içerdiği iki farklı makamla karşılayan ve ancak zeki müren yorumu ile başlayıp, rakı ile devam edildiğinde makam geçişlerine eşlik edilebilecek, yerden yere vuran eser.
 • münir nurettin selçuk yorumu gönül telimizi titretenlerdendir.

  "ayrılık ölüm gibi, giden gelmiyor leyla..."

  http://www.youtube.com/watch?v=w5morekweqy
 • ölümsüz eserlerden biridir türk sanat müziğinde. saadettin kaynak öyle enfes bir eser kazandırmıştır ki hem segâh hem hüzzâm hem nihâvent hem de değişmeli usul'de ortalığı yakıp yıkmıştır.

  hadi hepsini geçtim şu son sözler neyin nesi ya rab...

  "gülüm, yaprağım soldu
  gönlüme hazan doldu
  bir ömür harap oldu
  onu bilmiyor leyla..."

  sevgiliden ayrılmanın verdiği üzüntüyle gönlünün hazan dolduğunu söylüyor... öyle bir sevgidir ki onun gözünde bir ömre bedeldir. ve onu kaybetmenin verdiği acıyı kendi ömrünün harap olması olarak görüyor. hep aranan ve her zaman özlemi duyulan o sevgilinin bundan habersiz olduğunu haykırıyor son nefeste...
 • gökten üç makam düşmüş, biri rakıyı, biri suyu koymuş, üçüncüsü mendil getirmiş, sonra zeki müren dirilmiş, aha şu yeşil koltuğa oturmuş, nası güzel söylüyor, sanırsın ki mupmutlu bi masal anlatıyor, ayrılık ölüm gibi, giden gelmiyor leyla?, mutlu bir masal anlatmıyor, ama gülümsüyor zeki müren, gülümseyerek söylüyor, allahtan, yoksa içemezdik, yoksa ağzımızı bile açamazdık, ölüverirdik şuracıkta, "üzgünüm leyla, ama senin üzüntün bile biraz hoşuma gidiyor" der gibi, mazoşist gibi, polyanna gibi, duyuyorum gülümseyerek söylüyor, büyümüş de küçülmüş ya da ölmüş de dirilmiş gibi
 • "sikip bayıltmak" tabiri tam olarak bu şarkının yaptığı şeyi ifade etmek için yaratılmış gibi.
  sevgili saadettin kaynak, sevgili vecdi bingöl, bu ne biçim şarkı? biliyorum komple ölmediniz ve kesin yukardan bi yerden beni gülümseyerek izliyorsunuz. manyak mısınız oğlum? neden böyle bi psikopatlık yapıyorsunuz ki? emin olun gelince çok daha detaylı konuşucaz ve ben şu an hiç gülümsemiyorum sevgili sado ve vecotti, ayriyetten bi hayli de sinirliyim.
  :| böyle bişi yapılmaz.
  nerden sardıysam amına koyayım ya.
 • fatih erkoç ve sertab erener aynı dönemlerde çıkarttıkları albümlerde seslendirmiş. kim daha iyi yorumlamış derseniz, fatih erkoç üstün geliyor. hacı şarkı zaten tam rakı mezesi, bi de içli söyleyini, ruhuna dokunanı bulunca fevkaladenin fevki oluyor, bülent ablası.
 • sertab da okumuş bunu. ama parça o kadar ihtişamlı ki, bu ihtişam, sertab'ı bile ezmiş geçmiş. sertab'a üzüldüm.
 • bir şarkı ne kadar iyi olabilir sorusunun cevabıdır belki de. tam olması gerektiği gibi, kıvamında. gece gece daha iyi giden.

  dertliyim ruhuma hicrânımı sardım da yine
  inlerim şimdi uzaklarda solan gün gibiyim

  gecenin rengini kattım içimin matemine
  sönen ümid ile günden güne ölgün gibiyim

  bahtımın yıldızı sanmıştım seni
  sensiz karanlıktır her günüm leyla

  ayrılık mecnun`a döndürdü beni
  dertliyim yürekten, üzgünüm leyla

  sevda yaman bir çile çekenler düşer dile
  ayrılık ölüm gibi giden gelmiyor leyla

  gülüm yaprağım soldu gönlüme hazân doldu
  bir ömür harâb oldu onu bilmiyor leyla