• hakkında yıllardır tevatür eksik edilmeyen muzik adami. bana gore peygamber sabrına sahip bu memleketin kalite ortalamasının çok üstünde biri. malum memleketin komplo teorisyen erbablarinda utanma hic olmadi. adamin ne egoistligi ne hirsizligi ne gay olup olmadigi birakilmadi. murathan mungan ile iliskisi olduguna kadar uretilmeyen iddia kalmamisken hicbirine birgun bile donup cevap vermemesi takdire sayan bisi. heyhat, "nedir derdiniz abiler? tevatür ve şehir efsaneleriyle varmak istediğiniz yer neresidir?" diye de sorasi gelmez mi insanin...

yeni türkü deyince hemen sayabileceğiniz ilk yirmi veya yirmibes şarkıdan sadece ucunun (bkz: çember), (bkz: destina) ve (bkz: mamak türküsü) bestesi selim atakan'a ve süper baba adli diziye yapilan bestenin de cengiz onural'a ait oldugu konusunda herkes hemfikir oncelikle. adi gecen dort adet şarkı ve yunan bestelerinden yapılan uyarlamalar dışında kalan bestelerin hepsi derya köroğlu'nundur. bu konuda da hemfikiriz. en basta derya koroglu'nun kendisi ikrar etmektedir.
    bütün bu "egoist adam" açıklamalarını yapmadan önce aşk yeniden, yağmurun elleri, deliler, karanfil, resim, rüzgar, dönmek, fırtına, nerelere gideyim ve daha birçoklarının bestesinin o "telli telli" abiye ait olduğunu unutmamak gerekir.

insan sormadan edemiyor: kaç yeni türkü konseri izlediniz hayatınızda ahali? diye...derya köroğlu her konserde şarkıların söz yazarlarına ve bestecilerine selamını göndermektedir. "mamak türküsü'nü de ne güzel bestelemişim" mi demiştir? ne gibi bir nemalanmak olabilir bununla ilgili? herkesin telifi, üretimi, adresi bellidir.ve bu şarkılar, beğenin beğenmeyin, derya köroğlu tarafindan onlara ses verildigi sürece hatırlanmakta ve yaşamaktadır.

grubun 1997'de dağıldığını söyleyenler ya kotuniyetli ya demans hastasidir. zira, selim atakan gruptan 1991'de ayrılmıştır. ayrıldıktan sonra da derya köroğlu yeni türkü çatısı altında diğer arkadaşlarıyla o şarkıları seslendirmeye devam etmiştir. 1997'deki ayrılığa kadar buna kimsenin neden bir itirazı olmamıştır?

yıllar içinde çok özel isimler gruba dahil olmuş ve ayrılmıştır. elbette ortak bir üretim ve ruhla müzik yapılmıştır değişen insanlarla değişen tatlarla. ama baki olan yeni türkü sedası ve ruhu olmuştur, şahıslar değil.

neden bu kadar yüklenilir onca yıldır bu yükü omuzlayan derya köroğlu'na? ne mutlu ki bu kararı vermiştir ve yeni türkü adı tarihin yaprakları arasına gömülmemiştir. en başta bunun için teşekkür edilesidir.

ez cümle, yaşanmış kırgınlıklar olmuş olsa bile, derya ve cengiz yeniden biraraya gelmiş ve grubun yeni albümü "şimdi ve sonra"da yer alan "böyle gitmez" gibi yıllara kalacak bir şarkı yapmışken sizin derdiniz nedir ?

not: murathan mungan ile iliskisi oldugu rivayeti hakkinda yalnizca (bkz: ayşe köroğlu) derim. ustune de gülerim.
  • kendisiyle ilgili bir itirafım var: bazan saçlarının içinden murathan mungan fırlayacak diye çok korkuyorum.
  • özel halk otobüsü kullanan bir abimiz.

ünlü olmak ne zor iş be arkadaş. şöyle ağız tadıyla halk otobüsüne binmişsin. mis gibi oturacak yer de bulmuşsun. yok efendim "derya bey bir selfie çekinelim." "derya abi ben sizin hayranınızım." çok sıkıntı verici olmalı. cem yılmaz'ın gösterilerinde anlattığı halk-ünlü karşılaşmalarına dair hikayelerin bir kaçına şahit oldum. ön kamerası olmayan telefonla kendini ünlüyle aynı kadraja sokmaya çalışan adamla tanıştım. seyrantepe otobüsüne binen ünlü mü olur allah aşkına?

ekşici piç olmasaydım belki bir süre laflardım kendisiyle. ama gel gelelim şöyle de bir gerçek var; (bkz: ünlü birini görünce tanımazdan gelmek). ne yapayım ulan huyum kurusun.

caps
  • ilginc bir $ekilde surekli ilhan $e$en'le kari$tirdigim muzisyen.
  • odtu mimarlik fakultesi onunde selim atakan ile gitar calip sarki soyledikleri gunler okul hademeleri ve kantin isletmecileri tarafindan gunumuz ogrencilerine anlatilmaktadir.
  • galiba kendisini yalçın abi yaşlandırmış. bir insan böyle paintle saçları beyazlatılmış gibi yaşlanır mı?
    http://cdnvideo.cnnturk.com/…7729810000000-file.jpg
  • yıllardır "gay olm o, yerine sevemem şarkısını bile o yazmış vermiş x isimli herife" diyerek bizi yiyen arkadaşlarımızı tek tek anmamıza sebep olmuştur kendisi. değilmiş hakkaten gay falan.

(bkz: bir nesil bu yalanla büyüdü)
  • yeni turkuyu yeni turku yapan adamdir kendisi.
    birde ne yazik ki saclariyla bonusgillere ilham kaynagi olmustur diye dusunuyorum.
  • bir konseri vermeye degil, dinlemeye gitmisse kendisi, mumkunse arkasina oturmayin derya beyin.. nitekim kendisinin derya deniz saclari cizirtili televizyon misali konseri karincalandirabiliyor..
  • ankara fen lisesi mezunu kişi.
hesabın var mı? giriş yap