şükela:  tümü | bugün
 • şimdiden 2016'nın galibi olan güney kore dizisi. eminim ne yazar ne de oyuncular bu kadar yüksek ratinglere ulaşabileceklerini akıllarından bile geçirmiyorlardı. dizinin bayan yazarı benim favori yazarım. heirs fiyaskosunu saymazsak bence yazarın the city hall (2009), lovers (2006), a gentleman's dignity (2012) dizileri mutlaka bütün kore dizi sevenlerin ilk izlemesi gereken dizilerden.

  dizi görsellik olarak hem çekim yerleri hem de oyuncular açısından tam bir şölen sunuyor desek yeri. büyük bir kısmı yunanistan'da çekilmiş. çok tanıdık geliyor o yüzden. ayrıca tüm bu övgüler müzikleri için de geçerli. gelmiş geçmiş en iyi soundtrack'lerden biri olacağı konusunda herkes hemfikir gibi.

  her ne kadar abartıldığını söyleyenler de olsa, benim için yazarın yukarıda yazdığım dizileri gibi tekrar tekrar izlenecekler listesine kafadan giren, birbirine dehşet yakışan bir adet song-song çifti ((bkz: song joong ki) ve (bkz: song hye kyo)) ile yüzünüzde hep bir sırıtma yaratan yoo shi jin - seo dae young çifti barındıran dizi kendisi.
 • song joong ki ve song hye kyo'nun baş rollerinde harikalar yarattığı güney kore dizisi.

  --- spoiler ---

  deprem sahneleri, ölümler, kalımlar, yan karakterler her şey çok güzeldi. çekilen mekanlar zaten. song joong ki'yi ilk defa izleyen biri olarak zaten mest olmuş durumdayım. resmen beni kore'ye getirtecekler! gerçek bir karakter izler gibi izledim. asker olsaydım keşke dedim. ilk defa doktor olmadığıma pişman oldum. hayır fatima bile korece öğrendi, konuştu, benim neyim eksik dedim. o gemi enkazının olduğu plaja bayıldım. orada yıldızları izlemeyi çok çok isterdim.

  --- spoiler ---

  dizi izleyeni pişman etmeyecek kadar güzel.
 • 2016 yapımı güney kore dizisi. dizinin bir bölümü urk'da geçse de, çekimler yunanistan'ın zakynthos adası'ında yapılmış. navagio plajında harika görseller yakalanmış. afganistan, arap dünyası, birleşmiş milletler, abd, silah kaçakçılığı vs. birçok konudan bahseden bir dizi olması açısından diğer kore dizileriyle karıştırmadan ciddiyetle izlemek gerek. son yılların en büyük izlenme oranına sahip. bizim ülkede henüz yeteri kadar ilgi görmedi.

  oyunculara bakarsak askerden dönüp de asker rolüyle karşımıza çıkan dünya harikası song joong ki ve doktor rolüne inanılmaz yakışan song hye kyo* karşımıza çıkıyor. ikilinin uyumu sayesinde yapım devleşmiş. daha ilk bölümde başlayan aşk, mesleki zorluklardan ötürü ilerleyemeyecek gibi görünse de kader teması ve tutkuyla acaip hoş bir ilişkiye dönüşüyor. insan izlerken bu kadar emek verilen bir ilişkinin parçası olmak istiyor.

  ikili kadar ve yer yer onlardan daha çok sevilen yan karakterlerin aşkı da yapımın devleşmesini pekiştiriyor. onların aşkı da büyük bir özverinin ürünü. see do yong'un hüzünlü bakışları acı çekmeye mahkum insan izlenimi uyandırdı bende, üzüldüm çokça. sevgilisinin yeri geldiğinde asker olup sertleşmesi, yeri geldiğinde dişiliğini kullanıp şımarması kore kızlarına has bir şeymiş gibi geliyor bana. çok başarılıydı. bir de bu kızın komutan olan babasına ben bayıldım. çoğu kore dizisinde nemrut bir baba ya da anne vardır. bu adam komutan haliyle gayet duygusal, babacan yansıtılmış. bu yüzden dizi tipik kore dizilerinden bu açıdan da ayrılıyor.

  hastanede ekibi olsun, askeri ekip olsun çok başarılıydı. karakterler olması gerektiği kadar cıvıtılmadan aktarıldı. dostluklar güzel yansıtıldı. güney kore kuzey kore çatışması ve her şeye rağmen dost oluşları, ortak kültürlerinin vurgusu benim canımı yaktı. siyasilerin hangi kravatı takacağını düşünürken askerlerin can kurtarması vatanın gerçek koruyucularının askerler olması vurgusu da yine özellikle şu günlerde... yine triplere girdim bizde böyle dizi yok, böyle vurgular yok diyerek.

  daha neler anlatsam acaba? en iyisi vakit geçirmeden izleyin ve benim gibi çok şeyler öğrenin, yaşayın ve hissedin. *
 • ikinci sezonuyla geri dönmeye hazırlanan yapımdır.

  maalesef ilk sezonda başrolde yer alan karakterler ikinci sezonda yerlerini ilk sezonun yan karakterlerine bırakacaktır.
 • yayın haklarını blu tv satın aldığı için ne yeppudaa'da ne de koreanturk'de bulunmayan yapım. altyazı farklılığını merak ettiğimden blu tv'den de üstün körü baktım ve yeppudaa çevirmenin altyazısıyla neredeyse tüm cümleler aynı. tamamını incelemedim sandığım kadar benzerlik yoktur belki de ama bu saydığım siteler bile aynı zamanda kendi çevirmenleriyle birbirinden farklı cümlelerle çeviri yaparken bana şaşırtıcı geldi.
 • dizinin başrol oyuncuları song'lar evlenme kararı alarak dizinin fanlarını mesut etti! evliliklere sebep olan dizidir efendim, bulursanız izleyin!